AuroraMeteo

Leinster, IrlandMagnetisk bredde 50,0°6.622 indbyggere19 m over havet

Kan man se nordlys i Dalkey?

Fra Dalkey ses nordlyset kun under geomagnetiske storme (ca. Kp 6,3 eller mere), som regel som et skær lavt mod nord. Kameraet fanger det ofte, før øjet gør. Siden 1995 er det niveau (Kp 6,3) nået i mørke her på 156 nætter.

Lige nu

Roligt lige nu (Kp 1,0).

Kp 1,0 · 415 km/s · Bz 2,0

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 1.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet For svag: Kp 2,3 ventes, 6,3 kræves her.
  • Himmel Delvis skyet (56% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 19.37 til 06.42.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 21.05 lokal tid

0/100

Usandsynligt

Bedst omkring 21.00. Forventet maks. Kp 2,3 (stedet kræver 6,3), gennemsnitligt skydække 56%.

Mørkt nok
19.37 – 06.42
Solnedgang
18.21 · solopgang 07.58
Månen
52 % · ↑ 15.51 · ↓ 23.19
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 6,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 4,7 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (354°)
man. 19. okt.5Kp 4,7 · skydække 37%
tirs. 20. okt.1Kp 3,7 · skydække 79%
man. den 19. 19 · 3/100 · Kp 4,7 · skydække 20 % man. den 19. 20 · 5/100 · Kp 4,7 · skydække 23 % man. den 19. 21 · 4/100 · Kp 4,7 · skydække 38 % man. den 19. 22 · 1/100 · Kp 4,3 · skydække 77 % man. den 19. 23 · 1/100 · Kp 4,3 · skydække 81 % tirs. den 20. 00 · 3/100 · Kp 4,3 · skydække 19 % tirs. den 20. 01 · 4/100 · Kp 4,3 · skydække 13 % tirs. den 20. 02 · 4/100 · Kp 4,3 · skydække 18 % tirs. den 20. 03 · 3/100 · Kp 4,3 · skydække 33 % tirs. den 20. 04 · 5/100 · Kp 4,7 · skydække 35 % tirs. den 20. 05 · 5/100 · Kp 4,7 · skydække 38 % tirs. den 20. 06 · 5/100 · Kp 4,7 · skydække 45 % tirs. den 20. 22 · 1/100 · Kp 3,7 · skydække 52 % man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidsøn., 21man., 00man., 03man., 06man., 21tirs., 00tirs., 03tirs., 06tirs., 21ons., 00ons., 03ons., 06
Lave skyer28%26%35%50%14%5%3%8%16%15%29%51%
Mellemhøje skyer0%0%2%5%0%4%26%61%17%62%72%60%
Høje skyer0%0%0%0%0%0%2%10%0%0%0%0%
Temperatur7 °C7 °C7 °C7 °C9 °C8 °C8 °C8 °C8 °C9 °C9 °C9 °C
Føles som7 °C7 °C7 °C6 °C8 °C7 °C7 °C6 °C8 °C9 °C9 °C9 °C
Vind1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Vejret i Dalkey

Nordlys ses kun under en klar himmel, så vejret betyder lige så meget som Kp-indekset. Her er den generelle udsigt for Dalkey: temperatur, vind og risiko for regn de kommende dage.

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Leinster om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Dalkey på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Dalkey

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 8,3 · over hovedetKp 6,3 · 12°–23° VNV 294° NV 309° NV 324° NNV 339° N 354° N 9° NNØ 24° NØ 39° NØ 54°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Under horisonten -2° 2° 1.390 km
3 Under horisonten 0° 4° 1.168 km
4 Under horisonten 2° 7° 945 km
5 Svagt skær, mest på kamera 5° 12° 723 km
6 Svagt skær, mest på kamera 10° 19° 500 km
7 Synligt mod nord 19° 34° 278 km
8 Synligt mod nord 62° 74° 56 km
9 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) med kamera: Dalkey Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) med øjet: Dalkey Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Forstadshimmel. Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel.

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord er åben (terræn under 0,3°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Dalkey

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

Aktivitet på Kp 6,3 eller mere er for sjælden her til, at månedlige odds giver mening. Tabellen viser stadig, hvor ofte nætterne er klare og mørke.

0 %10 % juli: 0 % jul. august: 0 % aug. september: 0 % sep. oktober: 0 % okt. november: 0 % nov. december: 0 % dec. januar: 0 % jan. februar: 0 % feb. marts: 0 % mar. april: 0 % apr. maj: 0 % maj juni: 0 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 0,2 % 29 % 8,5 t 11° / 16°C
oktober 0 % 17 % 10,8 t 9° / 13°C
november 0 % 13 % 12,5 t 7° / 10°C
december 0 % 15 % 13,4 t 5° / 8°C
januar 0 % 17 % 12,9 t 4° / 7°C
februar 0 % 22 % 11,4 t 4° / 8°C
marts 0,2 % 30 % 9,5 t 4° / 9°C
april 0 % 36 % 7,0 t 6° / 11°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode

Nordlysnætter i Dalkey siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 6,3 eller mere, mens det var mørkt her.

2012: 71272013: 21322014: 11412015: 61562016: 31632017: 31732021: 12112022: 22222023: 62362024: 82482025: 1425142026: 5265
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Dublin Airport (DUB) · 20 km
Typisk lav / høj i marts
4° / 9°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
112 / 999
Vinterkørsel
Irsk lov kræver ikke vinterdæk (lovpligtig mindste mønsterdybde 1,6 mm; Gardaí anbefaler mindst 3 mm om vinteren); tjek TII Traffic Info for føreforhold på de nationale veje. Vejforhold
Adgang til naturen
Irland har ingen generel adgangsret: Uden for offentlige veje og færdselsretter er adgang til privat (og statsejet) jord op til jordejeren og kan trækkes tilbage, men adgang med tilladelse er almindelig på afmærkede ruter og i ordninger som Mountain Access Scheme.
Vejrtjeneste
Met Éireann

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Dalkey?

Fra Dalkey ses nordlyset kun under geomagnetiske storme (ca. Kp 6,3 eller mere), som regel som et skær lavt mod nord. Kameraet fanger det ofte, før øjet gør.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Dalkey?

Kig mod nord (ca. 354° fra geografisk nord). Ved Kp 6,3 står nordlysets nederste kant ca. 19° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvornår er der nordlyssæson i Dalkey?

I Dalkey bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Dalkey?

Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Dalkey?

Den seneste nat i vores data, hvor aktiviteten nåede det niveau, Dalkey kræver, i mørke, var 10. oktober 2026 (Kp 7,0). Det er sket på 156 nætter siden 1995.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Dalkey deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Leinster