Slovakiet92 steder
Nordlys i Slovakiet: hvor og hvornår du kan se det
Fra Slovakiet ses nordlyset kun under kraftige geomagnetiske storme (Kp 8,7 eller mere), nogle få nætter pr. solcyklus.
Hvor nordlyset er lettest at se
| Sted | Region | Krævet Kp | Kp for billeder | Magnetisk bredde |
|---|---|---|---|---|
| Prešov | Prešov | 8,7 | 7 | 44,9° |
| Žilina | Žilina | 8,7 | 7 | 45,1° |
| Martin | Žilina | 8,7 | 7 | 44,9° |
| Poprad | Prešov | 8,7 | 7 | 44,9° |
| Považská Bystrica | Trenčín | 8,7 | 7 | 44,9° |
| Spišská Nová Ves | Košice | 8,7 | 7 | 44,8° |
| Humenné | Prešov | 8,7 | 7 | 44,8° |
| Bardejov | Prešov | 8,7 | 7 | 45,2° |
Største byer
| Sted | Indbyggere | Krævet Kp |
|---|---|---|
| Bratislava | 423.737 | 9+ |
| Košice | 225.044 | 9 |
| Petržalka | 112.380 | 9+ |
| Nitra | 86.329 | 9+ |
| Prešov | 82.927 | 8,7 |
| Žilina | 81.219 | 8,7 |
| Banská Bystrica | 74.590 | 9 |
| Trnava | 62.806 | 9 |
Stormvagt: kan man se nordlys fra Slovakiet?
Sjældent, men ja. Under kraftige storme (ca. Kp 4 eller mere) stiger nordlysets røde øverste lag, 300–400 km oppe, op over den nordlige horisont i Slovakiet. Mobil- og kamerasensorer fanger det meget lettere end øjet.
…
| Sted | Kp for billeder | Kp for øjet | Fotonætter siden 1995 | Senest |
|---|---|---|---|---|
| Nitra | 4 | 9+ | 1.028 | okt. 2026 |
| Levice | 4 | 9+ | 1.029 | okt. 2026 |
| Pezinok | 4 | 9+ | 1.030 | okt. 2026 |
| Senec | 4 | 9+ | 1.030 | okt. 2026 |
| Veľký Krtíš | 4 | 9+ | 1.035 | okt. 2026 |
| Bratislava | 4,3 | 9+ | 1.031 | okt. 2026 |
| Petržalka | 4,3 | 9+ | 1.031 | okt. 2026 |
| Nové Zámky | 4,3 | 9+ | 1.028 | okt. 2026 |
| Karlova Ves | 4,3 | 9+ | 1.031 | okt. 2026 |
| Dúbravka | 4,3 | 9+ | 1.031 | okt. 2026 |
| Komárno | 4,3 | 9+ | 1.027 | okt. 2026 |
| Šaľa | 4,3 | 9+ | 1.028 | okt. 2026 |
Hvornår det sidst blev set fra Slovakiet
Nætter med nok aktivitet til billeder fra Nitra, mens det var mørkt (Kp 4,7 eller mere):
- 10. oktober 2026 · Kp 7,0
- 4. oktober 2026 · Kp 5,7
- 7. september 2026 · Kp 4,7
- 18. august 2026 · Kp 5,3
- 8. august 2026 · Kp 5,7
- 3. juli 2026 · Kp 5,3
- 5. juni 2026 · Kp 5,0
- 15. maj 2026 · Kp 6,0
- 4. maj 2026 · Kp 6,0
- 30. april 2026 · Kp 4,7
Sådan fanger du det fra Slovakiet
- Hold øje med prognosen: du skal bruge ca. Kp 4 eller mere – en kraftig til meget kraftig storm. Den kommer en dag eller to efter et stort udbrud på solen, så der er som regel lidt varsel.
- Kom væk fra byens lys, og find frit udsyn mod nord: en kyst, en bakke eller en mark. Skæret ligger lavt over horisonten.
- Brug mobilens nattilstand eller et kamera på stativ (3–15 s). Tjek billedet: en rød eller lyserød himmel mod nord er nordlys.
- De bedste timer er som regel 22.00–02.00 lokal tid, men under store storme kan det starte lige efter skumringen.
- Kp 0–2 Roligt Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
- Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
- Kp 4 Aktivt med kamera: Nitra Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
- Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
- Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
- Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
- Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
- Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).
Observationer lige nu
Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.
- …
Seneste meldinger
Regioner i Slovakiet
- BratislavaKp 9+ · 7
- KošiceKp 8,7+ · 5
- PrešovKp 8,7+ · 10
- TrenčínKp 8,7+ · 6
- NitraKp 9+ · 7
- ŽilinaKp 8,7+ · 8
- Banská BystricaKp 9+ · 8
- TrnavaKp 9+ · 5