AuroraMeteo

Norge345 steder

Nordlys i Norge: hvor og hvornår du kan se det

Dele af Norge ligger lige under nordlysovalen: nær Tromsø kan nordlyset dukke op næsten enhver klar, mørk nat. Nær Tromsø har september historisk været den bedste måned (20 % af nætterne).

Udvalgte rejsemål

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
TromsøTroms Fylke0067,2°
BodøNordland Fylke0064,9°
HarstadTroms Fylke0066,4°
Mo i RanaNordland Fylke0063,9°
TromsdalenTroms Fylke0067,2°
AltaFinnmark Fylke0067,4°
NarvikNordland Fylke0066,0°
LenvikaTroms Fylke0067,0°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
Oslo1.082.5752,7
Bergen294.0292,7
Trondheim216.5180,7
Stavanger151.6693
Kristiansand117.2373,7
Drammen106.0133,3
Lillestrøm89.6842,7
Sandnes85.3863,3

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Webkameraer live i Norge

    Tjek selv himlen med disse offentlige kameraer. De åbner på kameraejerens hjemmeside.

    Kameraerne tilhører deres ejere — vi linker kun til dem. De fleste viser ikke meget i dagslys eller ved skydække, og nogle holder pause om sommeren.

    Regioner i Norge

    Praktisk information om Norge

    Alarmnummer
    112 (police), 113 (ambulance), 110 (fire)
    Adgang til naturen
    Allemannsretten (allemandsretten) giver fri adgang til udyrket land (utmark) som skov, fjeld og strand; dyrket jord og gårdspladser (innmark) kræver ejerens samtykke. Telte skal stå mere end 150 m fra beboede huse eller hytter, i højst to nætter samme sted uden tilladelse. Retten gælder for folk til fods – parkering og overnatning i autocamper og varevogn følger vej- og parkeringsreglerne.
    Vinterkørsel
    Vinterdæk skal have mindst 3 mm mønsterdybde fra 1. november til første søndag efter 2. påskedag (16. oktober til 30. april i Nordland, Troms og Finnmark). Pigdæk er tilladt i de samme perioder og uden for dem, når forholdene kræver det. Føreforhold finder du i Statens vegvesens trafikinformation (vegvesen.no/trafikk). Vejforhold
    Droner
    Alle, der flyver en drone med kamera eller en vægt over 250 g, skal registrere sig på flydrone.no og bestå det gratis onlinekursus. Flyvningen skal holdes under 120 m over nærmeste terræn, inden for synsvidde og uden for lufthavnenes sikkerhedszoner. National myndighed: https://luftfartstilsynet.no/en/drones/
    Officiel rumvejrstjeneste
    Norwegian Centre for Space Weather (NOSWE), Tromsø Geophysical Observatory, UiT
    Vejrtjeneste
    Norwegian Meteorological Institute (Yr)
    Certificerede dark sky-steder
    Øvre Pasvik National Park

    Øvre Pasvik Nationalpark i Finnmark blev i 2024 Norges første sted certificeret af DarkSky International og beskrives som det nordligste International Dark Sky Place.

    NOSWE ved UiT er Norges ISES Regional Space Weather Warning Centre. Det udsender nowcasts for nordlys samt prognoser for 1 og 4 timer frem for Svalbard, Tromsø, Trondheim, Bergen og Oslo og driver et all-sky-kamera i Skibotn.

    Samlet fra officielle kilder hos myndigheder, vejmyndigheder og vejrtjenester. Regler ændrer sig; tjek dem, før du rejser.