AuroraMeteo

Trøndelag Fylke, NorgeMagnetisk bredde 60,9°6.419 indbyggere84 m over havet

Nordlys i Malvik

Fra Malvik kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord, fra ca. Kp 0,7.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 19.34.

Kp 0,3 · 452 km/s · Bz 0,1

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 0,7.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet Kraftig nok: Kp 2,7 ventes, 0,7 kræves her.
  • Himmel Overskyet (90% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 19.34 til 06.31.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 17.48 lokal tid

17/100

Muligt

Bedst omkring 20.00. Forventet maks. Kp 2,7 (stedet kræver 0,7), gennemsnitligt skydække 90%.

Mørkt nok
19.34 – 06.31
Solnedgang
17.53 · solopgang 08.13
Månen
41 % · ↑ 18.07 · ↓ 19.06
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 0,7
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 0 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (356°)
søn. 18. okt.66Kp 2,0 · skydække 25%
man. 19. okt.99Kp 4,0 · skydække 0%
lør. den 17. 19 · 2/100 · Kp 1,3 · skydække 93 % lør. den 17. 20 · 17/100 · Kp 2,0 · skydække 78 % lør. den 17. 21 · 3/100 · Kp 2,0 · skydække 96 % lør. den 17. 22 · 10/100 · Kp 2,0 · skydække 88 % lør. den 17. 23 · 5/100 · Kp 2,7 · skydække 94 % søn. den 18. 00 · 1/100 · Kp 2,7 · skydække 99 % søn. den 18. 01 · 1/100 · Kp 2,7 · skydække 99 % søn. den 18. 02 · 1/100 · Kp 1,7 · skydække 99 % søn. den 18. 04 · 11/100 · Kp 1,7 · skydække 83 % søn. den 18. 05 · 12/100 · Kp 1,7 · skydække 81 % søn. den 18. 06 · 10/100 · Kp 1,7 · skydække 68 % søn. den 18. 19 · 21/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 20 · 43/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 21 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 22 · 51/100 · Kp 1,3 · skydække 0 % søn. den 18. 23 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 00 · 66/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 01 · 65/100 · Kp 1,7 · skydække 0 % man. den 19. 02 · 15/100 · Kp 1,7 · skydække 77 % man. den 19. 03 · 25/100 · Kp 1,7 · skydække 63 % man. den 19. 04 · 2/100 · Kp 1,7 · skydække 97 % man. den 19. 05 · 32/100 · Kp 2,0 · skydække 58 % man. den 19. 06 · 37/100 · Kp 2,0 · skydække 5 % man. den 19. 19 · 40/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % man. den 19. 20 · 81/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % man. den 19. 21 · 81/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % man. den 19. 22 · 81/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % man. den 19. 23 · 99/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 00 · 99/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 01 · 99/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 02 · 99/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 03 · 99/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 04 · 99/100 · Kp 4,0 · skydække 0 % 18søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.0612
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 18søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.0612
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 19lør., 22søn., 01søn., 04søn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 19man., 22tirs., 01tirs., 04
Lave skyer93%65%91%55%0%0%0%1%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer42%18%18%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Høje skyer0%68%94%59%0%0%0%97%0%0%0%0%
Temperatur8 °C8 °C8 °C7 °C8 °C7 °C6 °C6 °C9 °C7 °C6 °C6 °C
Føles som5 °C4 °C4 °C5 °C6 °C6 °C5 °C3 °C8 °C7 °C4 °C4 °C
Vind5 m/s6 m/s6 m/s4 m/s2 m/s2 m/s2 m/s4 m/s1 m/s1 m/s3 m/s3 m/s

Skylag og vejr: MET Norway (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Trøndelag Fylke om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Malvik på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Malvik

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 4 · over hovedetKp 2 · 30°–47° VNV 296° NV 311° NV 326° NNV 341° N 356° N 11° NNØ 26° NØ 41° NØ 56°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
1 Synligt mod nord 13° 24° 400 km
2 Synligt mod nord 30° 47° 178 km
3 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
4 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
5 Lige over dig, og også mod syd – – –
6 Lige over dig, og også mod syd – – –
7 Lige over dig, og også mod syd – – –
8 Lige over dig, og også mod syd – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt med øjet: Malvik med kamera: Malvik Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt næste døgn Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Land til forstad. Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 15 km mod sydøst. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord er åben (terræn under 0,8°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Malvik

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (30 % af nætterne), efterfulgt af april (21 %).

0 %10 %20 %30 %40 % – jul. august: 17 % aug. september: 30 % sep. oktober: 20 % okt. november: 19 % nov. december: 18 % dec. januar: 16 % jan. februar: 14 % feb. marts: 16 % mar. april: 21 % apr. – maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 30 % 32 % 7,1 t 5° / 11°C
oktober 20 % 20 % 10,5 t -1° / 4°C
november 19 % 21 % 13,3 t -6° / -2°C
december 18 % 20 % 14,6 t -9° / -4°C
januar 16 % 18 % 13,9 t -10° / -5°C
februar 14 % 16 % 11,5 t -10° / -5°C
marts 16 % 16 % 8,8 t -8° / -2°C
april 21 % 26 % 4,0 t -5° / 1°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
65 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
83 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
91 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Malvik siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 3115312016: 3616362017: 2817282018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1521152022: 3222322023: 2623262024: 2024202025: 4625462026: 252625
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Trondheim Airport, Værnes (TRD) · 12 km
Typisk lav / høj i september
5° / 11°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
112 (politi), 113 (ambulance), 110 (brand)
Vinterkørsel
Vinterdæk skal have mindst 3 mm mønsterdybde fra 1. november til første søndag efter 2. påskedag (16. oktober til 30. april i Nordland, Troms og Finnmark). Pigdæk er tilladt i de samme perioder og uden for dem, når forholdene kræver det. Føreforhold finder du i Statens vegvesens trafikinformation (vegvesen.no/trafikk). Vejforhold
Adgang til naturen
Allemannsretten (allemandsretten) giver fri adgang til udyrket land (utmark) som skov, fjeld og strand; dyrket jord og gårdspladser (innmark) kræver ejerens samtykke. Telte skal stå mere end 150 m fra beboede huse eller hytter, i højst to nætter samme sted uden tilladelse. Retten gælder for folk til fods – parkering og overnatning i autocamper og varevogn følger vej- og parkeringsreglerne.
Officiel rumvejrstjeneste
Norges nationale center for rumvejr (NOSWE), Tromsø Geofysiske Observatorium, UiT
Vejrtjeneste
Norges Meteorologiske Institut (Yr)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Malvik?

Fra Malvik kan nordlyset ses de fleste aktive nætter — først lavt mod nord, fra ca. Kp 0,7.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Malvik?

Kig mod nord (ca. 356° fra geografisk nord). Ved Kp 0,7 står nordlysets nederste kant ca. 13° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Malvik?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Malvik (30 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af april (21 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Malvik?

Fra 28. april til 14. august bliver himlen i Malvik aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Malvik?

Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 15 km mod sydøst.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Malvik?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Malvik den 10. oktober 2026 (Kp 7,0) – 826 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Malvik deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.