AuroraMeteo

Alberta, CanadaMagnetisk bredde 56,6°2.668 indbyggere933 m over havet

Nordlys i Coalhurst

Fra Coalhurst kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord-nordøst, fra ca. Kp 3.

Lige nu

Aktiviteten er høj nok til et kamera lige nu: ret mobilen mod nord-nordøst, lavt over horisonten.

Kp 1,3 · 506 km/s · Bz -0,9

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 1,7.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Kun på billeder, hvis overhovedet

  • Solaktivitet Nok til kamera: Kp 1,7 ventes, 1,3 kræves til billeder, 3 til øjet.
  • Himmel Overvejende klart (33% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 19.46 til 06.48.

Sådan gør du: Ret mobilen i nattilstand mod nord-nordøst (3–10 s eksponering). Et rødt eller grønt skær ses ofte på skærmen, før du selv kan se det.

I aften

Opdateret 20.40 lokal tid

8/100

Usandsynligt

Bedst omkring 20.00. Forventet maks. Kp 1,7 (stedet kræver 3), gennemsnitligt skydække 33%.

Mørkt nok
19.46 – 06.48
Solnedgang
18.36 · solopgang 07.58
Månen
45 % · ↑ 15.17 · ↓ 22.57
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 1,3 (et rødt skær lavt mod nord-nordøst).
Kig mod
nord-nordøst (16°)
søn. 18. okt.7Kp 2,0 · skydække 77%
man. 19. okt.8Kp 5,0 · skydække 95%
tirs. 20. okt.30Kp 3,3 · skydække 1%
lør. den 17. 20 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 35 % lør. den 17. 21 · 7/100 · Kp 1,7 · skydække 44 % lør. den 17. 22 · 6/100 · Kp 1,7 · skydække 51 % lør. den 17. 23 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 43 % søn. den 18. 00 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 46 % søn. den 18. 01 · 5/100 · Kp 1,3 · skydække 44 % søn. den 18. 02 · 5/100 · Kp 1,3 · skydække 38 % søn. den 18. 03 · 6/100 · Kp 1,3 · skydække 27 % søn. den 18. 04 · 6/100 · Kp 1,3 · skydække 32 % søn. den 18. 05 · 8/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 06 · 8/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 66 % søn. den 18. 20 · 4/100 · Kp 1,7 · skydække 67 % søn. den 18. 21 · 4/100 · Kp 2,0 · skydække 78 % søn. den 18. 22 · 4/100 · Kp 2,0 · skydække 79 % søn. den 18. 23 · 7/100 · Kp 2,0 · skydække 64 % man. den 19. 00 · 2/100 · Kp 1,0 · skydække 66 % man. den 19. 01 · 2/100 · Kp 1,0 · skydække 56 % man. den 19. 02 · 1/100 · Kp 1,0 · skydække 80 % man. den 19. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 94 % man. den 19. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 81 % man. den 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 93 % man. den 19. 20 · 1/100 · Kp 4,0 · skydække 98 % man. den 19. 21 · 1/100 · Kp 5,0 · skydække 99 % man. den 19. 22 · 1/100 · Kp 5,0 · skydække 99 % man. den 19. 23 · 1/100 · Kp 5,0 · skydække 99 % tirs. den 20. 00 · 2/100 · Kp 3,0 · skydække 95 % tirs. den 20. 01 · 6/100 · Kp 3,0 · skydække 91 % tirs. den 20. 02 · 5/100 · Kp 3,0 · skydække 93 % tirs. den 20. 03 · 5/100 · Kp 4,3 · skydække 95 % tirs. den 20. 04 · 6/100 · Kp 4,3 · skydække 94 % tirs. den 20. 05 · 8/100 · Kp 4,3 · skydække 91 % tirs. den 20. 06 · 6/100 · Kp 3,0 · skydække 91 % tirs. den 20. 19 · 30/100 · Kp 3,3 · skydække 1 % søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 20lør., 23søn., 02søn., 05søn., 20søn., 23man., 02man., 05man., 20man., 23tirs., 02tirs., 05
Lave skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%1%4%1%0%62%93%100%100%
Høje skyer46%96%76%13%30%88%100%100%100%100%100%100%
Temperatur15 °C11 °C8 °C5 °C11 °C7 °C5 °C5 °C12 °C8 °C6 °C5 °C
Føles som15 °C11 °C6 °C5 °C11 °C5 °C3 °C3 °C12 °C7 °C4 °C3 °C
Vind11 m/s7 m/s3 m/s0 m/s4 m/s3 m/s3 m/s2 m/s3 m/s2 m/s3 m/s3 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Alberta om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Coalhurst på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Coalhurst

Retning: nord-nordøst. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 5 · over hovedetKp 3 · 12°–22° NV 316° NNV 331° NNV 346° N 1° NNØ 16° NNØ 31° NØ 46° ØNØ 61° ØNØ 76°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Svagt skær, mest på kamera 6° 14° 656 km
3 Synligt mod nord-nordøst 12° 22° 434 km
4 Synligt mod nord-nordøst 25° 42° 211 km
5 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
6 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
7 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn med kamera: Coalhurst Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt med øjet: Coalhurst Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Mørk landhimmel. Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nordvest. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord-nordøst er åben (terræn under 0,2°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Coalhurst

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (20 % af nætterne), efterfulgt af august (16 %).

0 %10 %20 %30 % juli: 10 % jul. august: 16 % aug. september: 20 % sep. oktober: 13 % okt. november: 9 % nov. december: 7 % dec. januar: 11 % jan. februar: 11 % feb. marts: 13 % mar. april: 12 % apr. maj: 9 % maj juni: 8 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 20 % 63 % 9,0 t 7° / 21°C
oktober 13 % 48 % 10,8 t 1° / 13°C
november 9 % 33 % 12,4 t -5° / 4°C
december 7 % 25 % 13,1 t -11° / -2°C
januar 11 % 39 % 12,8 t -11° / -2°C
februar 11 % 34 % 11,4 t -11° / -1°C
marts 13 % 35 % 9,6 t -5° / 6°C
april 12 % 45 % 7,8 t -1° / 12°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
49 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
67 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
79 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Nordlysnætter i Coalhurst siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4815482016: 2916292017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 3223322024: 2424242025: 4925492026: 232623
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Lethbridge County Airport (YQL) · 16 km
Typisk lav / høj i september
7° / 21°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Canadas rumvejrstjeneste (Canadas ministerium for naturressourcer)
Vejrtjeneste
Canadas miljø- og klimaministerium (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Coalhurst?

Fra Coalhurst kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord-nordøst, fra ca. Kp 3.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Coalhurst?

Kig mod nord-nordøst (ca. 16° fra geografisk nord). Ved Kp 3 står nordlysets nederste kant ca. 12° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Coalhurst?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Coalhurst (20 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af august (16 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Coalhurst?

I Coalhurst bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Coalhurst?

Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nordvest.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Coalhurst?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Coalhurst den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 902 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Coalhurst deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Alberta