AuroraMeteo

Utah, USAMagnetisk bredde 47,1°10.572 indbyggere1.519 m over havet

Kan man se nordlys i Santaquin?

Kun kraftige geomagnetiske storme (Kp 7,7 eller mere) gør nordlyset synligt fra Santaquin — nogle få nætter pr. solcyklus, lavt mod nord-nordøst. Siden 1995 er det niveau (Kp 7,7) nået i mørke her på 36 nætter.

Lige nu

Det er stadig lyst her. Mørket begynder kl. 19.43.

Kp 1,7 · 451 km/s · Bz 1,5

Senest målte globale halvtimesaktivitet: Hp30 3,3.

Opdateres hvert minut, mens siden er åben. Jorddata: GFZ Potsdam Hp30-indeks (CC BY 4.0).

I aften på ét minut

Ikke i aften

  • Solaktivitet For svag: Kp 1,7 ventes, 7,7 kræves her.
  • Himmel Delvis skyet (68% skydække) – kig efter huller i skyerne.
  • Mørke Mørkt fra 19.43 til 06.42.

Sådan gør du: Ikke i aften – din næste chance står lige herunder.

I aften

Opdateret 11.10 lokal tid

0/100

Usandsynligt

Bedst omkring 19.00. Forventet maks. Kp 1,7 (stedet kræver 7,7), gennemsnitligt skydække 68%.

Mørkt nok
19.43 – 06.42
Solnedgang
18.44 · solopgang 07.40
Månen
41 % · ↑ 14.27 · ↓ 23.36
Krævet KpKp-indeks: et mål fra 0 til 9 for geomagnetisk aktivitet. Jo højere det er, jo længere fra polerne når nordlyset.
Kp 7,7
Kp for billeder
På billeder: fra Kp 6 (et rødt skær lavt mod nord-nordøst).
Kig mod
nord-nordøst (12°)
søn. 18. okt.0Kp 2,0 · skydække 81%
man. 19. okt.0Kp 4,0 · skydække 22%
1218søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.06
Chance (0–100) Mørkt nok Skydække

Skylag og vejr

Høje skyer Mellemhøje skyer Lave skyer 1218søn. den 18.061218man. den 19.061218tirs. den 20.06
Lave skyerMellemhøje skyerHøje skyer Mørkt nok

Lave skyer skjuler nordlyset helt. Tynde, høje skyer lader ofte et kraftigt nordlys skinne igennem, så en himmel med kun høje skyer er et kig værd.

Mørke timer
Tidlør., 19lør., 22søn., 01søn., 04søn., 19søn., 22man., 01man., 04man., 19man., 22tirs., 01tirs., 04
Lave skyer0%0%0%0%0%0%0%0%0%5%5%5%
Mellemhøje skyer0%0%0%0%87%100%50%76%0%100%59%100%
Høje skyer0%13%100%100%0%0%0%0%0%0%0%0%
Temperatur16 °C13 °C11 °C11 °C17 °C15 °C12 °C12 °C15 °C17 °C14 °C14 °C
Føles som11 °C9 °C5 °C6 °C13 °C11 °C7 °C9 °C13 °C14 °C11 °C12 °C
Vind3 m/s1 m/s4 m/s2 m/s1 m/s2 m/s4 m/s2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s
Sigtbarhed50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km44 km24 km24 km24 km24 km

Skylag og vejr: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Score = aktivitet (NOAA Kp og OVATION) × klar himmel (MET Norway) × mørke × måneskin. Metode

Kan du se det lige nu?

Fortæl andre i Utah om det. Meldinger fra rigtige besøgende rykker et sted op på listen i realtid.

Meldingerne er anonyme: vi gemmer hverken din IP-adresse eller din position. Én melding pr. sted med et par timers mellemrum.

Indlejr denne prognose

Vis en live nordlysboks for Santaquin på din egen hjemmeside eller blog. Kopiér koden ind på din side. Den opdaterer sig selv hvert 10. minut, bruger ingen cookies og sporer ikke dine besøgende.

