AuroraMeteo

Québec, CanadaMagnetisk bredde 53,4°22.608 indbyggere4 m over havet

Nordlys i Chambly

Chambly kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 4,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til. Siden 1995 er det niveau (Kp 4,7) nået i mørke her på 987 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 19.09.

Kp 1,3 · 466 km/s · Bz 3,1

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 2,7.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Kun på billeder, hvis overhovedet

  • Solaktivitet Nok til kamera: Kp 4 ventes, 2,7 kræves til billeder, 4,3 til øjet.
  • Himmel Delvis skyet (64% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 19.09 til 06.07.

Sådan gør du: Ret mobilen i nattilstand mod nord-nordvest (3–10 s eksponering). Et rødt eller grønt skær ses ofte på skærmen, før du selv kan se det.

I aften

Opdateret 18.09 lokal tid

10/100

Usandsynligt

Bedst omkring 00.00. Forventet maks. Kp 4,0 (stedet kræver 4,3), gennemsnitligt skydække 64%.

Mørkt nok
19.09 – 06.07
Solnedgang
18.05 · solopgang 07.12
Månen
34 % · ↑ 13.31 · ↓ 21.31
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 4,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 2,7 (et rødt skær lavt mod nord-nordvest).
Kig mod
nord-nordvest (348°)
lør. 17. okt.1Kp 1,7 · skydække 2%
søn. 18. okt.1Kp 1,7 · skydække 19%
fre. den 16. 20 · 1/100 · Kp 4,0 · skydække 98 % fre. den 16. 21 · 1/100 · Kp 4,0 · skydække 98 % fre. den 16. 22 · 2/100 · Kp 4,0 · skydække 97 % fre. den 16. 23 · 4/100 · Kp 3,3 · skydække 82 % lør. den 17. 00 · 10/100 · Kp 3,3 · skydække 58 % lør. den 17. 01 · 5/100 · Kp 3,3 · skydække 80 % lør. den 17. 02 · 1/100 · Kp 2,0 · skydække 46 % lør. den 17. 03 · 2/100 · Kp 2,0 · skydække 16 % lør. den 17. 04 · 2/100 · Kp 2,0 · skydække 27 % lør. den 17. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 35 % lør. den 17. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 23 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % søn. den 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % søn. den 18. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % søn. den 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 7 % søn. den 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 12 % søn. den 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 12 % søn. den 18. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 30 % søn. den 18. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 19 % 18lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.0612
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 18lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.0612
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidfre., 19fre., 22lør., 01lør., 04lør., 20lør., 23søn., 02søn., 05søn., 21man., 00man., 03
Lave skyer100%25%3%5%3%17%16%100%0%0%0%
Mellemhøje skyer100%100%100%0%0%0%0%0%0%0%0%
Høje skyer53%52%7%0%0%0%0%0%5%5%0%
Temperatur9 °C6 °C4 °C3 °C1 °C0 °C0 °C2 °C6 °C5 °C4 °C
Føles som4 °C2 °C0 °C-2 °C-3 °C-3 °C-4 °C-1 °C2 °C1 °C1 °C
Vind7 m/s6 m/s4 m/s5 m/s2 m/s2 m/s3 m/s2 m/s3 m/s4 m/s3 m/s
Sigtbarhed17 km18 km18 km19 km19 km16 km17 km15 km24 km24 km24 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Québec om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Chambly på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Chambly

Retning: nord-nordvest. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 6,3 · højt over hovedetKp 4,3 · 10°–20° VNV 288° VNV 303° NV 318° NNV 333° NNV 348° N 3° NNØ 18° NNØ 33° NØ 48°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Under horisonten 1° 6° 1.012 km
3 Svagt skær, mest på kamera 4° 10° 790 km
4 Svagt skær, mest på kamera 8° 17° 567 km
5 Synligt mod nord-nordvest 15° 28° 345 km
6 Synligt mod nord-nordvest 40° 58° 122 km
7 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
8 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt med kamera: Chambly Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt næste døgn med øjet: Chambly Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Lys forstadshimmel. Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod øst-sydøst. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord-nordvest er åben (terræn under 0,6°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Chambly

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (7 % af nætterne), efterfulgt af marts (4 %).

0 %10 % juli: 3 % jul. august: 3 % aug. september: 7 % sep. oktober: 4 % okt. november: 3 % nov. december: 1 % dec. januar: 2 % jan. februar: 3 % feb. marts: 4 % mar. april: 4 % apr. maj: 3 % maj juni: 1 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 7 % 64 % 9,1 t 12° / 22°C
oktober 4 % 48 % 10,9 t 5° / 14°C
november 3 % 41 % 12,0 t -2° / 6°C
december 0,9 % 35 % 12,6 t -9° / -1°C
januar 2 % 47 % 12,4 t -14° / -5°C
februar 3 % 54 % 11,4 t -13° / -3°C
marts 4 % 54 % 9,9 t -7° / 3°C
april 4 % 52 % 8,1 t 1° / 11°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
19 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
29 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
38 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Nordlysnætter i Chambly siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4715472016: 3516352017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3623362024: 2524252025: 5725572026: 262626
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Montréal / Saint-Hubert Metropolitan Airport (YHU) · 13 km
Montreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport (YUL) · 36 km
Typisk lav / høj i september
12° / 22°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Vejrtjeneste
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Chambly?

Chambly kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 4,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Chambly?

Kig mod nord-nordvest (ca. 348° fra geografisk nord). Ved Kp 4,3 står nordlysets nederste kant ca. 15° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Chambly?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Chambly (7 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af marts (4 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Chambly?

I Chambly bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Chambly?

Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod øst-sydøst.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Chambly?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Chambly den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 987 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Chambly deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Québec