AuroraMeteo

England, StorbritannienMagnetisk bredde 50,2°11.191 indbyggere168 m over havet

Kan man se nordlys i Uppermill?

Fra Uppermill ses nordlyset kun under geomagnetiske storme (ca. Kp 6 eller mere), som regel som et skær lavt mod nord. Kameraet fanger det ofte, før øjet gør. Siden 1995 er det niveau (Kp 6) nået i mørke her på 227 nætter.

Lige nu

Roligt lige nu (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 468 km/s · Bz 2,5

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 1.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet For svag: Kp 3,3 ventes, 6 kræves her.
  • Himmel Overvejende klart (0% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 19.23 til 06.24.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 05.27 lokal tid

1/100

Usandsynligt

Bedst omkring 05.00. Forventet maks. Kp 3,3 (stedet kræver 6), gennemsnitligt skydække 0%.

Mørkt nok
19.23 – 06.24
Solnedgang
18.07 · solopgang 07.40
Månen
36 % · ↑ 15.09 · ↓ 21.46
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 6
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 4,3 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (356°)
lør. 17. okt.0Kp 2,0 · skydække 54%
søn. 18. okt.0Kp 1,7 · skydække 63%
man. 19. okt.0Kp 2,7 · skydække 65%
lør. den 17. 05 · 1/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % lør. den 17. 06 · 1/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % 061218søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 061218søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 05lør., 20lør., 23søn., 02søn., 05søn., 20søn., 23man., 02man., 05man., 20man., 23tirs., 02
Lave skyer1%0%56%0%71%29%53%81%94%0%26%99%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%0%26%0%3%66%0%12%66%
Høje skyer0%0%0%0%0%0%0%4%35%0%22%70%
Temperatur3 °C5 °C5 °C3 °C4 °C8 °C8 °C8 °C8 °C7 °C6 °C6 °C
Føles som1 °C3 °C3 °C0 °C1 °C5 °C5 °C5 °C4 °C5 °C3 °C4 °C
Vind2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s3 m/s4 m/s4 m/s5 m/s2 m/s2 m/s2 m/s
Sigtbarhed28 km22 km20 km26 km22 km23 km30 km31 km4,2 km21 km19 km18 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i England om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Uppermill på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Uppermill

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 8 · højt over hovedetKp 6 · 10°–20° VNV 296° NV 311° NV 326° NNV 341° N 356° N 11° NNØ 26° NØ 41° NØ 56°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Under horisonten -2° 2° 1.368 km
3 Under horisonten 0° 5° 1.145 km
4 Under horisonten 2° 8° 923 km
5 Svagt skær, mest på kamera 5° 13° 701 km
6 Synligt mod nord 10° 20° 478 km
7 Synligt mod nord 21° 36° 256 km
8 Synligt mod nord 72° 80° 33 km
9 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt næste døgn Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt med kamera: Uppermill Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) med øjet: Uppermill Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Land til forstad. Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen.

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Terrænet rejser sig til ca. 3° over horisonten mod nord. Det skjuler lavt nordlys: her kræves ca. Kp 6 i stedet for Kp 6. En bakketop, en strand eller en åben mark med frit udsyn mod nord hjælper.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Uppermill

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (1 % af nætterne), efterfulgt af maj (1 %).

0 %10 % juli: 0 % jul. august: 1 % aug. september: 1 % sep. oktober: 0 % okt. november: 0 % nov. december: 1 % dec. januar: 0 % jan. februar: 0 % feb. marts: 0 % mar. april: 0 % apr. maj: 1 % maj – jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 1 % 39 % 8,5 t 9° / 16°C
oktober 0,3 % 31 % 10,8 t 6° / 12°C
november 0,2 % 28 % 12,5 t 3° / 8°C
december 0,5 % 26 % 13,4 t 2° / 6°C
januar 0,3 % 28 % 12,9 t 1° / 5°C
februar 0,2 % 26 % 11,4 t 1° / 6°C
marts 0,2 % 32 % 9,5 t 1° / 8°C
april 0,3 % 42 % 7,0 t 3° / 11°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
4 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
6 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
9 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Nordlysnætter i Uppermill siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 6 eller mere, mens det var mørkt her.

2013: 31332014: 31432015: 1115112016: 51652017: 51752018: 11812021: 22122022: 12212023: 72372024: 1224122025: 1725172026: 7267
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Manchester Airport (MAN) · 29 km
Typisk lav / høj i september
9° / 16°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
999 / 112
Vinterkørsel
Vinterdæk er ikke lovpligtige nogen steder i Storbritannien (mindste mønsterdybde 1,6 mm); tjek Traffic Scotland (trafficscotland.org) for skotske hovedveje og National Highways for Englands motorveje og større A-veje. Vejforhold
Adgang til naturen
I Skotland giver Scottish Outdoor Access Code adgang til det meste land og de fleste indre farvande på alle tider af døgnet (inklusive ansvarlig vildcamping), så længe du opfører dig ansvarligt og holder dig væk fra bygninger; i England og Wales omfatter CRoW Act's adgangsret kun kortlagt open access land, til fods, og ikke camping eller kørsel, medmindre jordejeren tillader det.
Officiel rumvejrstjeneste
Met Office Space Weather (incl. aurora forecast)
Vejrtjeneste
Met Office

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Uppermill?

Fra Uppermill ses nordlyset kun under geomagnetiske storme (ca. Kp 6 eller mere), som regel som et skær lavt mod nord. Kameraet fanger det ofte, før øjet gør.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Uppermill?

Kig mod nord (ca. 356° fra geografisk nord). Ved Kp 6 står nordlysets nederste kant ca. 10° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Uppermill?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Uppermill (1 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af maj (1 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Uppermill?

I Uppermill bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Uppermill?

Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Uppermill?

Den seneste nat i vores data, hvor aktiviteten nåede det niveau, Uppermill kræver, i mørke, var 10. oktober 2026 (Kp 7,0). Det er sket på 227 nætter siden 1995.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Uppermill deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i England