Forhåndsvisning

Det kan du se fra Santaquin

Retning: nord-nordøst. Båndene viser, hvor nordlyset står ved to aktivitetsniveauer.

10°20°30°45° Kp 9 · 33°–51°Kp 7,7 · 11°–22° NV 312° NNV 327° NNV 342° N 357° NNØ 12° NNØ 27° NØ 42° ØNØ 57° ØNØ 72°
Beregnet ud fra nordlysovalens position ved hvert Kp-niveau (nederste kant ~105 km, strålernes top ~200 km oppe). Terrænet er ikke modelleret for dette sted; horisonten er tegnet flad.
KpDet ser duNederste kantStrålernes topAfstand til nordlyset
2 Under horisonten -4° -1° 1.712 km
3 Under horisonten -3° 1° 1.490 km
4 Under horisonten -1° 3° 1.268 km
5 Under horisonten 1° 6° 1.045 km
6 Svagt skær, mest på kamera 4° 10° 823 km
7 Svagt skær, mest på kamera 7° 15° 600 km
8 Synligt mod nord-nordøst 14° 26° 378 km
9 Synligt mod nord-nordøst 33° 51° 156 km
Vinkler over horisonten. Terræn i kigretningen er medregnet, hvor det er modelleret.

Kp-skalaen forklaret enkelt

Kp er et tal fra 0 til 9, der viser, hvor kraftigt solvinden ryster Jordens magnetfelt. Jo højere tallet er, jo længere fra polerne når nordlyset. Kp 0–2 er en rolig nat; Kp 5 og derover er en geomagnetisk storm.

  1. Kp 0–2 Roligt næste døgn Kun under nordlysovalen: Nordnorge, svensk og finsk Lapland, Island, Alaska og Nordcanada.
  2. Kp 3 Uroligt Kraftigt i Arktis; lavt over horisonten i det midterste Skandinavien og på Sydisland.
  3. Kp 4 Aktivt Lige over hovedet i Arktis; lavt mod nord fra Sydnorge, Sverige, Finland og Nordskotland.
  4. Kp 5 Svag storm (G1) Lavt mod nord i Nordjylland og ved mørke kyster; Skotland, Sydskandinavien, Baltikum, de nordligste delstater i USA og Sydcanada.
  5. Kp 6 Moderat storm (G2) med kamera: Santaquin Lavt mod nord i det meste af Danmark; Nordengland, Nordtyskland og Polen, Midtvesten i USA – ofte tydeligere på billeder end med øjet.
  6. Kp 7 Kraftig storm (G3) Hele Danmark; det meste af Storbritannien, Holland, Tyskland, Polen og Tjekkiet; rødt skær på billeder fra Frankrig og de nordlige Alper.
  7. Kp 8 Meget kraftig storm (G4) med øjet: Santaquin Synligt med øjet i Centraleuropa; rød himmel på billeder fra Norditalien, Spanien, Balkan og Tyrkiets Sortehavskyst.
  8. Kp 9 Ekstrem storm (G5) Set over hele Europa og USA; på billeder helt ned til Middelhavet, Tyrkiet og Nordafrika (maj 2024).

Lysforurening

Land til forstad. Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen.

Skøn ud fra NASA VIIRS-data om nattelys (lysskærmodel inden for 50 km). Tjek adgangsforhold og privat grund, før du tager af sted.

Bakker og bjerge

Terrænet er ikke modelleret for dette sted.

Ud fra højdedata (AWS Terrain Tiles) langs syv sigtelinjer op til 30 km.

Bedste måneder for nordlys i Santaquin

Andel af nætterne 2005–2025, der var mørke, aktive nok her og overvejende klare.

Aktivitet på Kp 7,7 eller mere er for sjælden her til, at månedlige odds giver mening. Tabellen viser stadig, hvor ofte nætterne er klare og mørke.

