AuroraMeteo

Québec, CanadaMagnetisk bredde 57,9°1.824 indbyggere399 m over havet

Nordlys i Chapais

Fra Chapais kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord, fra ca. Kp 2,3.

Lige nu

Roligt lige nu (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 509 km/s · Bz 2,3

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 2,3.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet Nok til kamera: Kp 1,7 ventes, 0,7 kræves til billeder, 2,3 til øjet.
  • Himmel Overskyet (79% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 19.14 til 06.15.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 20.15 lokal tid

14/100

Usandsynligt

Bedst omkring 04.00. Forventet maks. Kp 1,7 (stedet kræver 2,3), gennemsnitligt skydække 79%.

Mørkt nok
19.14 – 06.15
Solnedgang
18.04 · solopgang 07.25
Månen
44 % · ↑ 14.42 · ↓ 22.17
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 2,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 0,7 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (350°)
søn. 18. okt.21Kp 2,0 · skydække 79%
man. 19. okt.95Kp 5,0 · skydække 27%
tirs. 20. okt.0Kp 2,7 · skydække 99%
lør. den 17. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 98 % lør. den 17. 23 · 5/100 · Kp 1,7 · skydække 87 % søn. den 18. 00 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 78 % søn. den 18. 01 · 3/100 · Kp 1,7 · skydække 93 % søn. den 18. 02 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 84 % søn. den 18. 03 · 11/100 · Kp 1,3 · skydække 54 % søn. den 18. 04 · 14/100 · Kp 1,3 · skydække 39 % søn. den 18. 05 · 5/100 · Kp 1,3 · skydække 77 % søn. den 18. 06 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 62 % søn. den 18. 19 · 4/100 · Kp 1,7 · skydække 88 % søn. den 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 95 % søn. den 18. 21 · 5/100 · Kp 1,7 · skydække 83 % søn. den 18. 22 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 93 % søn. den 18. 23 · 21/100 · Kp 2,0 · skydække 59 % man. den 19. 00 · 16/100 · Kp 2,0 · skydække 68 % man. den 19. 01 · 3/100 · Kp 2,0 · skydække 94 % man. den 19. 02 · 3/100 · Kp 1,0 · skydække 80 % man. den 19. 03 · 2/100 · Kp 1,0 · skydække 87 % man. den 19. 04 · 5/100 · Kp 1,0 · skydække 68 % man. den 19. 05 · 10/100 · Kp 1,3 · skydække 57 % man. den 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 78 % man. den 19. 19 · 53/100 · Kp 4,0 · skydække 34 % man. den 19. 20 · 55/100 · Kp 4,0 · skydække 31 % man. den 19. 21 · 78/100 · Kp 4,0 · skydække 1 % man. den 19. 22 · 75/100 · Kp 4,0 · skydække 6 % man. den 19. 23 · 19/100 · Kp 5,0 · skydække 77 % tirs. den 20. 00 · 30/100 · Kp 5,0 · skydække 63 % tirs. den 20. 01 · 39/100 · Kp 5,0 · skydække 61 % tirs. den 20. 02 · 66/100 · Kp 3,0 · skydække 24 % tirs. den 20. 03 · 80/100 · Kp 3,0 · skydække 7 % tirs. den 20. 04 · 86/100 · Kp 3,0 · skydække 1 % tirs. den 20. 05 · 95/100 · Kp 4,3 · skydække 4 % tirs. den 20. 06 · 40/100 · Kp 4,3 · skydække 18 % søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 20lør., 23søn., 02søn., 05søn., 20søn., 23man., 02man., 05man., 20man., 23tirs., 02tirs., 05
Lave skyer100%100%100%100%0%1%6%5%0%5%100%100%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Høje skyer0%0%4%12%82%99%100%100%0%0%0%0%
Temperatur-1 °C-1 °C-2 °C-2 °C6 °C6 °C6 °C5 °C4 °C3 °C3 °C2 °C
Føles som-5 °C-5 °C-5 °C-6 °C1 °C1 °C1 °C1 °C1 °C-1 °C0 °C-2 °C
Vind3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s6 m/s7 m/s6 m/s5 m/s3 m/s2 m/s3 m/s4 m/s
Sigtbarhed17 km13 km7,9 km18 km17 km19 km16 km15 km24 km24 km24 km24 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Québec om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Chapais på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Chapais

