AuroraMeteo

Satakunda, FinlandMagnetisk bredde 58,5°12.345 indbyggere5 m over havet

Nordlys i Ulvila

Fra Ulvila kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord, fra ca. Kp 2.

Lige nu

Roligt lige nu (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 426 km/s · Bz -1,9

Magnetometer i Nurmijärvi (182 km væk): lav magnetisk aktivitet.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: FMI MIRACLE R-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Måske – værd at kigge efter

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 2,3 ventes, 2 kræves her.
  • Himmel Delvis skyet (45% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 19.46 til 06.50.

Sådan gør du: Find et mørkt sted omkring 06.00, giv øjnene 15 minutter til at vænne sig til mørket, og kig mod nord, lavt over horisonten.

I aften

Opdateret 21.15 lokal tid

62/100

Fremragende chance

Bedst omkring 06.00. Forventet maks. Kp 2,3 (stedet kræver 2), gennemsnitligt skydække 45%.

Mørkt nok
19.46 – 06.50
Solnedgang
18.11 · solopgang 08.25
Månen
51 % · ↑ 17.12 · ↓ 22.08
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 2
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 0,3 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (358°)
man. 19. okt.98Kp 4,7 · skydække 34%
tirs. 20. okt.97Kp 3,7 · skydække 1%
søn. den 18. 21 · 14/100 · Kp 1,3 · skydække 55 % søn. den 18. 22 · 15/100 · Kp 1,3 · skydække 60 % søn. den 18. 23 · 11/100 · Kp 1,3 · skydække 70 % man. den 19. 00 · 22/100 · Kp 1,7 · skydække 57 % man. den 19. 01 · 13/100 · Kp 1,7 · skydække 74 % man. den 19. 02 · 20/100 · Kp 1,7 · skydække 60 % man. den 19. 03 · 44/100 · Kp 2,3 · skydække 43 % man. den 19. 04 · 45/100 · Kp 2,3 · skydække 43 % man. den 19. 05 · 61/100 · Kp 2,3 · skydække 22 % man. den 19. 06 · 62/100 · Kp 2,0 · skydække 6 % man. den 19. 07 · 9/100 · Kp 2,0 · skydække 4 % man. den 19. 19 · 34/100 · Kp 3,7 · skydække 15 % man. den 19. 20 · 79/100 · Kp 3,7 · skydække 1 % man. den 19. 21 · 81/100 · Kp 4,7 · skydække 0 % man. den 19. 22 · 81/100 · Kp 4,7 · skydække 1 % man. den 19. 23 · 81/100 · Kp 4,7 · skydække 1 % tirs. den 20. 00 · 96/100 · Kp 4,3 · skydække 4 % tirs. den 20. 01 · 98/100 · Kp 4,3 · skydække 1 % tirs. den 20. 02 · 91/100 · Kp 4,3 · skydække 8 % tirs. den 20. 03 · 52/100 · Kp 4,3 · skydække 47 % tirs. den 20. 04 · 28/100 · Kp 4,3 · skydække 71 % tirs. den 20. 05 · 6/100 · Kp 4,3 · skydække 94 % tirs. den 20. 19 · 37/100 · Kp 3,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 20 · 73/100 · Kp 3,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 21 · 75/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 22 · 75/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 23 · 75/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % ons. den 21. 00 · 77/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % ons. den 21. 01 · 97/100 · Kp 3,7 · skydække 1 % ons. den 21. 02 · 96/100 · Kp 3,7 · skydække 1 % ons. den 21. 03 · 94/100 · Kp 3,3 · skydække 2 % ons. den 21. 04 · 94/100 · Kp 3,3 · skydække 2 % ons. den 21. 05 · 94/100 · Kp 3,3 · skydække 2 % man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidsøn., 21man., 00man., 03man., 06man., 21tirs., 00tirs., 03tirs., 06tirs., 21ons., 00ons., 03ons., 06
Lave skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%5%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%12%
Høje skyer72%61%45%24%0%0%0%0%0%0%1%20%
Temperatur4 °C3 °C2 °C2 °C5 °C4 °C4 °C4 °C3 °C3 °C3 °C3 °C
Føles som3 °C3 °C0 °C-1 °C2 °C2 °C2 °C1 °C1 °C0 °C0 °C1 °C
Vind2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Vejret i Ulvila

Nordlys ses kun under en klar himmel, så vejret betyder lige så meget som Kp-indekset. Her er den generelle udsigt for Ulvila: temperatur, vind og risiko for regn de kommende dage.

