AuroraMeteo

Västerbottens län, SverigeMagnetisk bredde 61,5°2.403 indbyggere188 m over havet

Nordlys i Vindeln

Fra Vindeln kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til. Siden 1995 har storme på Kp 4,7 eller mere nået dette sted i mørke på 817 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 18.58.

Kp 0,0 · 431 km/s · Bz 2,7

Magnetometer i Pello (361 km væk): lav magnetisk aktivitet.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: FMI MIRACLE R-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ja – gode chancer i aften

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 2,7 ventes, 0,3 kræves her.
  • Himmel Overvejende klart (3% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 18.58 til 05.55.

Sådan gør du: Find et mørkt sted omkring 23.00, giv øjnene 15 minutter til at vænne sig til mørket, og kig mod nord, lavt over horisonten.

I aften

Opdateret 14.10 lokal tid

88/100

Fremragende chance

Bedst omkring 23.00. Forventet maks. Kp 2,7 (stedet kræver 0,3), gennemsnitligt skydække 3%.

Mørkt nok
18.58 – 05.55
Solnedgang
17.14 · solopgang 07.40
Månen
39 % · ↑ 17.10
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 0,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 0 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (358°)
søn. 18. okt.65Kp 1,7 · skydække 16%
man. 19. okt.78Kp 2,0 · skydække 0%
lør. den 17. 18 · 25/100 · Kp 1,3 · skydække 1 % lør. den 17. 19 · 50/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % lør. den 17. 20 · 73/100 · Kp 2,0 · skydække 6 % lør. den 17. 21 · 77/100 · Kp 2,0 · skydække 0 % lør. den 17. 22 · 78/100 · Kp 2,0 · skydække 0 % lør. den 17. 23 · 88/100 · Kp 2,7 · skydække 4 % søn. den 18. 00 · 81/100 · Kp 2,7 · skydække 12 % søn. den 18. 01 · 87/100 · Kp 2,7 · skydække 6 % søn. den 18. 02 · 64/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % søn. den 18. 03 · 65/100 · Kp 1,7 · skydække 1 % søn. den 18. 04 · 64/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % søn. den 18. 05 · 64/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % søn. den 18. 06 · 10/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % søn. den 18. 18 · 19/100 · Kp 1,3 · skydække 14 % søn. den 18. 19 · 34/100 · Kp 1,3 · skydække 21 % søn. den 18. 20 · 44/100 · Kp 1,3 · skydække 13 % søn. den 18. 21 · 48/100 · Kp 1,3 · skydække 6 % søn. den 18. 22 · 50/100 · Kp 1,3 · skydække 2 % søn. den 18. 23 · 64/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % man. den 19. 00 · 64/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % man. den 19. 01 · 64/100 · Kp 1,7 · skydække 2 % man. den 19. 02 · 65/100 · Kp 1,7 · skydække 1 % man. den 19. 03 · 65/100 · Kp 1,7 · skydække 1 % man. den 19. 04 · 54/100 · Kp 1,7 · skydække 18 % man. den 19. 05 · 29/100 · Kp 1,3 · skydække 44 % man. den 19. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 86 % man. den 19. 18 · 21/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % man. den 19. 19 · 41/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % man. den 19. 20 · 54/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 21 · 54/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 22 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 23 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 00 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 01 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 02 · 78/100 · Kp 2,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 03 · 78/100 · Kp 2,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 04 · 78/100 · Kp 2,0 · skydække 0 % 18søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.0612
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 18søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.0612
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 18lør., 21søn., 00søn., 03søn., 18søn., 21man., 00man., 03man., 18man., 21tirs., 00tirs., 03
Lave skyer2%0%0%0%37%12%3%0%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer6%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Høje skyer23%0%1%84%16%2%6%0%12%0%1%0%
Temperatur2 °C0 °C0 °C0 °C1 °C0 °C0 °C0 °C3 °C2 °C1 °C1 °C
Føles som-1 °C-3 °C-3 °C-3 °C-1 °C-3 °C-3 °C-3 °C1 °C-2 °C-3 °C-3 °C
Vind2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s0 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s
Sigtbarhed50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Västerbottens län om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Vindeln på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Vindeln

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 4 · over hovedetKp 2 · højt over hovedet VNV 298° NV 313° NNV 328° NNV 343° N 358° NNØ 13° NNØ 28° NØ 43° ØNØ 58°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
1 Synligt mod nord 16° 29° 334 km
2 Synligt mod nord 43° 60° 111 km
3 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
4 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
5 Lige over dig, og også mod syd – – –
6 Lige over dig, og også mod syd – – –
7 Lige over dig, og også mod syd – – –
8 Lige over dig, og også mod syd – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med øjet: Vindeln med kamera: Vindeln Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt næste døgn Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Lys forstadshimmel. Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nordvest. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord er åben (terræn under 1,4°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Vindeln

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (45 % af nætterne), efterfulgt af marts (42 %).

0 %10 %20 %30 %40 %50 % – jul. august: 23 % aug. september: 45 % sep. oktober: 35 % okt. november: 32 % nov. december: 32 % dec. januar: 29 % jan. februar: 35 % feb. marts: 42 % mar. april: 35 % apr. – maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 45 % 48 % 7,1 t 7° / 13°C
oktober 35 % 38 % 10,5 t 1° / 6°C
november 32 % 35 % 13,3 t -3° / 0°C
december 32 % 35 % 14,6 t -8° / -3°C
januar 29 % 31 % 14,0 t -10° / -6°C
februar 35 % 38 % 11,5 t -11° / -5°C
marts 42 % 44 % 8,6 t -8° / -1°C
april 35 % 49 % 3,8 t -2° / 4°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
83 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
95 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
98 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Vindeln siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 2915292016: 3716372017: 2517252018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2623262024: 2124212025: 4725472026: 242624
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Umeå Airport (UME) · 53 km
Typisk lav / høj i september
7° / 13°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
112
Vinterkørsel
Fra 1. december til 31. marts skal biler køre på vinterdæk (alpemærkede eller pigdæk) med mindst 3 mm mønsterdybde, når der er vinterføre. Pigdæk er tilladt fra 1. oktober til 15. april og på andre tidspunkter, når der er eller ventes vinterføre. Trafikverket driver trafikinformationen for vejene. Vejforhold
Adgang til naturen
Allemansrätten giver alle lov til at færdes og opholde sig midlertidigt på andres jord, også at slå et telt op for en nat eller to, så længe du ikke forstyrrer eller ødelægger noget. Den gælder ikke haver ved boliger, afgrøder eller græsningsarealer og heller ikke motoriseret kørsel i terræn. Nationalparker og naturreservater kan have strengere regler.
Officiel rumvejrstjeneste
Swedish Institute of Space Physics (IRF), Kiruna: all-sky camera and IRF Aurora Alert app
Vejrtjeneste
SMHI (Swedish Meteorological and Hydrological Institute)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Vindeln?

Fra Vindeln kan nordlyset vise sig næsten hver klar og mørk nat – lavt mod nord, når der er roligt, højere og lige over dig, når aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Vindeln?

Kig mod nord (ca. 358° fra geografisk nord). Ved Kp 0,3 står nordlysets nederste kant ca. 16° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Vindeln?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Vindeln (45 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af marts (42 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Vindeln?

Fra 26. april til 16. august bliver himlen i Vindeln aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Vindeln?

Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod nordvest.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Vindeln?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Vindeln den 10. oktober 2026 (Kp 7,0) – 817 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Vindeln deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.