Victoria, AustraliaMagneettinen leveysaste 48,7°Asukasluku 13 62085 m merenpinnan yläpuolella
Näkyvätkö etelän revontulet paikassa Morwell?
Paikassa Morwell revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 7 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: etelä). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 77 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 20.35.
Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,3.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 4,7, täällä tarvitaan 7.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 32 %).
- Pimeys Pimeää klo 20.35–05.22.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
tiistai 20. lokakuuta — Ei · Kp 4,7 · Ennustettu pilvisyys: 32 %. · Luotettavuus: kohtalainen
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 10.34 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 20.00. Ennustettu Kp enintään 4,7 (tämä paikka vaatii 7), keskimääräinen pilvisyys 32 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 20.35 – 05.22
- Auringonlasku
- 19.35 · auringonnousu 06.22
- Kuu
- 53 % · ↑ 12.18 · ↓ 03.09
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 7
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 5,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: etelä).
- Katsesuunta
- etelä (188°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | ma klo 20 | ma klo 23 | ti klo 02 | ti klo 05 | ti klo 22 | ke klo 01 | ke klo 04 | ke klo 21 | to klo 00 | to klo 03 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Keskipilvet | 57% | 1% | 0% | 0% | 28% | 7% | 6% | 45% | 14% | 3% |
| Yläpilvet | 0% | 0% | 35% | 67% | 3% | 0% | 0% | 14% | 0% | 0% |
| Lämpötila | 22 °C | 16 °C | 13 °C | 13 °C | 17 °C | 14 °C | 12 °C | 17 °C | 14 °C | 12 °C |
| Tuntuu kuin | 22 °C | 16 °C | 13 °C | 13 °C | 17 °C | 14 °C | 12 °C | 17 °C | 14 °C | 12 °C |
| Tuuli | 0 m/s | 0 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 0 m/s | 0 m/s | 0 m/s | 1 m/s | 0 m/s | 0 m/s |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Sää: Morwell
Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Morwell: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Victoria. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Morwell
Katsesuunta: etelä. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | -3° | 0° | 1 535 km |
| 3 | Horisontin alapuolella | -1° | 3° | 1 312 km |
| 4 | Horisontin alapuolella | 1° | 5° | 1 090 km |
| 5 | Horisontin alapuolella | 3° | 9° | 867 km |
| 6 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 6° | 14° | 645 km |
| 7 | Näkyvissä, suunta: etelä | 12° | 23° | 423 km |
| 8 | Näkyvissä, suunta: etelä | 27° | 44° | 200 km |
| 9 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) seuraavat 24 h kameralla – Morwell Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) silmin – Morwell Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Morwell
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut huhtikuu (1 % öistä), seuraavana toukokuu (1 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| maaliskuu | 0,3 % | 74 % | 9,6 h | 12° / 24°C |
| huhtikuu | 0,8 % | 71 % | 11,0 h | 9° / 20°C |
| toukokuu | 0,6 % | 65 % | 11,9 h | 7° / 15°C |
| kesäkuu | 0,5 % | 58 % | 12,3 h | 5° / 12°C |
| heinäkuu | 0,2 % | 56 % | 12,1 h | 5° / 11°C |
| elokuu | 0,5 % | 58 % | 11,3 h | 5° / 13°C |
| syyskuu | 0,2 % | 64 % | 10,3 h | 6° / 15°C |
| lokakuu | 0,3 % | 66 % | 9,0 h | 8° / 19°C |
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Morwell
Yöt, jolloin Kp oli 7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,3
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 20. tammikuuta 2026 · Kp 7,7
- 12. marraskuuta 2025 · Kp 7,7
- 2. kesäkuuta 2025 · Kp 7,0
- 1. kesäkuuta 2025 · Kp 7,3
- 16. huhtikuuta 2025 · Kp 7,7
- 1. tammikuuta 2025 · Kp 8,0
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Melbourne Airport (MEL) · 150 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (huhtikuu)
- 9° / 20°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 000 (myös 112 toimii matkapuhelimista)
- Talviajo
- Victorian Alpine Resorts (Management) Regulations 2020 -asetuksen mukaan jokaisessa Falls Creekiin, Mt Baw Baw'lle, Mt Bullerille, Mt Hothamille ja Mt Stirlingille tulevassa ajoneuvossa on oltava sopivat lumiketjut julistetun lumikauden aikana (2026: 7.6.–4.10.). Tarkista Victorian reaaliaikaiset liikennehäiriöt VicTrafficista; Tasmaniassa korkealla kulkevilla teillä on talvella lunta ja jäätä, ja suluista tiedotetaan Tasmanian poliisin hälytyksissä / TasALERTissa. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Useimmissa Tasmanian kansallispuistoissa tarvitaan Parks & Wildlife Servicen voimassa oleva puistolupa ajoneuvoa kohden (vaihtoehtoina 24 tunnin, loma-/8 viikon ja vuoden lupa; Cradle Mountain ei sisälly 24 tunnin lupaan). Tarkista maan omistus- ja hallintasuhteet ennen yöllistä pysäköintiä ja noudata paikallisia sulkuja.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Australian ilmatieteen laitos: avaruussään ennustekeskus (Aurora Watch/Alert/Outlook)
- Sääpalvelu
- Australian ilmatieteen laitos (Bureau of Meteorology)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Morwell?
Paikassa Morwell revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 7 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: etelä). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Morwell?
Katsesuunta: etelä (noin 188° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 7 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Morwell?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Morwell oli huhtikuu (1 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana toukokuu (1 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Morwell?
Morwell: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Morwell paljon valosaastetta?
Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Morwell?
Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Morwell vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,3). Näin on käynyt 77 yönä vuodesta 1995.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Morwell ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Morwell Bridge 3 km
- Hazelwood 7 km
- Haunted Hills 7 km
- Yallourn 8 km
- Churchill 8 km
- Yallourn North 9 km
- Driffield 10 km
- Yinnar 11 km
- Coalville 11 km
- Newborough 11 km
- Moe 13 km
- Jeeralang Junction 13 km
- Narracan 14 km
- Narracan East 15 km
- Delburn 17 km
- Trafalgar East 19 km
- Thorpdale 19 km
- Boolarra 19 km
- Trafalgar South 22 km