AuroraMeteo

Vestfold Fylke, NorgeMagnetisk bredde 56,0°5.902 indbyggere22 m over havet

Nordlys i Stavern

Stavern kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 3,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til. Siden 1995 har storme på Kp 4,7 eller mere nået dette sted i mørke på 914 nætter.

Lige nu

Roligt lige nu (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 408 km/s · Bz 2,9

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 0,3.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Kun på billeder, hvis overhovedet

  • Solaktivitet Nok til kamera: Kp 2,3 ventes, 1,7 kræves til billeder, 3,3 til øjet.
  • Himmel Overvejende klart (2% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 19.32 til 06.38.

Sådan gør du: Ret mobilen i nattilstand mod nord (3–10 s eksponering). Et rødt eller grønt skær ses ofte på skærmen, før du selv kan se det.

I aften

Opdateret 01.26 lokal tid

23/100

Muligt

Bedst omkring 02.00. Forventet maks. Kp 2,3 (stedet kræver 3,3), gennemsnitligt skydække 2%.

Mørkt nok
19.32 – 06.38
Solnedgang
18.02 · solopgang 08.08
Månen
53 % · ↑ 16.39 · ↓ 22.27
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 3,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 1,7 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (356°)
man. 19. okt.52Kp 4,7 · skydække 68%
tirs. 20. okt.0Kp 3,7 · skydække 100%
man. den 19. 01 · 8/100 · Kp 1,7 · skydække 10 % man. den 19. 02 · 23/100 · Kp 2,3 · skydække 1 % man. den 19. 03 · 23/100 · Kp 2,3 · skydække 0 % man. den 19. 04 · 23/100 · Kp 2,3 · skydække 0 % man. den 19. 05 · 14/100 · Kp 2,0 · skydække 1 % man. den 19. 06 · 14/100 · Kp 2,0 · skydække 2 % man. den 19. 19 · 28/100 · Kp 3,7 · skydække 12 % man. den 19. 20 · 52/100 · Kp 4,7 · skydække 34 % man. den 19. 21 · 45/100 · Kp 4,7 · skydække 43 % man. den 19. 22 · 24/100 · Kp 4,7 · skydække 69 % man. den 19. 23 · 12/100 · Kp 4,3 · skydække 85 % tirs. den 20. 00 · 31/100 · Kp 4,3 · skydække 67 % tirs. den 20. 01 · 42/100 · Kp 4,3 · skydække 54 % tirs. den 20. 02 · 18/100 · Kp 4,3 · skydække 81 % tirs. den 20. 03 · 5/100 · Kp 4,3 · skydække 95 % tirs. den 20. 04 · 3/100 · Kp 4,3 · skydække 97 % tirs. den 20. 05 · 10/100 · Kp 4,7 · skydække 90 % tirs. den 20. 06 · 13/100 · Kp 4,7 · skydække 86 % 061218tirs. den 20.061218ons. den 21.061218tors. den 22.
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 061218tirs. den 20.061218ons. den 21.061218tors. den 22.
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidman., 01man., 04man., 19man., 22tirs., 01tirs., 04tirs., 19tirs., 22ons., 01ons., 04ons., 19ons., 22
Lave skyer0%0%0%0%0%15%0%30%88%100%100%100%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%0%0%21%41%64%73%97%100%
Høje skyer4%0%0%0%0%0%2%0%0%0%88%100%
Temperatur5 °C4 °C6 °C5 °C5 °C5 °C6 °C5 °C5 °C5 °C8 °C8 °C
Føles som5 °C4 °C6 °C5 °C5 °C5 °C4 °C3 °C3 °C3 °C6 °C7 °C
Vind1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s0 m/s1 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Vejret i Stavern

Nordlys ses kun under en klar himmel, så vejret betyder lige så meget som Kp-indekset. Her er den generelle udsigt for Stavern: temperatur, vind og risiko for regn de kommende dage.