0 %10 % juli: 0 % jul. august: 0 % aug. september: 0 % sep. oktober: 0 % okt. november: 0 % nov. december: 0 % dec. januar: 0 % jan. februar: 0 % feb. marts: 0 % mar. april: 0 % apr. maj: 1 % maj juni: 0 % jun.
Alle år Nær solmaksimum Nær solminimum
MånedGode nætterKlare nætterMørkeLav / høj
september 0,2 % 85 % 9,6 t 11° / 26°C
oktober 0,3 % 76 % 10,9 t 4° / 17°C
november 0,2 % 65 % 12,0 t -2° / 9°C
december 0 % 58 % 12,4 t -7° / 2°C
januar 0 % 61 % 12,1 t -8° / 2°C
februar 0 % 62 % 11,0 t -5° / 4°C
marts 0,2 % 56 % 9,9 t -2° / 9°C
april 0,2 % 65 % 8,5 t 1° / 14°C
God nat = mørke + aktivitet på stedets Kp-niveau + satellitmålt skydække om natten ≤ 70%. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1°-gitter. Metode

Nordlysnætter i Santaquin siden 1995

Nætter, hvor Kp nåede 7,7 eller mere, mens det var mørkt her.

2004: 40442005: 40542006: 10612010: 11012012: 11212013: 11312015: 11512021: 12112023: 22322024: 22422025: 22522026: 1261
Pr. år, de seneste 12 år. Skydække ikke medregnet. Kilde: GFZ Kp.

Seneste kraftige nætter

Praktisk information

Nærmeste lufthavn
Provo Municipal Airport (PVU) · 28 km
Salt Lake City International Airport (SLC) · 92 km
Typisk lav / høj i maj
6° / 20°C
Påklædning
Kølige nætter: flere lag, en vindtæt jakke, hue og handsker, når du står stille udenfor. Komplet påklædningsguide
Alarmnummer
911
Vinterkørsel
Regler for dæk og snekæder fastsættes på delstatsniveau; tjek Alaska 511 (511.alaska.gov, Alaska DOT&PF) for vejene i Alaska eller den pågældende stats 511-tjeneste andre steder. Vejforhold
Adgang til naturen
Der er ingen generel adgangsret; reglerne om ulovlig indtrængen fastsættes af hver enkelt stat, så hold dig til offentlig jord (nationalparker, national forests, BLM-land), eller få jordejerens tilladelse, og følg hver parks regler for natlig færdsel og parkering.
Officiel rumvejrstjeneste
NOAA's prognosecenter for rumvejr (nordlysoversigt)
Vejrtjeneste
USA's nationale vejrtjeneste (NOAA)

Spørgsmål og svar

Hvilket Kp skal der til for at se nordlys i Santaquin?

Kun kraftige geomagnetiske storme (Kp 7,7 eller mere) gør nordlyset synligt fra Santaquin — nogle få nætter pr. solcyklus, lavt mod nord-nordøst.

Hvilken retning skal jeg kigge efter nordlys i Santaquin?

Kig mod nord-nordøst (ca. 12° fra geografisk nord). Ved Kp 7,7 står nordlysets nederste kant ca. 14° over horisonten; kraftigere aktivitet løfter det højere og længere ind over himlen.

Hvornår er der nordlyssæson i Santaquin?

I Santaquin bliver det mørkt nok til nordlys året rundt, men de lange vinternætter giver flest timer at se i.

Er der meget lysforurening i Santaquin?

Lidt lysskær fra nærliggende lys. Moderate nordlys er fine; svage ses lettere et par kilometer uden for byen.

Hvornår var der sidst mulighed for nordlys i Santaquin?

Den seneste nat i vores data, hvor aktiviteten nåede det niveau, Santaquin kræver, i mørke, var 19. januar 2026 (Kp 7,7). Det er sket på 36 nætter siden 1995.

Også dækket af denne prognose

Landsbyer og bydele omkring Santaquin deler denne prognose: inden for få kilometer er himlen, den nødvendige Kp og den bedste retning de samme.

Steder i nærheden

Alle steder i Utah