AuroraMeteo

Troms Fylke, NorgeMagnetisk bredde 67,0°11.679 indbyggere75 m over havet

Nordlys i Lenvika

Lenvika ligger lige under nordlysovalen: på klare, mørke nætter står nordlyset ofte lige over hovedet, selv når aktiviteten er lav. Skyerne betyder langt mere end Kp-tallet her.

Lige nu

Aktiviteten er høj nok her lige nu, men himlen er overskyet (99 % skydække). Hold øje med huller i skyerne, og kig mod nord.

Kp 0,0 · 449 km/s · Bz 3,6

Magnetometer i Kilpisjärvi (113 km væk): stærk magnetisk aktivitet, nordlys sandsynligt under en mørk, klar himmel.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: FMI MIRACLE R-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 4 ventes, 0 kræves her.
  • Himmel Overskyet (88% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 19.12 til 05.54.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 23.08 lokal tid

22/100

Muligt

Bedst omkring 03.00. Forventet maks. Kp 4,0 (stedet kræver 0), gennemsnitligt skydække 88%.

Mørkt nok
19.12 – 05.54
Solnedgang
16.58 · solopgang 08.09
Månen
33 %
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 0
Kig mod
nord (354°)
lør. 17. okt.22Kp 2,0 · skydække 94%
søn. 18. okt.4Kp 1,7 · skydække 98%
fre. den 16. 23 · 1/100 · Kp 2,7 · skydække 99 % lør. den 17. 00 · 4/100 · Kp 2,7 · skydække 96 % lør. den 17. 01 · 11/100 · Kp 2,7 · skydække 88 % lør. den 17. 02 · 11/100 · Kp 4,0 · skydække 89 % lør. den 17. 03 · 22/100 · Kp 4,0 · skydække 78 % lør. den 17. 04 · 18/100 · Kp 4,0 · skydække 82 % lør. den 17. 05 · 10/100 · Kp 3,3 · skydække 90 % lør. den 17. 06 · 8/100 · Kp 3,3 · skydække 84 % lør. den 17. 19 · 5/100 · Kp 1,3 · skydække 91 % lør. den 17. 20 · 7/100 · Kp 2,0 · skydække 92 % lør. den 17. 21 · 12/100 · Kp 2,0 · skydække 85 % lør. den 17. 22 · 22/100 · Kp 2,0 · skydække 72 % søn. den 18. 00 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 97 % søn. den 18. 01 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 98 % søn. den 18. 18 · 1/100 · Kp 1,3 · skydække 97 % søn. den 18. 19 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 94 % søn. den 18. 20 · 3/100 · Kp 1,3 · skydække 95 % søn. den 18. 21 · 4/100 · Kp 1,3 · skydække 92 % lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.061218
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer lør. den 17.061218søn. den 18.061218man. den 19.061218
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidfre., 23lør., 02lør., 05lør., 20lør., 23søn., 02søn., 05søn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 18
Lave skyer99%85%83%89%98%84%93%94%100%89%50%90%
Mellemhøje skyer57%67%54%54%60%34%45%0%0%1%1%98%
Høje skyer0%0%0%2%57%98%100%0%0%94%100%88%
Temperatur4 °C4 °C3 °C3 °C3 °C3 °C4 °C8 °C8 °C8 °C8 °C10 °C
Føles som-2 °C-1 °C-3 °C-2 °C-1 °C0 °C0 °C3 °C3 °C3 °C4 °C10 °C
Vind9 m/s9 m/s8 m/s4 m/s5 m/s4 m/s5 m/s8 m/s12 m/s11 m/s11 m/s13 m/s

Skylag og vejr: MET Norway (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Troms Fylke om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Webkameraer live nær Lenvika

Tjek selv himlen: offentlige kameraer inden for 300 km. De åbner på kameraejerens hjemmeside.

