AuroraMeteo

Alberta, CanadaMagnetisk bredde 64,4°3.159 indbyggere329 m over havet

Nordlys i High Level

Fra High Level kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord-nordøst, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til. Siden 1995 er det niveau (Kp 4,7) nået i mørke her på 812 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 20.05.

Kp 1,7 · 461 km/s · Bz 2,9

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 2,7.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Måske – værd at kigge efter

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 4 ventes, 0 kræves her.
  • Himmel Delvis skyet (72% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 20.05 til 07.03.

Sådan gør du: Find et mørkt sted omkring 01.00, giv øjnene 15 minutter til at vænne sig til mørket, og kig mod nord-nordøst, lavt over horisonten.

I aften

Opdateret 16.56 lokal tid

63/100

Fremragende chance

Bedst omkring 01.00. Forventet maks. Kp 4,0 (stedet kræver 0), gennemsnitligt skydække 72%.

Mørkt nok
20.05 – 07.03
Solnedgang
18.39 · solopgang 08.29
Månen
34 % · ↑ 16.21 · ↓ 20.46
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 0
Kig mod
nord-nordøst (18°)
lør. 17. okt.66Kp 1,7 · skydække 23%
søn. 18. okt.53Kp 1,7 · skydække 9%
fre. den 16. 20 · 1/100 · Kp 4,0 · skydække 98 % fre. den 16. 21 · 11/100 · Kp 3,3 · skydække 89 % fre. den 16. 22 · 12/100 · Kp 3,3 · skydække 88 % fre. den 16. 23 · 18/100 · Kp 3,3 · skydække 81 % lør. den 17. 00 · 6/100 · Kp 2,0 · skydække 92 % lør. den 17. 01 · 63/100 · Kp 2,0 · skydække 19 % lør. den 17. 02 · 36/100 · Kp 2,0 · skydække 54 % lør. den 17. 03 · 31/100 · Kp 1,3 · skydække 39 % lør. den 17. 04 · 24/100 · Kp 1,3 · skydække 52 % lør. den 17. 05 · 13/100 · Kp 1,3 · skydække 75 % lør. den 17. 06 · 6/100 · Kp 1,3 · skydække 88 % lør. den 17. 07 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 63 % lør. den 17. 19 · 3/100 · Kp 1,7 · skydække 66 % lør. den 17. 20 · 57/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 21 · 57/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 22 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 23 · 50/100 · Kp 1,7 · skydække 24 % søn. den 18. 00 · 34/100 · Kp 1,3 · skydække 34 % søn. den 18. 01 · 37/100 · Kp 1,3 · skydække 27 % søn. den 18. 02 · 28/100 · Kp 1,3 · skydække 44 % søn. den 18. 03 · 46/100 · Kp 1,3 · skydække 9 % søn. den 18. 04 · 43/100 · Kp 1,3 · skydække 14 % søn. den 18. 05 · 30/100 · Kp 1,3 · skydække 41 % søn. den 18. 06 · 35/100 · Kp 1,3 · skydække 31 % søn. den 18. 07 · 22/100 · Kp 1,3 · skydække 13 % søn. den 18. 19 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 3 % søn. den 18. 20 · 53/100 · Kp 1,7 · skydække 4 % 18lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.0612
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 18lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.0612
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidfre., 20fre., 23lør., 02lør., 05lør., 21søn., 00søn., 03søn., 06søn., 21man., 00man., 03man., 06
Lave skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer0%0%13%2%0%0%0%0%0%5%1%0%
Høje skyer99%76%65%73%0%37%15%23%12%20%0%5%
Temperatur15 °C12 °C9 °C6 °C8 °C4 °C3 °C2 °C4 °C2 °C1 °C-2 °C
Føles som11 °C7 °C5 °C3 °C2 °C0 °C-1 °C-2 °C0 °C-2 °C-3 °C-4 °C
Vind6 m/s5 m/s4 m/s2 m/s6 m/s3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s0 m/s
Sigtbarhed50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Alberta om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for High Level på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra High Level

Retning: nord-nordøst. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 2–4 · over hovedet NV 318° NNV 333° NNV 348° N 3° NNØ 18° NNØ 33° NØ 48° ØNØ 63° ØNØ 78°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
0 Synligt mod nord-nordøst 23° 39° 234 km
2 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
3 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
4 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
5 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
6 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
7 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med øjet: High Level Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt næste døgn Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Land til forstad. Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod vest-nordvest. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord-nordøst er åben (terræn under 0,1°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i High Level

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

marts har været den bedste måned (63 % af nætterne), efterfulgt af april (61 %).

0 %20 %40 %60 % – jul. august: 55 % aug. september: 51 % sep. oktober: 35 % okt. november: 41 % nov. december: 57 % dec. januar: 52 % jan. februar: 61 % feb. marts: 63 % mar. april: 61 % apr. maj: 23 % maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 51 % 51 % 7,9 t 4° / 14°C
oktober 35 % 35 % 10,8 t -3° / 4°C
november 41 % 41 % 12,8 t -16° / -9°C
december 57 % 57 % 14,0 t -23° / -17°C
januar 52 % 52 % 13,3 t -24° / -16°C
februar 61 % 61 % 11,5 t -24° / -15°C
marts 63 % 63 % 9,1 t -18° / -8°C
april 61 % 61 % 6,0 t -7° / 3°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
95 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (marts)
99 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (marts)
100 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (marts)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i High Level siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4515452016: 2816282017: 2917292018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 2923292024: 2124212025: 4325432026: 192619
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
High Level Airport (YOJ) · 12 km
Typisk lav / høj i marts
-18° / -8°C
Påklædning
Arktisk kulde: uldundertøj, foret jakke og bukser, varme støvler, hue og luffer. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Vejrtjeneste
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i High Level?

Fra High Level kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord-nordøst, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i High Level?

Kig mod nord-nordøst (ca. 18° fra geografisk nord). Ved Kp 0 står nordlysets nederste kant ca. 23° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i High Level?

I perioden 2005–2025 gav marts de bedste odds i High Level (63 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af april (61 %).

Hvornår er der nordlyssæson i High Level?

Fra 16. maj til 27. juli bliver himlen i High Level aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i High Level?

Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod vest-nordvest.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i High Level?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i High Level den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 812 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring High Level deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.