AuroraMeteo

Finland535 steder

Nordlys i Finland: hvor og hvornår du kan se det

Dele af Finland ligger lige under nordlysovalen: nær Oulu kan nordlyset dukke op næsten enhver klar, mørk nat. Nær Oulu har september historisk været den bedste måned (42 % af nætterne).

Udvalgte rejsemål

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
OuluNorra Österbotten0062,2°
RovaniemiLappi0063,7°
TornioLappi0063,1°
KemiLappi0063,0°
HaukipudasNorra Österbotten0062,4°
KuusamoNorra Österbotten0063,1°
KempeleNorra Österbotten0062,1°
KiiminkiNorra Österbotten0062,3°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Helsingfors658.8642,7
Espoo323.9102,7
Tampere260.6462
Vanda252.7242,7
Oulu216.0660
Turku206.6552,3
Jyväskylä148.7441,7
Kuopio125.4621,3

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Regioner i Finland

    Praktisk information om Finland

    Alarmnummer
    112
    Adgang til naturen
    Allemandsretten (jokamiehenoikeus) giver alle lov til at færdes, campere og opholde sig midlertidigt i naturen uden tilladelse, uanset hvem der ejer jorden. Den gælder ikke gårdspladser, dyrket jord eller andre særligt udpegede områder og heller ikke aktiviteter, der skader naturen eller forstyrrer andre.
    Vinterkørsel
    Vinterdæk er påbudt fra 1. november til 31. marts, når vejret eller føret kræver det. Mindste mønsterdybde er 3 mm, og siden december 2024 skal vinterdæk uden pigge have symbolet med snefnug og tre bjergtoppe. Pigdæk må bruges fra 1. november til 31. marts og på andre tidspunkter, når vejret eller føret kræver det. Fintraffics tjeneste Liikennetilanne (Trafiksituationen) viser føreforhold og vejrkameraer langs vejene. Vejforhold
    Droner
    EU's droneregler gælder: Registrér dig som operatør, hvis din drone vejer 250 g eller mere eller har kamera, hold den inden for synsvidde, og bliv under 120 m. National myndighed: https://www.traficom.fi/en/
    Officiel rumvejrstjeneste
    Finnish Meteorological Institute: Auroras and space weather · FMI Auroras Now! (all-sky cameras) · ISES RWC Finland (FMI)
    Vejrtjeneste
    Finnish Meteorological Institute (FMI)
    Certificerede dark sky-steder
    Syrjävaara Dark Sky Park

    I august 2026 blev Syrjävaara (Kaavi, Nordsavolax) Finlands første International Dark Sky Park. Det er et fredet område på 90 ha, oprettet i 2014.

    FMI's nordlysside bruger institutets magnetometernetværk (R-indeks) til at udsende gule varsler (nordlys muligt) og røde varsler (nordlys meget sandsynligt). Ifølge FMI bliver den ældre tjeneste Auroras Now! gradvist erstattet af RWC-websitet.

    Samlet fra officielle kilder hos myndigheder, vejmyndigheder og vejrtjenester. Regler ændrer sig; tjek dem, før du rejser.