Kameraerne tilhører deres ejere — vi linker kun til dem. De fleste viser ikke meget i dagslys eller ved skydække, og nogle holder pause om sommeren.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Lenvika på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Lenvika

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 2–4 · over hovedet VNV 294° NV 309° NV 324° NNV 339° N 354° N 9° NNØ 24° NØ 39° NØ 54°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
0 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
2 Lige over dig, og også mod syd – – –
3 Lige over dig, og også mod syd – – –
4 Lige over dig, og også mod syd – – –
5 Lige over dig, og også mod syd – – –
6 Lige over dig, og også mod syd – – –
7 Lige over dig, og også mod syd – – –
8 Lige over dig, og også mod syd – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med øjet: Lenvika Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt næste døgn Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Uberørt mørk himmel. Næsten intet kunstigt lys: svagt nordlys og Mælkevejen er lette at se.

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Terrænet rejser sig til ca. 6° over horisonten mod nord. Det skjuler lavt nordlys: her kræves ca. Kp 0 i stedet for Kp 0. En bakketop, en strand eller en åben mark med frit udsyn mod nord hjælper.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Lenvika

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (27 % af nætterne), efterfulgt af oktober (20 %).

0 %10 %20 %30 % – jul. – aug. september: 27 % sep. oktober: 20 % okt. november: 19 % nov. december: 18 % dec. januar: 20 % jan. februar: 18 % feb. marts: 15 % mar. april: 7 % apr. – maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 27 % 27 % 5,4 t 4° / 9°C
oktober 20 % 20 % 10,3 t -1° / 3°C
november 19 % 19 % 13,9 t -6° / -2°C
december 18 % 18 % 15,6 t -9° / -4°C
januar 20 % 20 % 14,9 t -11° / -6°C
februar 18 % 18 % 11,6 t -11° / -5°C
marts 15 % 15 % 7,6 t -9° / -3°C
april 7 % 20 % 0,9 t -5° / 0°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
61 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
79 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
89 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Lenvika siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 2815282016: 3416342017: 2417242018: 91892019: 71972020: 32032021: 1321132022: 2622262023: 2523252024: 1624162025: 4325432026: 222622
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Tromsø Airport (TOS) · 40 km
Typisk lav / høj i september
4° / 9°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
112 (police), 113 (ambulance), 110 (fire)
Vinterkørsel
Vinterdæk skal have mindst 3 mm mønsterdybde fra 1. november til første søndag efter 2. påskedag (16. oktober til 30. april i Nordland, Troms og Finnmark). Pigdæk er tilladt i de samme perioder og uden for dem, når forholdene kræver det. Føreforhold finder du i Statens vegvesens trafikinformation (vegvesen.no/trafikk). Vejforhold
Adgang til naturen
Allemannsretten (allemandsretten) giver fri adgang til udyrket land (utmark) som skov, fjeld og strand; dyrket jord og gårdspladser (innmark) kræver ejerens samtykke. Telte skal stå mere end 150 m fra beboede huse eller hytter, i højst to nætter samme sted uden tilladelse. Retten gælder for folk til fods – parkering og overnatning i autocamper og varevogn følger vej- og parkeringsreglerne.
Officiel rumvejrstjeneste
Norwegian Centre for Space Weather (NOSWE), Tromsø Geophysical Observatory, UiT
Vejrtjeneste
Norwegian Meteorological Institute (Yr)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Lenvika?

Lenvika ligger lige under nordlysovalen: på klare, mørke nætter står nordlyset ofte lige over hovedet, selv når aktiviteten er lav. Skyerne betyder langt mere end Kp-tallet her.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Lenvika?

Omkring Lenvika er nordlyset ofte lige over dig. Begynd med at kigge mod nord, men kig også op og hele vejen rundt – under kraftige storme kan det fylde hele himlen og endda dukke op bag dig.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Lenvika?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Lenvika (27 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af oktober (20 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Lenvika?

Fra 11. april til 1. september bliver himlen i Lenvika aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Lenvika?

Næsten intet kunstigt lys: svagt nordlys og Mælkevejen er lette at se.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Lenvika?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Lenvika den 10. oktober 2026 (Kp 7,0) – 737 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Lenvika deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Troms Fylke