AuroraMeteo

Québec, CanadaMagnetisk bredde 56,0°2.428 indbyggere8 m over havet

Nordlys i Betsiamites

Betsiamites kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 3,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til. Siden 1995 har storme på Kp 4,7 eller mere nået dette sted i mørke på 986 nætter.

Lige nu

Aktiviteten er høj nok til et kamera lige nu: ret mobilen mod nord-nordvest, lavt over horisonten.

Kp 1,7 · 499 km/s · Bz -3,3

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 2.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Kun på billeder, hvis overhovedet

  • Solaktivitet Nok til kamera: Kp 1,7 ventes, 1,7 kræves til billeder, 3,3 til øjet.
  • Himmel Overvejende klart (1% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 18.49 til 05.51.

Sådan gør du: Ret mobilen i nattilstand mod nord-nordvest (3–10 s eksponering). Et rødt eller grønt skær ses ofte på skærmen, før du selv kan se det.

I aften

Opdateret 22.09 lokal tid

8/100

Usandsynligt

Bedst omkring 22.00. Forventet maks. Kp 1,7 (stedet kræver 3,3), gennemsnitligt skydække 1%.

Mørkt nok
18.49 – 05.51
Solnedgang
17.40 · solopgang 06.59
Månen
45 % · ↑ 14.42 · ↓ 21.56
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 3,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 1,7 (et rødt skær lavt mod nord-nordvest).
Kig mod
nord-nordvest (346°)
søn. 18. okt.7Kp 2,0 · skydække 63%
man. 19. okt.97Kp 5,0 · skydække 1%
tirs. 20. okt.40Kp 3,3 · skydække 41%
lør. den 17. 22 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 23 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % søn. den 18. 00 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % søn. den 18. 01 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % søn. den 18. 02 · 5/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 03 · 5/100 · Kp 1,3 · skydække 1 % søn. den 18. 04 · 5/100 · Kp 1,3 · skydække 2 % søn. den 18. 05 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 6 % søn. den 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 81 % søn. den 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 86 % søn. den 18. 21 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 76 % søn. den 18. 22 · 3/100 · Kp 1,7 · skydække 63 % søn. den 18. 23 · 3/100 · Kp 2,0 · skydække 79 % man. den 19. 00 · 4/100 · Kp 2,0 · skydække 71 % man. den 19. 01 · 7/100 · Kp 2,0 · skydække 53 % man. den 19. 02 · 2/100 · Kp 1,0 · skydække 22 % man. den 19. 03 · 2/100 · Kp 1,0 · skydække 42 % man. den 19. 04 · 1/100 · Kp 1,0 · skydække 51 % man. den 19. 05 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 43 % man. den 19. 18 · 35/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % man. den 19. 19 · 70/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % man. den 19. 20 · 70/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % man. den 19. 21 · 68/100 · Kp 4,0 · skydække 2 % man. den 19. 22 · 69/100 · Kp 4,0 · skydække 2 % man. den 19. 23 · 79/100 · Kp 5,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 00 · 97/100 · Kp 5,0 · skydække 1 % tirs. den 20. 01 · 92/100 · Kp 5,0 · skydække 6 % tirs. den 20. 02 · 51/100 · Kp 3,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 03 · 50/100 · Kp 3,0 · skydække 2 % tirs. den 20. 04 · 49/100 · Kp 3,0 · skydække 3 % tirs. den 20. 05 · 91/100 · Kp 4,3 · skydække 1 % tirs. den 20. 18 · 6/100 · Kp 2,7 · skydække 59 % tirs. den 20. 19 · 12/100 · Kp 2,7 · skydække 59 % tirs. den 20. 20 · 40/100 · Kp 3,3 · skydække 23 % tirs. den 20. 21 · 40/100 · Kp 3,3 · skydække 23 % søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 22søn., 01søn., 04søn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 19man., 22tirs., 01tirs., 04tirs., 19
Lave skyer0%0%0%6%6%3%1%0%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer5%1%0%2%0%0%0%0%0%0%0%0%
Høje skyer0%0%3%31%24%6%0%0%0%0%0%0%
Temperatur-2 °C-3 °C-3 °C1 °C1 °C2 °C2 °C8 °C7 °C7 °C6 °C6 °C
Føles som-7 °C-7 °C-7 °C-1 °C-1 °C2 °C1 °C7 °C6 °C6 °C4 °C4 °C
Vind4 m/s4 m/s3 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s2 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Québec om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Betsiamites på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Betsiamites

Retning: nord-nordvest. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 5,3 · over hovedetKp 3,3 · 12°–23° VNV 286° VNV 301° NV 316° NNV 331° NNV 346° N 1° NNØ 16° NNØ 31° NØ 46°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Svagt skær, mest på kamera 5° 12° 723 km
3 Svagt skær, mest på kamera 10° 19° 500 km
4 Synligt mod nord-nordvest 19° 34° 278 km
5 Synligt mod nord-nordvest 62° 74° 56 km
6 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
7 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn med kamera: Betsiamites Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt med øjet: Betsiamites Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Land til forstad. Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 10 km mod vest-nordvest. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord-nordvest er åben (terræn under 0,8°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Betsiamites

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

februar har været den bedste måned (14 % af nætterne), efterfulgt af marts (14 %).

0 %10 %20 % juli: 4 % jul. august: 8 % aug. september: 14 % sep. oktober: 10 % okt. november: 8 % nov. december: 10 % dec. januar: 11 % jan. februar: 14 % feb. marts: 14 % mar. april: 10 % apr. maj: 5 % maj juni: 4 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 14 % 59 % 9,0 t 8° / 16°C
oktober 10 % 49 % 10,8 t 3° / 9°C
november 8 % 43 % 12,4 t -4° / 1°C
december 10 % 54 % 13,1 t -12° / -6°C
januar 11 % 67 % 12,8 t -17° / -9°C
februar 14 % 70 % 11,4 t -16° / -8°C
marts 14 % 62 % 9,6 t -11° / -3°C
april 10 % 54 % 7,8 t -3° / 4°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
37 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (februar)
54 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (februar)
66 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (februar)

Nordlysnætter i Betsiamites siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4515452016: 3516352017: 3717372018: 91892019: 1219122020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5625562026: 282628
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Baie-Comeau Airport (YBC) · 39 km
Typisk lav / høj i februar
-16° / -8°C
Påklædning
Arktisk kulde: uldundertøj, foret jakke og bukser, varme støvler, hue og luffer. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Canadas rumvejrstjeneste (Canadas ministerium for naturressourcer)
Vejrtjeneste
Canadas miljø- og klimaministerium (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Betsiamites?

Betsiamites kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 3,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Betsiamites?

Kig mod nord-nordvest (ca. 346° fra geografisk nord). Ved Kp 3,3 står nordlysets nederste kant ca. 19° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Betsiamites?

I perioden 2005–2025 gav februar de bedste odds i Betsiamites (14 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af marts (14 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Betsiamites?

I Betsiamites bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Betsiamites?

Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 10 km mod vest-nordvest.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Betsiamites?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Betsiamites den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 986 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Betsiamites deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Québec