AuroraMeteo

USA8.162 steder

Nordlys i USA: hvor og hvornår du kan se det

Dele af USA ligger lige under nordlysovalen: nær Fairbanks kan nordlyset dukke op næsten enhver klar, mørk nat. Nær Fairbanks har marts historisk været den bedste måned (72 % af nætterne).

Udvalgte rejsemål

Hvor nordlyset er lettest at se

StedRegionKrævet KpKp for billederMagnetisk bredde
FairbanksAlaska0065,1°
BadgerAlaska0065,1°
CollegeAlaska0065,1°
Farmers LoopAlaska0065,2°
UtqiagvikAlaska0070,4°
NomeAlaska0062,1°
KotzebueAlaska0065,1°
Eielson Air Force BaseAlaska0065,0°

Største byer

StedIndbyggereKrævet Kp
New York City8.804.1906,7
Los Angeles3.820.9149+
Brooklyn2.736.0746,7
Chicago2.664.4525,7
Queens2.316.8416,7
Houston2.314.1579+
Phoenix1.650.0709+
Philadelphia1.573.9167

Observationer lige nu

Her melder besøgende om nordlys lige nu. Et sted rykker op for hver melding og falder igen, efterhånden som meldingerne bliver ældre.

  1. …

    Regioner i USA

    Praktisk information om USA

    Alarmnummer
    911
    Adgang til naturen
    Der er ingen generel adgangsret; reglerne om ulovlig indtrængen fastsættes af hver enkelt stat, så hold dig til offentlig jord (nationalparker, national forests, BLM-land), eller få jordejerens tilladelse, og følg hver parks regler for natlig færdsel og parkering.
    Vinterkørsel
    Regler for dæk og snekæder fastsættes på delstatsniveau; tjek Alaska 511 (511.alaska.gov, Alaska DOT&PF) for vejene i Alaska eller den pågældende stats 511-tjeneste andre steder. Vejforhold
    Droner
    Fritidspiloter skal bestå FAA's TRUST-test, registrere droner på 250 g eller mere i FAADroneZone og flyve højst 400 ft over terræn i ukontrolleret luftrum (LAANC-tilladelse kræves i kontrolleret luftrum): https://www.faa.gov/uas/recreational_flyers
    Officiel rumvejrstjeneste
    NOAA Space Weather Prediction Center (aurora dashboard)
    Vejrtjeneste
    National Weather Service (NOAA)
    Certificerede dark sky-steder
    Boundary Waters Canoe Area Wilderness, Minnesota · Voyageurs National Park, Minnesota · Katahdin Woods and Waters National Monument, Maine · Headlands International Dark Sky Park, Michigan · Waterton-Glacier International Peace Park (Glacier NP, Montana)

    Boundary Waters Canoe Area Wilderness er DarkSky Internationals største Dark Sky Sanctuary (omkring 1,1 mio. acres).

    The Headlands (Emmet County, Mackinaw City) er åbent døgnet rundt hele året uden entré.

    Samlet fra officielle kilder hos myndigheder, vejmyndigheder og vejrtjenester. Regler ændrer sig; tjek dem, før du rejser.