AuroraMeteo

Storbritannien2.525 steder

Nordlys i Storbritannien: hvor og hvornår du kan se det

I den nordlige del af Storbritannien er nordlys et almindeligt syn på klare, mørke nætter — nær Shetlandsøerne (Lerwick) fra ca. Kp 2,3. Nær Shetlandsøerne (Lerwick) har oktober historisk været den bedste måned (13 % af nætterne).

Udvalgte rejsemål

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
Shetlandsøerne (Lerwick)Skotland2,30,757,8°
Thurso / CaithnessSkotland31,356,1°
Orkneyøerne (Kirkwall)Skotland31,356,6°
Isle of LewisSkotland3,31,755,9°
StornowaySkotland3,31,755,9°
WickSkotland3,31,755,9°
InvernessSkotland3,7254,9°
ElginSkotland3,7255,0°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
London8.961.9897,3
Birmingham1.157.6036,7
Glasgow626.4104,7
Manchester568.9966
Sheffield556.5006,3
Leeds536.2806
Edinburgh514.9904,7
Liverpool496.7706,3

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Regioner i Storbritannien

    Praktisk information om Storbritannien

    Alarmnummer
    999 / 112
    Adgang til naturen
    I Skotland giver Scottish Outdoor Access Code adgang til det meste land og de fleste indre farvande på alle tider af døgnet (inklusive ansvarlig vildcamping), så længe du opfører dig ansvarligt og holder dig væk fra bygninger; i England og Wales omfatter CRoW Act's adgangsret kun kortlagt open access land, til fods, og ikke camping eller kørsel, medmindre jordejeren tillader det.
    Vinterkørsel
    Vinterdæk er ikke lovpligtige nogen steder i Storbritannien (mindste mønsterdybde 1,6 mm); tjek Traffic Scotland (trafficscotland.org) for skotske hovedveje og National Highways for Englands motorveje og større A-veje. Vejforhold
    Droner
    Droner fra 250 g op til 25 kg kræver både et CAA Flyer ID (online teoriprøve) og et Operator ID, og fra 1. januar 2026 kræves Flyer ID for droner over 100 g; se https://www.caa.co.uk/drones/
    Officiel rumvejrstjeneste
    Met Office Space Weather (incl. aurora forecast)
    Vejrtjeneste
    Met Office
    Certificerede dark sky-steder
    Tomintoul and Glenlivet – Cairngorms · Galloway Forest Park · Northumberland National Park and Kielder Water & Forest Park · North Ronaldsay · Isle of Coll

    DarkSky International beskriver Tomintoul and Glenlivet – Cairngorms som Storbritanniens mørkeste Dark Sky Park og verdens nordligste.

    Open access land i England og Wales omfatter ikke arealer inden for 20 m af en bolig, bygninger, parker og haver.

    Samlet fra officielle kilder hos myndigheder, vejmyndigheder og vejrtjenester. Regler ændrer sig; tjek dem, før du rejser.