AuroraMeteo

Québec, CanadaMagnetisk bredde 55,7°1.567 indbyggere5 m over havet

Nordlys i Saint-Ulric

Saint-Ulric kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 3,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til. Siden 1995 har storme på Kp 4,7 eller mere nået dette sted i mørke på 984 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 18.43.

Kp 0,7 · 415 km/s · Bz 2,1

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 1,3.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Kun på billeder, hvis overhovedet

  • Solaktivitet Nok til kamera: Kp 2,7 ventes, 1,7 kræves til billeder, 3,3 til øjet.
  • Himmel Delvis skyet (61% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 18.43 til 05.48.

Sådan gør du: Ret mobilen i nattilstand mod nord-nordvest (3–10 s eksponering). Et rødt eller grønt skær ses ofte på skærmen, før du selv kan se det.

I aften

Opdateret 16.18 lokal tid

20/100

Muligt

Bedst omkring 05.00. Forventet maks. Kp 2,7 (stedet kræver 3,3), gennemsnitligt skydække 61%.

Mørkt nok
18.43 – 05.48
Solnedgang
17.35 · solopgang 06.57
Månen
52 % · ↑ 14.37 · ↓ 23.01
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 3,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 1,7 (et rødt skær lavt mod nord-nordvest).
Kig mod
nord-nordvest (344°)
man. 19. okt.87Kp 4,7 · skydække 12%
tirs. 20. okt.39Kp 3,7 · skydække 33%
søn. den 18. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 59 % søn. den 18. 20 · 2/100 · Kp 2,3 · skydække 88 % søn. den 18. 21 · 7/100 · Kp 2,3 · skydække 66 % søn. den 18. 22 · 9/100 · Kp 2,3 · skydække 53 % søn. den 18. 23 · 9/100 · Kp 2,0 · skydække 34 % man. den 19. 00 · 5/100 · Kp 2,0 · skydække 65 % man. den 19. 01 · 4/100 · Kp 2,0 · skydække 70 % man. den 19. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 49 % man. den 19. 03 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 41 % man. den 19. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 62 % man. den 19. 05 · 20/100 · Kp 2,7 · skydække 45 % man. den 19. 18 · 37/100 · Kp 4,3 · skydække 0 % man. den 19. 19 · 74/100 · Kp 4,3 · skydække 1 % man. den 19. 20 · 75/100 · Kp 4,3 · skydække 0 % man. den 19. 21 · 73/100 · Kp 4,3 · skydække 2 % man. den 19. 22 · 30/100 · Kp 4,3 · skydække 59 % man. den 19. 23 · 62/100 · Kp 4,7 · skydække 20 % tirs. den 20. 00 · 87/100 · Kp 4,7 · skydække 9 % tirs. den 20. 01 · 75/100 · Kp 4,7 · skydække 22 % tirs. den 20. 02 · 58/100 · Kp 3,7 · skydække 26 % tirs. den 20. 03 · 78/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 04 · 77/100 · Kp 3,7 · skydække 2 % tirs. den 20. 05 · 48/100 · Kp 3,0 · skydække 6 % tirs. den 20. 18 · 8/100 · Kp 3,7 · skydække 74 % tirs. den 20. 19 · 18/100 · Kp 3,7 · skydække 70 % tirs. den 20. 20 · 35/100 · Kp 3,3 · skydække 31 % tirs. den 20. 21 · 39/100 · Kp 3,3 · skydække 24 % tirs. den 20. 22 · 38/100 · Kp 3,3 · skydække 26 % 18man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.0612
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 18man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.0612
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidsøn., 18søn., 21man., 00man., 03man., 18man., 21tirs., 00tirs., 03tirs., 18tirs., 21ons., 00ons., 03
Lave skyer0%0%0%0%0%0%0%6%56%53%18%0%
Mellemhøje skyer4%5%2%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Høje skyer29%28%28%22%0%13%78%94%0%0%0%0%
Temperatur4 °C4 °C5 °C6 °C11 °C9 °C8 °C7 °C7 °C5 °C4 °C3 °C
Føles som2 °C0 °C2 °C3 °C11 °C7 °C6 °C5 °C5 °C4 °C4 °C3 °C
Vind2 m/s4 m/s4 m/s5 m/s4 m/s4 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s1 m/s0 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Vejret i Saint-Ulric

Nordlys ses kun under en klar himmel, så vejret betyder lige så meget som Kp-indekset. Her er den generelle udsigt for Saint-Ulric: temperatur, vind og risiko for regn de kommende dage.

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Québec om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Saint-Ulric på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Saint-Ulric

Retning: nord-nordvest. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 5,3 · højt over hovedetKp 3,3 · 11°–21° VNV 284° VNV 299° NV 314° NNV 329° NNV 344° N 359° NNØ 14° NNØ 29° NØ 44°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Svagt skær, mest på kamera 4° 11° 756 km
3 Svagt skær, mest på kamera 9° 18° 534 km
4 Synligt mod nord-nordvest 17° 31° 311 km
5 Synligt mod nord-nordvest 49° 65° 89 km
6 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
7 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydøst – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med kamera: Saint-Ulric Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt næste døgn med øjet: Saint-Ulric Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Uberørt mørk himmel. Næsten intet kunstigt lys: svagt nordlys og Mælkevejen er lette at se.

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord-nordvest er åben (terræn under 0,0°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Saint-Ulric

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (12 % af nætterne), efterfulgt af marts (10 %).

0 %10 %20 % juli: 4 % jul. august: 8 % aug. september: 12 % sep. oktober: 8 % okt. november: 3 % nov. december: 5 % dec. januar: 6 % jan. februar: 8 % feb. marts: 10 % mar. april: 9 % apr. maj: 5 % maj juni: 3 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 12 % 56 % 9,0 t 9° / 15°C
oktober 8 % 44 % 10,8 t 4° / 9°C
november 3 % 24 % 12,4 t -2° / 2°C
december 5 % 28 % 13,1 t -10° / -4°C
januar 6 % 31 % 12,8 t -14° / -8°C
februar 8 % 41 % 11,4 t -14° / -7°C
marts 10 % 40 % 9,6 t -9° / -3°C
april 9 % 47 % 7,8 t -2° / 4°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
32 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
48 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
59 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Nordlysnætter i Saint-Ulric siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4515452016: 3516352017: 3717372018: 81882019: 1219122020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5525552026: 282628
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Mont Joli Airport (YYY) · 42 km
Typisk lav / høj i september
9° / 15°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Canadas rumvejrstjeneste (Canadas ministerium for naturressourcer)
Vejrtjeneste
Canadas miljø- og klimaministerium (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Saint-Ulric?

Saint-Ulric kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 3,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord-nordvest, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Saint-Ulric?

Kig mod nord-nordvest (ca. 344° fra geografisk nord). Ved Kp 3,3 står nordlysets nederste kant ca. 17° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Saint-Ulric?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Saint-Ulric (12 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af marts (10 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Saint-Ulric?

I Saint-Ulric bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Saint-Ulric?

Næsten intet kunstigt lys: svagt nordlys og Mælkevejen er lette at se.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Saint-Ulric?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Saint-Ulric den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 984 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Saint-Ulric deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Québec