AuroraMeteo

Italien1.562 steder

Nordlys i Italien: hvor og hvornår du kan se det

Fra Italien er nordlyset mest noget for kameraet: under kraftige storme (omkring Kp 7,3 eller mere) stiger et rødt skær lavt over horisonten, som det skete i maj og oktober 2024.

Kan man se nordlys i Italien i aften?

Ikke i aften: aktiviteten er for lav til Italien. Prognosen topper ved Kp 4,7, men nær Milano skal der omkring Kp 7,3 til. En storm kan bygge sig op på et døgn, så tjek igen i morgen.

Du har også brug for klar himmel og rigtigt mørke: hver bys side viser skyprognosen og aftenens bedste time.

Kp-prognose: NOAA SWPC, tjekket hvert 10. minut.

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
MilanoLombardiet9+7,340,4°
TurinPiemonte9+7,339,9°
GenoaLiguria9+7,339,2°
BolognaEmilia-Romagna9+7,339,4°
FlorenceToscana9+7,338,5°
VeronaVeneto9+7,340,5°
TriesteFriuli-Venezia Giulia9+7,340,8°
PaduaVeneto9+7,340,5°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Rom2.318.8959+
Milano1.371.4989+
Naples909.0489+
Turin847.2879+
Genoa580.0979+
Bologna394.8439+
Florence367.1509+
Bari316.4919+

Stormvagt: kan man se nordlys fra Italien?

Sjældent, men ja. Under kraftige storme (ca. Kp 7,3 eller mere) stiger nordlysets røde øverste lag, 300–400 km oppe, op over den nordlige horisont i Italien. Mobil- og kamerasensorer fanger det meget lettere end øjet.

…

StedKp for billederKp for øjetFotonætter siden 1995Senest
Milano 7,3 9+ 51 jan. 2026
Turin 7,3 9+ 51 jan. 2026
Genoa 7,3 9+ 51 jan. 2026
Bologna 7,3 9+ 51 jan. 2026
Florence 7,3 9+ 52 jan. 2026
Verona 7,3 9+ 52 jan. 2026
Trieste 7,3 9+ 52 jan. 2026
Padua 7,3 9+ 50 jan. 2026
Brescia 7,3 9+ 52 jan. 2026
Parma 7,3 9+ 51 jan. 2026
Prato 7,3 9+ 52 jan. 2026
Modena 7,3 9+ 52 jan. 2026

Hvornår det sidst blev set fra Italien

Nætter med nok aktivitet til billeder fra Milano, mens det var mørkt (Kp 7,3 eller mere):

  • 20. januar 2026 · Kp 7,7
  • 19. januar 2026 · Kp 8,7
  • 12. november 2025 · Kp 7,3
  • 11. november 2025 · Kp 8,7
  • 16. april 2025 · Kp 7,7
  • 10. oktober 2024 · Kp 8,7
  • 16. september 2024 · Kp 7,3
  • 11. maj 2024 · Kp 7,7
  • 10. maj 2024 · Kp 9,0
  • 23. april 2023 · Kp 8,3

Sådan fanger du det fra Italien

  1. Hold øje med prognosen: du skal bruge ca. Kp 7,3 eller mere – en kraftig til meget kraftig storm. Den kommer en dag eller to efter et stort udbrud på solen, så der er som regel lidt varsel.
  2. Kom væk fra byens lys, og find frit udsyn mod nord: en kyst, en bakke eller en mark. Skæret ligger lavt over horisonten.
  3. Brug mobilens nattilstand eller et kamera på stativ (3–15 s). Tjek billedet: en rød eller lyserød himmel mod nord er nordlys.
  4. De bedste timer er som regel 22.00–02.00 lokal tid, men under store storme kan det starte lige efter skumringen.
  1. Kp 0–2 Roligt Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) med kamera: Milano Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Regioner i Italien

    Spørgsmål og svar

    Kan man se nordlys i Italien?

    Fra Italien er nordlyset mest noget for kameraet: under kraftige storme (omkring Kp 7,3 eller mere) stiger et rødt skær lavt over horisonten, som det skete i maj og oktober 2024.

    Hvilken Kp skal der til for at se nordlys i Italien?

    Kun en kraftig storm er nok. Nær Milano kan et kamera fange nordlyset fra omkring Kp 7,3; i Rom, den største by, kræver det omkring Kp 8.

    Hvornår kunne nordlyset sidst ses i Italien?

    Den seneste nat i vores data, hvor et kamera nær Milano kunne have fanget nordlyset, var 20. januar 2026 (Kp 7,7). Det er sket på 51 nætter siden 1995.