AuroraMeteo

Illinois, USAMagnetisk bredde 51,6°3.098 indbyggere222 m over havet

Kan man se nordlys i Cherry Valley?

Fra Cherry Valley ses nordlyset kun under geomagnetiske storme (ca. Kp 5,3 eller mere), som regel som et skær lavt mod nord. Kameraet fanger det ofte, før øjet gør. Siden 1995 er det niveau (Kp 5,3) nået i mørke her på 448 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 19.09.

Kp 0,3 · 425 km/s · Bz 0,7

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 1,7.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet For svag: Kp 2,3 ventes, 5,3 kræves her.
  • Himmel Overvejende klart (0% skydække).
  • Mørke Mørkt fra 19.09 til 06.12.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 11.33 lokal tid

1/100

Usandsynligt

Bedst omkring 19.00. Forventet maks. Kp 2,3 (stedet kræver 5,3), gennemsnitligt skydække 0%.

Mørkt nok
19.09 – 06.12
Solnedgang
18.09 · solopgang 07.13
Månen
50 % · ↑ 14.37 · ↓ 23.55
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 5,3
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 3,7 (et rødt skær lavt mod nord).
Kig mod
nord (0°)
man. 19. okt.29Kp 4,7 · skydække 17%
tirs. 20. okt.4Kp 3,3 · skydække 0%
søn. den 18. 19 · 1/100 · Kp 2,3 · skydække 0 % søn. den 18. 20 · 1/100 · Kp 2,3 · skydække 0 % søn. den 18. 21 · 1/100 · Kp 2,3 · skydække 0 % man. den 19. 19 · 1/100 · Kp 4,3 · skydække 97 % man. den 19. 21 · 19/100 · Kp 4,3 · skydække 2 % man. den 19. 22 · 29/100 · Kp 4,7 · skydække 0 % man. den 19. 23 · 29/100 · Kp 4,7 · skydække 1 % tirs. den 20. 00 · 29/100 · Kp 4,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 01 · 8/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 02 · 8/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 03 · 8/100 · Kp 3,7 · skydække 0 % tirs. den 20. 04 · 3/100 · Kp 3,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 05 · 3/100 · Kp 3,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 06 · 1/100 · Kp 3,0 · skydække 0 % tirs. den 20. 19 · 4/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 20 · 4/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % tirs. den 20. 21 · 4/100 · Kp 3,3 · skydække 0 % 1218man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.06
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 1218man. den 19.061218tirs. den 20.061218ons. den 21.06
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidsøn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 19man., 22tirs., 01tirs., 04tirs., 19tirs., 22ons., 01ons., 04
Lave skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%0%21%38%21%0%0%0%0%
Høje skyer0%0%0%0%53%46%36%17%0%0%0%0%
Temperatur11 °C9 °C7 °C5 °C12 °C11 °C9 °C8 °C13 °C11 °C9 °C8 °C
Føles som11 °C7 °C5 °C3 °C12 °C11 °C9 °C7 °C13 °C11 °C9 °C7 °C
Vind4 m/s3 m/s3 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Illinois om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Cherry Valley på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Cherry Valley

Retning: nord. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 7,3 · højt over hovedetKp 5,3 · 10°–21° VNV 300° NV 315° NNV 330° NNV 345° N 0° NNØ 15° NNØ 30° NØ 45° ØNØ 60°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Horisont ud fra højdedata op til 30 km væk.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Under horisonten -1° 4° 1.212 km
3 Under horisonten 2° 7° 990 km
4 Svagt skær, mest på kamera 4° 11° 767 km
5 Svagt skær, mest på kamera 8° 17° 545 km
6 Synligt mod nord 16° 30° 322 km
7 Synligt mod nord 46° 63° 100 km
8 Over hovedet og hele vejen rundt – – –
9 Lige over dig, og også mod syd – – –
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt med kamera: Cherry Valley Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) med øjet: Cherry Valley Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Forstadshimmel. Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel.

Et tydeligt mørkere område begynder ca. 10 km mod syd-sydøst. Åbn i OpenStreetMap

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Horisonten mod nord er åben (terræn under 0,5°), så lavt nordlys bliver ikke skjult.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Cherry Valley

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

september har været den bedste måned (3 % af nætterne), efterfulgt af marts (2 %).

0 %10 % juli: 0 % jul. august: 1 % aug. september: 3 % sep. oktober: 1 % okt. november: 2 % nov. december: 1 % dec. januar: 1 % jan. februar: 1 % feb. marts: 2 % mar. april: 1 % apr. maj: 2 % maj juni: 1 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 3 % 74 % 9,3 t 13° / 24°C
oktober 1 % 62 % 10,9 t 6° / 17°C
november 2 % 57 % 12,0 t -1° / 9°C
december 0,6 % 40 % 12,6 t -7° / 1°C
januar 0,8 % 47 % 12,3 t -11° / -2°C
februar 0,8 % 58 % 11,1 t -9° / 0°C
marts 2 % 55 % 9,9 t -2° / 8°C
april 1 % 56 % 8,4 t 3° / 15°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode
9 %chance for ≥1 god nat på 3 nætter (september)
15 %chance for ≥1 god nat på 5 nætter (september)
20 %chance for ≥1 god nat på 7 nætter (september)

Nordlysnætter i Cherry Valley siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 5,3 eller mere, mens det var mørkt her.

2015: 3015302016: 1216122017: 1517152018: 51852019: 41942020: 12012021: 42142022: 82282023: 1923192024: 1524152025: 2225222026: 122612
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Chicago Rockford International Airport (RFD) · 13 km
Chicago O'Hare International Airport (ORD) · 91 km
Typisk lav / høj i september
13° / 24°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Regler for dæk og snekæder fastsættes på delstatsniveau; tjek Alaska 511 (511.alaska.gov, Alaska DOT&PF) for vejene i Alaska eller den pågældende stats 511-tjeneste andre steder. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen generel adgangsret; reglerne om ulovlig indtrængen fastsættes af hver enkelt stat, så hold dig til offentlig jord (nationalparker, national forests, BLM-land), eller få jordejerens tilladelse, og følg hver parks regler for natlig færdsel og parkering.
Officiel rumvejrstjeneste
NOAA's prognosecenter for rumvejr (nordlysoversigt)
Vejrtjeneste
USA's nationale vejrtjeneste (NOAA)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Cherry Valley?

Fra Cherry Valley ses nordlyset kun under geomagnetiske storme (ca. Kp 5,3 eller mere), som regel som et skær lavt mod nord. Kameraet fanger det ofte, før øjet gør.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Cherry Valley?

Kig mod nord (ca. 0° fra geografisk nord). Ved Kp 5,3 står nordlysets nederste kant ca. 16° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvad er den bedste måned til at se nordlys i Cherry Valley?

I perioden 2005–2025 gav september de bedste odds i Cherry Valley (3 % af nætterne var mørke, aktive nok og overvejende klare), efterfulgt af marts (2 %).

Hvornår er der nordlyssæson i Cherry Valley?

I Cherry Valley bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Cherry Valley?

Tydeligt lysskær. Kraftige nordlys kan ses, men en tur ud af byen gør en klar forskel. Et tydeligt mørkere område begynder ca. 10 km mod syd-sydøst.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Cherry Valley?

Den seneste nat i vores data, hvor aktiviteten nåede det niveau, Cherry Valley kræver, i mørke, var 3. juli 2026 (Kp 7,0). Det er sket på 448 nætter siden 1995.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Cherry Valley deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Illinois