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Vestfold Fylke om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Stavern på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Stavern

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 5,3 · over hovedetKp 3,3 · 12°–23° VNV 296° NV 311° NV 326° NNV 341° N 356° N 11° NNØ 26° NØ 41° NØ 56°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Svagt skær, mest på kamera 5° 12° 723 km
3 Svagt skær, mest på kamera 10° 19° 500 km
4 Synligt mod nord 19° 34° 278 km
5 Synligt mod nord 62° 74° 56 km
6 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
7 Lige over dig, og også mod syd – – –
8 Lige over dig, og også mod syd – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn med kamera: Stavern Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt med øjet: Stavern Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Lys forstadshimmel. Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt.

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Terrænet rejser sig til ca. 3° over horisonten mod nord. Det skjuler lavt nordlys: her kræves ca. Kp 3,3 i stedet for Kp 3,3. En bakketop, en strand eller en åben mark med frit udsyn mod nord hjælper.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Stavern

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

marts har været den bedste måned (8 % af nætterne), efterfulgt af april (8 %).

0 %10 % – jul. august: 5 % aug. september: 6 % sep. oktober: 5 % okt. november: 4 % nov. december: 6 % dec. januar: 4 % jan. februar: 6 % feb. marts: 8 % mar. april: 8 % apr. maj: 2 % maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 6 % 35 % 7,9 t 11° / 16°C
oktober 5 % 28 % 10,8 t 7° / 11°C
november 4 % 21 % 12,8 t 3° / 6°C
december 6 % 22 % 14,0 t -1° / 2°C
januar 4 % 20 % 13,3 t -2° / 1°C
februar 6 % 22 % 11,5 t -2° / 1°C
marts 8 % 31 % 9,1 t -1° / 4°C
april 8 % 45 % 5,8 t 3° / 9°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
21 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (marts)
33 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (marts)
43 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (marts)

Mørke året rundt

Nordlysnætter i Stavern siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 4,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 3315332016: 4216422017: 3017302018: 1018102019: 81982020: 32032021: 1621162022: 3222322023: 3023302024: 2624262025: 5225522026: 272627
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Sandefjord Airport, Torp (TRF) · 24 km
Typisk lav / høj i marts
-1° / 4°C
Påklædning
Frost om natten: termolag, en varm jakke, hue, handsker og vinterstøvler. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
112 (politi), 113 (ambulance), 110 (brand)
Vinterkørsel
Vinterdæk skal have mindst 3 mm mønsterdybde fra 1. november til første søndag efter 2. påskedag (16. oktober til 30. april i Nordland, Troms og Finnmark). Pigdæk er tilladt i de samme perioder og uden for dem, når forholdene kræver det. Føreforhold finder du i Statens vegvesens trafikinformation (vegvesen.no/trafikk). Vejforhold
Adgang til naturen
Allemannsretten (allemandsretten) giver fri adgang til udyrket land (utmark) som skov, fjeld og strand; dyrket jord og gårdspladser (innmark) kræver ejerens samtykke. Telte skal stå mere end 150 m fra beboede huse eller hytter, i højst to nætter samme sted uden tilladelse. Retten gælder for folk til fods – parkering og overnatning i autocamper og varevogn følger vej- og parkeringsreglerne.
Officiel rumvejrstjeneste
Norges nationale center for rumvejr (NOSWE), Tromsø Geofysiske Observatorium, UiT
Vejrtjeneste
Norges Meteorologiske Institut (Yr)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Stavern?

Stavern kræver en aktiv nat: fra ca. Kp 3,3 viser nordlyset sig lavt i horisonten mod nord, og det stiger højere, efterhånden som aktiviteten tager til.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Stavern?

Kig mod nord (ca. 356° fra geografisk nord). Ved Kp 3,3 står nordlysets nederste kant ca. 19° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Stavern?

I perioden 2005–2025 gav marts de bedste odds i Stavern (8 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af april (8 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Stavern?

Fra 14. maj til 29. juli bliver himlen i Stavern aldrig mørk nok. Uden for den periode kan nordlyset ses, når aktivitet og skyer tillader det.

Er der meget lysforurening i Stavern?

Kraftigt lysskær udvasker svagt nordlys. Kør ud af byen, medmindre nordlyset er kraftigt.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Stavern?

Aktiviteten nåede senest stormniveau (Kp 5 eller mere) i mørke i Stavern den 10. oktober 2026 (Kp 7,0) – 914 sådanne nætter siden 1995. Her viser nordlyset sig også mange roligere nætter.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Stavern deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.