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Satakunda om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Webkameraer live nær Ulvila

Tjek selv himlen: offentlige kameraer inden for 300 km. De åbner på kameraejerens hjemmeside.

Kameraerne tilhører deres ejere — vi linker kun til dem. De fleste viser ikke meget i dagslys eller ved skydække, og nogle holder pause om sommeren.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Ulvila på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Ulvila

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 4 · over hovedetKp 2 · 11°–22° VNV 298° NV 313° NNV 328° NNV 343° N 358° NNØ 13° NNØ 28° NØ 43° ØNØ 58°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Synligt mod nord 11° 22° 445 km
3 Synligt mod nord 24° 41° 222 km
4 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
5 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
6 Lige over dig, og også mod syd – – –
7 Lige over dig, og også mod syd – – –
8 Lige over dig, og også mod syd – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn med øjet: Ulvila med kamera: Ulvila Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Lys forstadshimmel. Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydøst. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord er åben (terræn under 0,1°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Ulvila

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (32 % af nætterne), efterfulgt af marts (30 %).

0 %10 %20 %30 %40 % – jul. august: 21 % aug. september: 32 % sep. oktober: 22 % okt. november: 8 % nov. december: 12 % dec. januar: 12 % jan. februar: 18 % feb. marts: 30 % mar. april: 25 % apr. maj: 5 % maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 32 % 48 % 7,6 t 9° / 15°C
oktober 22 % 33 % 10,6 t 4° / 9°C
november 8 % 14 % 13,1 t 1° / 4°C
december 12 % 17 % 14,1 t -3° / 0°C
januar 12 % 19 % 13,6 t -6° / -2°C
februar 18 % 28 % 11,5 t -7° / -2°C
marts 30 % 44 % 8,8 t -4° / 2°C
april 25 % 54 % 5,0 t 0° / 7°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
69 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
86 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
93 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Ulvila siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 3115312016: 3916392017: 2817282018: 1418142019: 81982020: 32032021: 1421142022: 3222322023: 2523252024: 2624262025: 4725472026: 262626
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Pori Airport (POR) · 5 km
Tampere-Pirkkala Airport (TMP) · 92 km
Typisk lav / høj i september
9° / 15°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
112
Vinterkørsel
Vinterdæk er påbudt fra 1. november til 31. marts, når vejret eller føret kræver det. Mindste mønsterdybde er 3 mm, og siden december 2024 skal vinterdæk uden pigge have symbolet med snefnug og tre bjergtoppe. Pigdæk må bruges fra 1. november til 31. marts og på andre tidspunkter, når vejret eller føret kræver det. Fintraffics tjeneste Liikennetilanne (Trafiksituationen) viser føreforhold og vejrkameraer langs vejene. Vejforhold
Adgang til naturen
Allemandsretten (jokamiehenoikeus) giver alle lov til at færdes, campere og opholde sig midlertidigt i naturen uden tilladelse, uanset hvem der ejer jorden. Den gælder ikke gårdspladser, dyrket jord eller andre særligt udpegede områder og heller ikke aktiviteter, der skader naturen eller forstyrrer andre.
Officiel rumvejrstjeneste
Finlands Meteorologiske Institut: nordlys og rumvejr · FMI Auroras Now! (helhimmelskameraer) · ISES RWC Finland (FMI)
Vejrtjeneste
Finlands Meteorologiske Institut (FMI)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Ulvila?

Fra Ulvila kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord, fra ca. Kp 2.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Ulvila?

Kig mod nord (ca. 358° fra geografisk nord). Ved Kp 2 står nordlysets nederste kant ca. 11° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Ulvila?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Ulvila (32 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af marts (30 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Ulvila?

Fra 5. maj til 8. august bliver himlen i Ulvila aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Ulvila?

Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 5 km mod sydøst.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Ulvila?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Ulvila den 10. oktober 2026 (Kp 7,0) – 865 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Ulvila deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Satakunda