AuroraMeteo

Québec, CanadaMagnetisk bredde 54,3°2.274 indbyggere405 m over havet

Nordlys i Saint-Pamphile

Saint-Pamphile kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 4 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til. Siden 1995 har storme på Kp 4,7 eller mere nået dette sted i mørke på 1.002 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 18.52.

Kp 0,7 · 476 km/s · Bz 2,1

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 1,3.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ja – gode chancer i aften

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 4,7 ventes, 4 kræves her.
  • Himmel Overvejende klart (23% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 18.52 til 05.56.

Sådan gør du: Find et mørkt sted omkring 20.00, giv øjnene 15 minutter til at vænne sig til mørket, og kig mod nord-nordvest, lavt over horisonten.

I aften

Opdateret 06.40 lokal tid

69/100

Fremragende chance

Bedst omkring 20.00. Forventet maks. Kp 4,7 (stedet kræver 4), gennemsnitligt skydække 23%.

Mørkt nok
18.52 – 05.56
Solnedgang
17.46 · solopgang 07.02
Månen
48 % · ↑ 14.37 · ↓ 23.18
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 4
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 2,3 (et rødt skær lavt mod nord-nordvest).
Kig mod
nord-nordvest (346°)
man. 19. okt.51Kp 3,7 · skydække 0%
tirs. 20. okt.27Kp 3,3 · skydække 2%
søn. den 18. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 28 % søn. den 18. 20 · 69/100 · Kp 4,7 · skydække 6 % søn. den 18. 21 · 59/100 · Kp 4,7 · skydække 18 % søn. den 18. 22 · 55/100 · Kp 4,7 · skydække 23 % søn. den 18. 23 · 45/100 · Kp 4,7 · skydække 48 % man. den 19. 00 · 55/100 · Kp 4,7 · skydække 36 % man. den 19. 01 · 62/100 · Kp 4,7 · skydække 28 % man. den 19. 02 · 39/100 · Kp 3,7 · skydække 23 % man. den 19. 03 · 41/100 · Kp 3,7 · skydække 20 % man. den 19. 04 · 48/100 · Kp 3,7 · skydække 6 % man. den 19. 05 · 23/100 · Kp 3,0 · skydække 3 % man. den 19. 18 · 6/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % man. den 19. 19 · 41/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % man. den 19. 20 · 29/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % man. den 19. 21 · 29/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % man. den 19. 22 · 29/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % man. den 19. 23 · 41/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 00 · 51/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 01 · 51/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 02 · 36/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 03 · 36/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 04 · 36/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 05 · 8/100 · Kp 2,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 18 · 14/100 · Kp 3,3 · skydække 2 % tirs. den 20. 19 · 27/100 · Kp 3,3 · skydække 4 % tirs. den 20. 20 · 11/100 · Kp 2,7 · skydække 2 % tirs. den 20. 21 · 11/100 · Kp 2,7 · skydække 2 % tirs. den 20. 22 · 11/100 · Kp 2,7 · skydække 2 % 061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidsøn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 20man., 23tirs., 02tirs., 05tirs., 20tirs., 23ons., 02ons., 05
Lave skyer0%0%0%0%0%19%33%19%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Høje skyer8%6%1%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Temperatur3 °C2 °C3 °C3 °C6 °C5 °C4 °C3 °C2 °C1 °C0 °C-1 °C
Føles som1 °C-1 °C0 °C0 °C4 °C3 °C4 °C3 °C2 °C1 °C0 °C-1 °C
Vind2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Québec om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Saint-Pamphile på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Saint-Pamphile

Retning: nord-nordvest. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 6 · højt over hovedetKp 4 · 10°–21° VNV 286° VNV 301° NV 316° NNV 331° NNV 346° N 1° NNØ 16° NNØ 31° NØ 46°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Under horisonten 2° 8° 912 km
3 Svagt skær, mest på kamera 5° 13° 689 km
4 Synligt mod nord-nordvest 10° 21° 467 km
5 Synligt mod nord-nordvest 22° 38° 245 km
6 Synligt mod nord-nordvest 78° 83° 22 km
7 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med kamera: Saint-Pamphile Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt med øjet: Saint-Pamphile Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) næste døgn Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Forstadshimmel. Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nord-nordvest. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord-nordvest er åben (terræn under 0,3°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Saint-Pamphile

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (12 % af nætterne), efterfulgt af februar (11 %).

0 %10 %20 % juli: 4 % jul. august: 6 % aug. september: 12 % sep. oktober: 7 % okt. november: 6 % nov. december: 7 % dec. januar: 6 % jan. februar: 11 % feb. marts: 9 % mar. april: 7 % apr. maj: 3 % maj juni: 2 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 12 % 63 % 9,1 t 8° / 18°C
oktober 7 % 51 % 10,9 t 2° / 11°C
november 6 % 40 % 12,0 t -5° / 2°C
december 7 % 47 % 12,9 t -13° / -5°C
januar 6 % 58 % 12,4 t -18° / -8°C
februar 11 % 62 % 11,4 t -18° / -7°C
marts 9 % 56 % 9,9 t -12° / -3°C
april 7 % 50 % 7,8 t -3° / 7°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
31 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
46 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
58 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Nordlysnætter i Saint-Pamphile siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4715472016: 3516352017: 3717372018: 91892019: 1219122020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5725572026: 282628
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Quebec Jean Lesage International Airport (YQB) · 124 km
Typisk lav / høj i september
8° / 18°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Canadas rumvejrstjeneste (Canadas ministerium for naturressourcer)
Vejrtjeneste
Canadas miljø- og klimaministerium (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Saint-Pamphile?

Saint-Pamphile kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 4 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Saint-Pamphile?

Kig mod nord-nordvest (ca. 346° fra geografisk nord). Ved Kp 4 står nordlysets nederste kant ca. 10° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Saint-Pamphile?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Saint-Pamphile (12 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af februar (11 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Saint-Pamphile?

I Saint-Pamphile bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Saint-Pamphile?

Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nord-nordvest.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Saint-Pamphile?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Saint-Pamphile den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 1.002 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Saint-Pamphile deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Québec