Tasmania, AustraliaMagneettinen leveysaste 53,8°Asukasluku 1 20321 m merenpinnan yläpuolella
Etelän revontulet – Snug
Paikassa Snug tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: etelä), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 859 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 20.44.
Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ehkä – kannattaa vilkaista
- Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4,7, täällä tarvitaan 4,3.
- Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 70 %) – etsi pilvien aukkoja.
- Pimeys Pimeää klo 20.44–05.07.
Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 21.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: etelä).
tiistai 20. lokakuuta — Mahdollista · Kp 4,7 · parhaimmillaan noin klo 04.30 · Ennustettu pilvisyys: 70 %. · Luotettavuus: kohtalainen
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 08.46 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 21.00. Ennustettu Kp enintään 4,7 (tämä paikka vaatii 4,3), keskimääräinen pilvisyys 70 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 20.44 – 05.07
- Auringonlasku
- 19.38 · auringonnousu 06.12
- Kuu
- 52 % · ↑ 11.59 · ↓ 02.49
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 4,3
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 2,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: etelä).
- Katsesuunta
- etelä (188°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | ma klo 20 | ma klo 23 | ti klo 02 | ti klo 20 | ti klo 23 | ke klo 02 | ke klo 20 | ke klo 23 | to klo 02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 0% | 0% | 0% | 6% | 12% | 14% | 66% | 100% | 70% |
| Keskipilvet | 98% | 100% | 100% | 85% | 100% | 100% | 29% | 0% | 0% |
| Yläpilvet | 100% | 100% | 56% | 52% | 100% | 63% | 62% | 18% | 16% |
| Lämpötila | 18 °C | 14 °C | 12 °C | 17 °C | 14 °C | 12 °C | 15 °C | 13 °C | 11 °C |
| Tuntuu kuin | 18 °C | 14 °C | 12 °C | 17 °C | 14 °C | 12 °C | 15 °C | 13 °C | 11 °C |
| Tuuli | 1 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 0 m/s | 1 m/s | 1 m/s |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Sää: Snug
Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Snug: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.
Suunnitteletko pidemmälle? Katso tunneittainen sääennuste: Snug Atlas of Seasons -palvelussa.
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Tasmania. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Snug
Katsesuunta: etelä. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | 2° | 7° | 967 km |
| 3 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 5° | 11° | 745 km |
| 4 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 9° | 18° | 523 km |
| 5 | Näkyvissä, suunta: etelä | 18° | 32° | 300 km |
| 6 | Näkyvissä, suunta: etelä | 53° | 68° | 78 km |
| 7 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 8 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: pohjoinen | – | – | – |
| 9 | Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: pohjoinen | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton kameralla – Snug Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen silmin – Snug Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) seuraavat 24 h Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Snug
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut elokuu (5 % öistä), seuraavana syyskuu (4 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| maaliskuu | 4 % | 65 % | 9,5 h | 8° / 19°C |
| huhtikuu | 4 % | 66 % | 11,0 h | 7° / 15°C |
| toukokuu | 4 % | 61 % | 12,0 h | 5° / 12°C |
| kesäkuu | 4 % | 64 % | 12,8 h | 4° / 10°C |
| heinäkuu | 3 % | 59 % | 12,3 h | 3° / 9°C |
| elokuu | 5 % | 65 % | 11,4 h | 3° / 10°C |
| syyskuu | 4 % | 67 % | 9,9 h | 4° / 12°C |
| lokakuu | 4 % | 64 % | 8,5 h | 5° / 14°C |
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Snug
Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,3
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,0
- 18. elokuuta 2026 · Kp 5,3
- 8. elokuuta 2026 · Kp 6,0
- 2. elokuuta 2026 · Kp 5,7
- 23. heinäkuuta 2026 · Kp 5,0
- 4. heinäkuuta 2026 · Kp 6,7
- 5. kesäkuuta 2026 · Kp 6,0
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Hobart International Airport (HBA) · 33 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (elokuu)
- 3° / 10°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 000 (myös 112 toimii matkapuhelimista)
- Talviajo
- Victorian Alpine Resorts (Management) Regulations 2020 -asetuksen mukaan jokaisessa Falls Creekiin, Mt Baw Baw'lle, Mt Bullerille, Mt Hothamille ja Mt Stirlingille tulevassa ajoneuvossa on oltava sopivat lumiketjut julistetun lumikauden aikana (2026: 7.6.–4.10.). Tarkista Victorian reaaliaikaiset liikennehäiriöt VicTrafficista; Tasmaniassa korkealla kulkevilla teillä on talvella lunta ja jäätä, ja suluista tiedotetaan Tasmanian poliisin hälytyksissä / TasALERTissa. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Useimmissa Tasmanian kansallispuistoissa tarvitaan Parks & Wildlife Servicen voimassa oleva puistolupa ajoneuvoa kohden (vaihtoehtoina 24 tunnin, loma-/8 viikon ja vuoden lupa; Cradle Mountain ei sisälly 24 tunnin lupaan). Tarkista maan omistus- ja hallintasuhteet ennen yöllistä pysäköintiä ja noudata paikallisia sulkuja.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Australian ilmatieteen laitos: avaruussään ennustekeskus (Aurora Watch/Alert/Outlook)
- Sääpalvelu
- Australian ilmatieteen laitos (Bureau of Meteorology)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Snug?
Paikassa Snug tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 4,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: etelä), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Snug?
Katsesuunta: etelä (noin 188° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 4,3 revontulien alareuna on noin 18° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Snug?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Snug oli elokuu (5 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (4 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Snug?
Snug: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Snug paljon valosaastetta?
Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Snug?
Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Snug 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3) – tällaisia öitä on ollut 859 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Snug ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Electrona 1 km
- Lower Snug 1 km
- Coningham 2 km
- Oyster Cove 4 km
- Kettering 7 km
- Dennes Point 8 km
- Woodbridge 10 km
- Barnes Bay 11 km