AuroraMeteo

Québec, CanadaMagnetisk bredde 56,2°10.227 indbyggere113 m over havet

Nordlys i Roberval

Fra Roberval kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord-nordvest, fra ca. Kp 3.

Lige nu

Roligt lige nu (Kp 0,7).

Kp 0,7 · 460 km/s · Bz 1,1

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 1,7.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Måske – værd at kigge efter

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 4 ventes, 3 kræves her.
  • Himmel Delvis skyet (64% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 19.05 til 06.03.

Sådan gør du: Find et mørkt sted omkring 23.00, giv øjnene 15 minutter til at vænne sig til mørket, og kig mod nord-nordvest, lavt over horisonten.

I aften

Opdateret 21.15 lokal tid

28/100

Muligt

Bedst omkring 23.00. Forventet maks. Kp 4,0 (stedet kræver 3), gennemsnitligt skydække 64%.

Mørkt nok
19.05 – 06.03
Solnedgang
17.57 · solopgang 07.12
Månen
35 % · ↑ 14.24 · ↓ 21.09
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 1,3 (et rødt skær lavt mod nord-nordvest).
Kig mod
nord-nordvest (348°)
lør. 17. okt.13Kp 1,7 · skydække 59%
søn. 18. okt.4Kp 1,7 · skydække 73%
man. 19. okt.41Kp 2,7 · skydække 1%
fre. den 16. 21 · 5/100 · Kp 4,0 · skydække 95 % fre. den 16. 22 · 21/100 · Kp 4,0 · skydække 77 % fre. den 16. 23 · 28/100 · Kp 3,3 · skydække 64 % lør. den 17. 00 · 8/100 · Kp 3,3 · skydække 89 % lør. den 17. 01 · 5/100 · Kp 3,3 · skydække 93 % lør. den 17. 02 · 5/100 · Kp 2,0 · skydække 80 % lør. den 17. 03 · 12/100 · Kp 2,0 · skydække 47 % lør. den 17. 04 · 18/100 · Kp 2,0 · skydække 23 % lør. den 17. 05 · 6/100 · Kp 1,3 · skydække 34 % lør. den 17. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 34 % lør. den 17. 19 · 12/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % lør. den 17. 20 · 13/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 21 · 12/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % lør. den 17. 22 · 6/100 · Kp 1,7 · skydække 61 % lør. den 17. 23 · 6/100 · Kp 1,7 · skydække 57 % søn. den 18. 00 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 92 % søn. den 18. 01 · 3/100 · Kp 1,7 · skydække 77 % søn. den 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 83 % søn. den 18. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 46 % søn. den 18. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 63 % søn. den 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 92 % søn. den 18. 20 · 4/100 · Kp 1,7 · skydække 66 % søn. den 18. 21 · 3/100 · Kp 1,7 · skydække 71 % søn. den 18. 22 · 3/100 · Kp 1,7 · skydække 73 % søn. den 18. 23 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 84 % man. den 19. 00 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 80 % man. den 19. 01 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 86 % man. den 19. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 77 % man. den 19. 03 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 56 % man. den 19. 04 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 65 % man. den 19. 05 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 63 % man. den 19. 18 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 19 · 12/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 20 · 41/100 · Kp 2,7 · skydække 2 % lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidfre., 21lør., 00lør., 03lør., 19lør., 22søn., 01søn., 04søn., 20søn., 23man., 02man., 05
Lave skyer73%37%23%1%12%10%96%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer89%88%33%1%59%74%88%0%0%0%0%
Høje skyer0%0%0%0%0%0%4%66%84%77%63%
Temperatur2 °C2 °C3 °C1 °C-1 °C0 °C2 °C8 °C8 °C8 °C7 °C
Føles som-4 °C-4 °C-4 °C-6 °C-7 °C-5 °C-3 °C4 °C4 °C4 °C3 °C
Vind10 m/s8 m/s12 m/s9 m/s7 m/s6 m/s5 m/s8 m/s8 m/s8 m/s9 m/s

Skylag og vejr: MET Norway (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Québec om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Roberval på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Roberval

Retning: nord-nordvest. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 5 · højt over hovedetKp 3 · 10°–20° VNV 288° VNV 303° NV 318° NNV 333° NNV 348° N 3° NNØ 18° NNØ 33° NØ 48°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Svagt skær, mest på kamera 5° 13° 701 km
3 Synligt mod nord-nordvest 10° 20° 478 km
4 Synligt mod nord-nordvest 21° 36° 256 km
5 Synligt mod nord-nordvest 72° 80° 33 km
6 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
7 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med kamera: Roberval Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt med øjet: Roberval Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt næste døgn Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Lys forstadshimmel. Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydøst. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord-nordvest er åben (terræn under 0,6°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Roberval

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

februar har været den bedste måned (26 % af nætterne), efterfulgt af januar (21 %).

0 %10 %20 %30 % juli: 9 % jul. august: 14 % aug. september: 21 % sep. oktober: 12 % okt. november: 9 % nov. december: 13 % dec. januar: 21 % jan. februar: 26 % feb. marts: 20 % mar. april: 17 % apr. maj: 8 % maj juni: 8 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 21 % 56 % 9,0 t 8° / 17°C
oktober 12 % 39 % 10,8 t 2° / 10°C
november 9 % 30 % 12,3 t -6° / 1°C
december 13 % 47 % 13,0 t -17° / -8°C
januar 21 % 62 % 12,8 t -23° / -12°C
februar 26 % 65 % 11,4 t -21° / -10°C
marts 20 % 54 % 9,8 t -14° / -4°C
april 17 % 50 % 7,8 t -4° / 5°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
59 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (februar)
77 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (februar)
87 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (februar)

Nordlysnætter i Roberval siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4715472016: 3616362017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1621162022: 3322332023: 3623362024: 2524252025: 5725572026: 272627
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Roberval Airport (YRJ) · 2 km
Typisk lav / høj i februar
-21° / -10°C
Påklædning
Ekstrem kulde: forede støvler, dunjakke, to lag uld, ansigtsbeskyttelse, kemiske håndvarmere. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Vejrtjeneste
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Roberval?

Fra Roberval kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord-nordvest, fra ca. Kp 3.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Roberval?

Kig mod nord-nordvest (ca. 348° fra geografisk nord). Ved Kp 3 står nordlysets nederste kant ca. 10° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Roberval?

I perioden 2005–2025 gav februar de bedste odds i Roberval (26 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af januar (21 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Roberval?

I Roberval bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Roberval?

Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydøst.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Roberval?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Roberval den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 987 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Roberval deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Québec