AuroraMeteo

Saskatchewan, CanadaMagnetisk bredde 63,2°1.014 indbyggere422 m over havet

Nordlys i Buffalo Narrows

Fra Buffalo Narrows kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord-nordøst, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til. Siden 1995 har storme på Kp 4,7 eller mere nået dette sted i mørke på 867 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 19.26.

Kp 0,0 · 401 km/s · Bz 2,9

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 0,3.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Måske – værd at kigge efter

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 3 ventes, 0 kræves her.
  • Himmel Delvis skyet (55% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 19.26 til 06.32.

Sådan gør du: Find et mørkt sted omkring 21.00, giv øjnene 15 minutter til at vænne sig til mørket, og kig mod nord-nordøst, lavt over horisonten.

I aften

Opdateret 17.31 lokal tid

61/100

Fremragende chance

Bedst omkring 21.00. Forventet maks. Kp 3,0 (stedet kræver 0), gennemsnitligt skydække 55%.

Mørkt nok
19.26 – 06.32
Solnedgang
18.05 · solopgang 07.53
Månen
53 % · ↑ 16.03 · ↓ 23.14
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 0
Kig mod
nord-nordøst (14°)
man. 19. okt.95Kp 4,7 · skydække 55%
tirs. 20. okt.76Kp 3,3 · skydække 3%
søn. den 18. 19 · 31/100 · Kp 2,3 · skydække 16 % søn. den 18. 20 · 46/100 · Kp 2,3 · skydække 37 % søn. den 18. 21 · 61/100 · Kp 2,0 · skydække 6 % søn. den 18. 22 · 61/100 · Kp 2,0 · skydække 6 % søn. den 18. 23 · 48/100 · Kp 2,0 · skydække 38 % man. den 19. 00 · 30/100 · Kp 1,3 · skydække 41 % man. den 19. 01 · 11/100 · Kp 1,3 · skydække 78 % man. den 19. 02 · 6/100 · Kp 1,3 · skydække 89 % man. den 19. 03 · 9/100 · Kp 2,7 · skydække 90 % man. den 19. 04 · 17/100 · Kp 2,7 · skydække 81 % man. den 19. 05 · 12/100 · Kp 2,7 · skydække 88 % man. den 19. 06 · 5/100 · Kp 3,0 · skydække 89 % man. den 19. 22 · 15/100 · Kp 4,7 · skydække 81 % man. den 19. 23 · 23/100 · Kp 4,7 · skydække 72 % tirs. den 20. 00 · 66/100 · Kp 3,7 · skydække 17 % tirs. den 20. 01 · 29/100 · Kp 3,7 · skydække 71 % tirs. den 20. 02 · 15/100 · Kp 3,7 · skydække 85 % tirs. den 20. 03 · 71/100 · Kp 3,0 · skydække 26 % tirs. den 20. 04 · 93/100 · Kp 3,0 · skydække 2 % tirs. den 20. 05 · 95/100 · Kp 3,0 · skydække 1 % tirs. den 20. 06 · 90/100 · Kp 3,0 · skydække 6 % tirs. den 20. 19 · 76/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 20 · 76/100 · Kp 3,3 · skydække 1 % 18man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.0612
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 18man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.0612
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidsøn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 19man., 22tirs., 01tirs., 04tirs., 19tirs., 22ons., 01ons., 04
Lave skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer8%49%80%95%100%100%91%48%5%17%19%6%
Høje skyer2%13%36%79%52%46%34%11%7%40%49%17%
Temperatur7 °C5 °C3 °C2 °C7 °C6 °C5 °C3 °C6 °C6 °C5 °C4 °C
Føles som4 °C2 °C1 °C0 °C6 °C6 °C4 °C1 °C4 °C3 °C2 °C1 °C
Vind4 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s0 m/s1 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Vejret i Buffalo Narrows

Nordlys ses kun under en klar himmel, så vejret betyder lige så meget som Kp-indekset. Her er den generelle udsigt for Buffalo Narrows: temperatur, vind og risiko for regn de kommende dage.

Planlægger du længere frem? Se vejrudsigten time for time for Buffalo Narrows på Atlas of Seasons.

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Saskatchewan om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Webkameraer live nær Buffalo Narrows

Tjek selv himlen: offentlige kameraer inden for 300 km. De åbner på kameraejerens hjemmeside.

Kameraerne tilhører deres ejere — vi linker kun til dem. De fleste viser ikke meget i dagslys eller ved skydække, og nogle holder pause om sommeren.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Buffalo Narrows på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Buffalo Narrows

Retning: nord-nordøst. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 2–4 · over hovedet NV 314° NNV 329° NNV 344° N 359° NNØ 14° NNØ 29° NØ 44° ØNØ 59° ØNØ 74°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Terrænet er ikke modelleret for dette sted; horisonten er tegnet flad.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
0 Synligt mod nord-nordøst 14° 27° 367 km
2 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
3 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
4 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
5 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
6 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
7 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
8 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
9 Lige over dig, og også mod syd-sydvest – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med øjet: Buffalo Narrows Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt næste døgn Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Mørk landhimmel. Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nordøst. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Terrænet er ikke modelleret for dette sted.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Buffalo Narrows

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

august har været den bedste måned (62 % af nætterne), efterfulgt af september (59 %).

0 %20 %40 %60 % juli: 36 % jul. august: 62 % aug. september: 59 % sep. oktober: 42 % okt. november: 31 % nov. december: 50 % dec. januar: 53 % jan. februar: 54 % feb. marts: 47 % mar. april: 56 % apr. maj: 50 % maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 59 % 59 % 8,4 t 7° / 15°C
oktober 42 % 42 % 10,8 t -1° / 5°C
november 31 % 31 % 12,6 t -13° / -7°C
december 50 % 50 % 13,6 t -22° / -15°C
januar 53 % 53 % 13,1 t -24° / -16°C
februar 54 % 54 % 11,4 t -23° / -14°C
marts 47 % 47 % 9,4 t -15° / -6°C
april 56 % 56 % 6,5 t -4° / 5°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
94 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (august)
99 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (august)
100 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (august)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Buffalo Narrows siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4915492016: 3016302017: 3117312018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 3123312024: 2024202025: 4925492026: 222622
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Fort McMurray International Airport (YMM) · 191 km
Typisk lav / høj i august
12° / 21°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Canadas rumvejrstjeneste (Canadas ministerium for naturressourcer)
Vejrtjeneste
Canadas miljø- og klimaministerium (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Buffalo Narrows?

Fra Buffalo Narrows kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord-nordøst, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Buffalo Narrows?

Kig mod nord-nordøst (ca. 14° fra geografisk nord). Ved Kp 0 står nordlysets nederste kant ca. 14° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Buffalo Narrows?

I perioden 2005–2025 gav august de bedste odds i Buffalo Narrows (62 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af september (59 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Buffalo Narrows?

Fra 29. maj til 15. juli bliver himlen i Buffalo Narrows aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Buffalo Narrows?

Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nordøst.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Buffalo Narrows?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Buffalo Narrows den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 867 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Buffalo Narrows deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Saskatchewan