AuroraMeteo

Alberta, CanadaMagnetisk bredde 61,7°1.001 indbyggere578 m over havet

Nordlys i Falher

Fra Falher kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord-nordøst, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til. Siden 1995 har storme på Kp 4,7 eller mere nået dette sted i mørke på 852 nætter.

Lige nu

Aktiviteten er høj nok til et kamera lige nu: ret mobilen mod nord-nordøst, lavt over horisonten.

Kp 0,0 · 418 km/s · Bz 2,8

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 0,7.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 1,3 ventes, 0,3 kræves her.
  • Himmel Overskyet (86% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 20.03 til 07.05.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 05.05 lokal tid

13/100

Usandsynligt

Bedst omkring 05.00. Forventet maks. Kp 1,3 (stedet kræver 0,3), gennemsnitligt skydække 86%.

Mørkt nok
20.03 – 07.05
Solnedgang
18.43 · solopgang 08.26
Månen
39 % · ↑ 16.18 · ↓ 22.33
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 0,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 0 (et rødt skær lavt mod nord-nordøst).
Kig mod
nord-nordøst (18°)
lør. 17. okt.66Kp 1,7 · skydække 13%
søn. 18. okt.36Kp 1,7 · skydække 65%
man. 19. okt.58Kp 2,0 · skydække 5%
lør. den 17. 05 · 13/100 · Kp 1,3 · skydække 74 % lør. den 17. 06 · 7/100 · Kp 1,3 · skydække 85 % lør. den 17. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 76 % lør. den 17. 20 · 48/100 · Kp 1,7 · skydække 16 % lør. den 17. 21 · 19/100 · Kp 1,7 · skydække 66 % lør. den 17. 22 · 57/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 23 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % søn. den 18. 00 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 01 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 02 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 03 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 04 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 05 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 06 · 49/100 · Kp 1,3 · skydække 4 % søn. den 18. 07 · 24/100 · Kp 1,3 · skydække 7 % søn. den 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 87 % søn. den 18. 21 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 91 % søn. den 18. 22 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 91 % søn. den 18. 23 · 6/100 · Kp 1,3 · skydække 85 % man. den 19. 00 · 9/100 · Kp 1,3 · skydække 82 % man. den 19. 01 · 22/100 · Kp 1,3 · skydække 56 % man. den 19. 02 · 20/100 · Kp 1,3 · skydække 61 % man. den 19. 03 · 28/100 · Kp 1,3 · skydække 45 % man. den 19. 04 · 23/100 · Kp 1,3 · skydække 56 % man. den 19. 05 · 34/100 · Kp 1,3 · skydække 33 % man. den 19. 06 · 36/100 · Kp 1,3 · skydække 30 % man. den 19. 07 · 20/100 · Kp 1,3 · skydække 23 % man. den 19. 19 · 9/100 · Kp 2,0 · skydække 7 % man. den 19. 20 · 58/100 · Kp 2,0 · skydække 7 % 061218søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 061218søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 05lør., 21søn., 00søn., 03søn., 06søn., 21man., 00man., 03man., 06man., 21tirs., 00tirs., 03
Lave skyer0%1%0%0%0%0%0%0%0%1%0%0%
Mellemhøje skyer70%70%0%0%0%25%10%13%12%0%0%0%
Høje skyer66%1%0%0%6%85%79%44%26%1%0%0%
Temperatur7 °C5 °C6 °C4 °C4 °C6 °C3 °C1 °C0 °C4 °C1 °C-1 °C
Føles som4 °C1 °C0 °C-1 °C-1 °C2 °C-1 °C-2 °C-3 °C1 °C-2 °C-4 °C
Vind2 m/s5 m/s6 m/s4 m/s4 m/s4 m/s3 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s
Sigtbarhed49 km46 km50 km48 km48 km50 km48 km46 km43 km45 km40 km30 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Alberta om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Falher på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Falher

Retning: nord-nordøst. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 4 · over hovedetKp 2 · højt over hovedet NV 318° NNV 333° NNV 348° N 3° NNØ 18° NNØ 33° NØ 48° ØNØ 63° ØNØ 78°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Terrænet er ikke modelleret for dette sted; horisonten er tegnet flad.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
1 Synligt mod nord-nordøst 17° 31° 311 km
2 Synligt mod nord-nordøst 49° 65° 89 km
3 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
4 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
5 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
6 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
7 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn med øjet: Falher med kamera: Falher Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Mørk landhimmel. Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydvest. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Terrænet er ikke modelleret for dette sted.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Falher

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

august har været den bedste måned (57 % af nætterne), efterfulgt af september (55 %).

0 %20 %40 %60 % juli: 25 % jul. august: 57 % aug. september: 55 % sep. oktober: 42 % okt. november: 33 % nov. december: 47 % dec. januar: 46 % jan. februar: 50 % feb. marts: 53 % mar. april: 48 % apr. maj: 34 % maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 55 % 59 % 8,4 t 5° / 17°C
oktober 42 % 46 % 10,8 t -1° / 7°C
november 33 % 38 % 12,6 t -10° / -3°C
december 47 % 51 % 13,6 t -18° / -11°C
januar 46 % 49 % 13,1 t -18° / -10°C
februar 50 % 53 % 11,4 t -18° / -9°C
marts 53 % 57 % 9,4 t -12° / -2°C
april 48 % 55 % 6,5 t -3° / 8°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
92 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (august)
98 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (august)
100 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (august)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Falher siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4815482016: 2716272017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 3023302024: 2124212025: 4525452026: 222622
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Peace River Airport (YPE) · 57 km
Typisk lav / høj i august
10° / 21°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Vejrtjeneste
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Falher?

Fra Falher kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord-nordøst, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Falher?

Kig mod nord-nordøst (ca. 18° fra geografisk nord). Ved Kp 0,3 står nordlysets nederste kant ca. 17° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Falher?

I perioden 2005–2025 gav august de bedste odds i Falher (57 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af september (55 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Falher?

Fra 1. juni til 12. juli bliver himlen i Falher aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Falher?

Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydvest.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Falher?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Falher den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 852 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Falher deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Alberta