Victoria, AustraliaMagneettinen leveysaste 49,1°Asukasluku 10 500139 m merenpinnan yläpuolella
Näkyvätkö etelän revontulet paikassa Colac?
Paikassa Colac revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6,7 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: etelä). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 6,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 104 yönä.
Juuri nyt
Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).
Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 1,3, täällä tarvitaan 6,7.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 1 %).
- Pimeys Pimeää klo 20.46–05.34.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
sunnuntai 1. marraskuuta — Vain kuvissa · Kp 5 · parhaimmillaan noin klo 00.30 · Näin pitkälle ei ole pilvisyysennustetta; täällä noin 72 % öistä on selkeitä (kuukausi: lokakuu). · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 02.21 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 1,3 (tämä paikka vaatii 6,7), keskimääräinen pilvisyys 1 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 20.46 – 05.34
- Auringonlasku
- 19.47 · auringonnousu 06.33
- Kuu
- 50 % · ↑ 12.30 · ↓ 02.48
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 6,7
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 5 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: etelä).
- Katsesuunta
- etelä (188°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | ma klo 02 | ma klo 05 | ma klo 22 | ti klo 01 | ti klo 04 | ti klo 21 | ke klo 00 | ke klo 03 | ke klo 21 | to klo 00 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Keskipilvet | 0% | 0% | 100% | 86% | 56% | 51% | 37% | 24% | 22% | 0% |
| Yläpilvet | 0% | 0% | 41% | 30% | 6% | 18% | 3% | 0% | 0% | 0% |
| Lämpötila | 12 °C | 11 °C | 18 °C | 16 °C | 16 °C | 19 °C | 15 °C | 14 °C | 19 °C | 15 °C |
| Tuntuu kuin | 12 °C | 11 °C | 18 °C | 16 °C | 16 °C | 19 °C | 15 °C | 14 °C | 19 °C | 15 °C |
| Tuuli | 2 m/s | 1 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 2 m/s |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Victoria. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Colac
Katsesuunta: etelä. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | -3° | 1° | 1 490 km |
| 3 | Horisontin alapuolella | -1° | 3° | 1 268 km |
| 4 | Horisontin alapuolella | 1° | 6° | 1 045 km |
| 5 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 4° | 10° | 823 km |
| 6 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 7° | 15° | 600 km |
| 7 | Näkyvissä, suunta: etelä | 14° | 26° | 378 km |
| 8 | Näkyvissä, suunta: etelä | 33° | 51° | 156 km |
| 9 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) kameralla – Colac Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) silmin – Colac Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Colac
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (1 % öistä), seuraavana huhtikuu (1 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| maaliskuu | 0,3 % | 80 % | 9,6 h | 12° / 25°C |
| huhtikuu | 0,6 % | 76 % | 11,0 h | 10° / 20°C |
| toukokuu | 0,5 % | 76 % | 11,9 h | 7° / 16°C |
| kesäkuu | 0,3 % | 69 % | 12,3 h | 6° / 13°C |
| heinäkuu | 0,2 % | 69 % | 12,1 h | 5° / 12°C |
| elokuu | 0,6 % | 73 % | 11,3 h | 5° / 13°C |
| syyskuu | 1 % | 75 % | 10,3 h | 6° / 16°C |
| lokakuu | 0,3 % | 72 % | 8,9 h | 7° / 19°C |
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Colac
Yöt, jolloin Kp oli 6,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,3
- 4. heinäkuuta 2026 · Kp 6,7
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 20. tammikuuta 2026 · Kp 7,3
- 12. marraskuuta 2025 · Kp 7,7
- 2. kesäkuuta 2025 · Kp 7,0
- 1. kesäkuuta 2025 · Kp 7,3
- 16. huhtikuuta 2025 · Kp 7,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Melbourne Avalon International Airport (AVV) · 84 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 6° / 16°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 000 (myös 112 toimii matkapuhelimista)
- Talviajo
- Victorian Alpine Resorts (Management) Regulations 2020 -asetuksen mukaan jokaisessa Falls Creekiin, Mt Baw Baw'lle, Mt Bullerille, Mt Hothamille ja Mt Stirlingille tulevassa ajoneuvossa on oltava sopivat lumiketjut julistetun lumikauden aikana (2026: 7.6.–4.10.). Tarkista Victorian reaaliaikaiset liikennehäiriöt VicTrafficista; Tasmaniassa korkealla kulkevilla teillä on talvella lunta ja jäätä, ja suluista tiedotetaan Tasmanian poliisin hälytyksissä / TasALERTissa. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Useimmissa Tasmanian kansallispuistoissa tarvitaan Parks & Wildlife Servicen voimassa oleva puistolupa ajoneuvoa kohden (vaihtoehtoina 24 tunnin, loma-/8 viikon ja vuoden lupa; Cradle Mountain ei sisälly 24 tunnin lupaan). Tarkista maan omistus- ja hallintasuhteet ennen yöllistä pysäköintiä ja noudata paikallisia sulkuja.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Australian ilmatieteen laitos: avaruussään ennustekeskus (Aurora Watch/Alert/Outlook)
- Sääpalvelu
- Australian ilmatieteen laitos (Bureau of Meteorology)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Colac?
Paikassa Colac revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6,7 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: etelä). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Colac?
Katsesuunta: etelä (noin 188° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 6,7 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Colac?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Colac oli syyskuu (1 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (1 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Colac?
Colac: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Colac paljon valosaastetta?
Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Colac?
Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Colac vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3). Näin on käynyt 104 yönä vuodesta 1995.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Colac ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Elliminyt 4 km
- Irrewarra 5 km
- Larpent 8 km
- Cororooke 9 km
- Coragulac 9 km
- Barongarook 9 km
- Ondit 11 km
- Nalangil 11 km
- Colac Otway 11 km
- Warrion 12 km
- Warncoort 12 km
- Yeodene 13 km
- Pirron Yallock 13 km
- Birnam 14 km
- Alvie 14 km
- Kawarren 16 km
- Irrewillipe 16 km
- Birregurra 17 km
- Beeac 17 km
- Wool Wool 18 km
- Swan Marsh 18 km
- Gerangamete 18 km
- Dreeite 18 km
- Pomborneit East 19 km
- Whoorel 20 km
- Lovat 20 km
- Gellibrand 20 km
- Barwon Downs 20 km
- Stoneyford 22 km
- Yaugher 23 km
- Murroon 23 km
- Forrest 23 km
- Eurack 23 km
- Ricketts Marsh 24 km
- Pomborneit 25 km
- North Cundare 25 km
- Deans Marsh 25 km
- Banool 25 km
- Tomahawk Creek 26 km
- Pomborneit North 26 km