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 4,3 · over hovedetKp 2,3 · 11°–22° VNV 290° NV 305° NV 320° NNV 335° N 350° N 5° NNØ 20° NØ 35° NØ 50°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Svagt skær, mest på kamera 9° 19° 512 km
3 Synligt mod nord 19° 33° 289 km
4 Synligt mod nord 57° 71° 67 km
5 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
6 Lige over dig, og også mod syd – – –
7 Lige over dig, og også mod syd – – –
8 Lige over dig, og også mod syd – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn med øjet: Chapais med kamera: Chapais Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Mørk landhimmel. Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydvest. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord er åben (terræn under 0,8°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Chapais

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

februar har været den bedste måned (25 % af nætterne), efterfulgt af september (24 %).

0 %10 %20 %30 %40 % juli: 12 % jul. august: 16 % aug. september: 24 % sep. oktober: 14 % okt. november: 10 % nov. december: 13 % dec. januar: 21 % jan. februar: 25 % feb. marts: 22 % mar. april: 19 % apr. maj: 12 % maj juni: 10 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 24 % 54 % 8,9 t 6° / 16°C
oktober 14 % 37 % 10,8 t 1° / 8°C
november 10 % 25 % 12,5 t -7° / -1°C
december 13 % 35 % 13,1 t -18° / -10°C
januar 21 % 51 % 12,8 t -23° / -14°C
februar 25 % 50 % 11,4 t -23° / -12°C
marts 22 % 47 % 9,5 t -16° / -6°C
april 19 % 48 % 7,5 t -6° / 4°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
58 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (februar)
77 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (februar)
87 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (februar)

Nordlysnætter i Chapais siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 4715472016: 3716372017: 3617362018: 91892019: 1219122020: 32032021: 1521152022: 3322332023: 3523352024: 2424242025: 5725572026: 262626
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Chapais Airport (YMT) · 23 km
Typisk lav / høj i februar
-23° / -12°C
Påklædning
Ekstrem kulde: forede støvler, dunjakke, to lag uld, ansigtsbeskyttelse, kemiske håndvarmere. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Reglerne er provinsielle: Québec kræver vinterdæk (med bjergsnefnugsymbol eller pigge) på Québec-registrerede køretøjer 1. dec.–15. mar., og BC kræver vinterdæk eller snekæder på skiltede ruter 1. okt.–31. mar. (til 30. apr. på bjergpas og ruter med meget sne); føreforhold via 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) og DriveBC. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen national adgangsret; privat jord kræver ejerens tilladelse, mens nationale og provinsielle parker samt Crown land generelt er tilgængelige efter parkernes regler, som varierer fra provins til provins og territorium til territorium.
Officiel rumvejrstjeneste
Canadas rumvejrstjeneste (Canadas ministerium for naturressourcer)
Vejrtjeneste
Canadas miljø- og klimaministerium (weather.gc.ca)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Chapais?

Fra Chapais kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord, fra ca. Kp 2,3.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Chapais?

Kig mod nord (ca. 350° fra geografisk nord). Ved Kp 2,3 står nordlysets nederste kant ca. 19° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Chapais?

I perioden 2005–2025 gav februar de bedste odds i Chapais (25 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af september (24 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Chapais?

I Chapais bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Chapais?

Lidt kunstigt lys. Svage nordlys kan ses, når øjnene har vænnet sig til mørket. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydvest.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Chapais?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Chapais den 4. oktober 2026 (Kp 5,0) – 977 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Chapais deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Québec