AuroraMeteo

Flanderi, BelgiaMagneettinen leveysaste 46,8°Asukasluku 30 95415 m merenpinnan yläpuolella

Näkyvätkö revontulet paikassa Wevelgem?

Vain voimakkaat geomagneettiset myrskyt (Kp 7,7 tai enemmän) tuovat revontulet näkyviin paikassa Wevelgem – muutamana yönä auringon aktiivisuussyklin aikana, matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 7,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 35 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 1,3).

Kp 1,3 · 471 km/s · Bz 2,0

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 7,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 20 %).
  • Pimeys Pimeää klo 20.02–07.03.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 04.03 paikallista aikaa

0/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 04.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 7,7), keskimääräinen pilvisyys 20 %.

Tarpeeksi pimeää
20.02 – 07.03
Auringonlasku
18.51 · auringonnousu 08.15
Kuu
35 % · ↑ 15.29 · ↓ 22.44
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 7,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 6 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (358°)
la 17.10.0Kp 2,0 · pilvisyys 10 %
su 18.10.0Kp 1,7 · pilvisyys 35 %
ma 19.10.0Kp 2,7 · pilvisyys 88 %
061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218su 18.061218ma 19.061218ti 20.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 04la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 22ti klo 01
Alapilvet100%0%2%60%0%26%46%1%1%0%0%
Keskipilvet46%0%0%3%0%8%0%2%0%5%0%
Yläpilvet0%0%0%0%9%66%0%0%0%99%46%
Lämpötila10 °C10 °C9 °C7 °C7 °C9 °C8 °C6 °C4 °C11 °C10 °C
Tuntuu kuin8 °C9 °C8 °C5 °C5 °C8 °C6 °C3 °C2 °C10 °C8 °C
Tuuli4 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s4 m/s2 m/s1 m/s3 m/s4 m/s
Näkyvyys3,4 km6,8 km8,3 km3,5 km3,3 km50 km50 km50 km6,0 km23 km23 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Flanderi. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Wevelgem omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Wevelgem

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 9 · 28°–45°Kp 7,7 · 10°–20° LLU 298° LU 313° PLU 328° PLU 343° P 358° PKO 13° PKO 28° KO 43° IKO 58°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella -4° -1° 1 746 km
3 Horisontin alapuolella -3° 0° 1 523 km
4 Horisontin alapuolella -1° 3° 1 301 km
5 Horisontin alapuolella 1° 5° 1 079 km
6 Heikko hehku, lähinnä kameralla 3° 9° 856 km
7 Heikko hehku, lähinnä kameralla 6° 14° 634 km
8 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 12° 24° 411 km
9 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 28° 45° 189 km
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) kameralla – Wevelgem Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) silmin – Wevelgem Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Wevelgem

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Kp 7,7 tai suurempi aktiivisuus on täällä liian harvinaista, jotta kuukausikohtaiset todennäköisyydet olisivat mielekkäitä. Taulukosta näkee silti, kuinka usein yöt ovat selkeitä ja pimeitä.

0 %10 % heinäkuu: 0 % heinä elokuu: 0 % elo syyskuu: 0 % syys lokakuu: 0 % loka marraskuu: 0 % marras joulukuu: 0 % joulu tammikuu: 0 % tammi helmikuu: 0 % helmi maaliskuu: 0 % maalis huhtikuu: 0 % huhti toukokuu: 0 % touko kesäkuu: 0 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 0 % 39 % 8,9 h 11° / 20°C
lokakuu 0,2 % 22 % 10,8 h 9° / 16°C
marraskuu 0 % 14 % 12,5 h 5° / 11°C
joulukuu 0 % 13 % 13,1 h 3° / 7°C
tammikuu 0,2 % 17 % 12,8 h 1° / 6°C
helmikuu 0 % 21 % 11,4 h 1° / 8°C
maaliskuu 0,2 % 31 % 9,5 h 3° / 11°C
huhtikuu 0 % 46 % 7,3 h 5° / 14°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Wevelgem

Yöt, jolloin Kp oli 7,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2003: 40342004: 30432005: 20522006: 10612011: 11112013: 11312015: 11512017: 11712023: 12312024: 32432025: 12512026: 2262
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Lille Airport (LIL) · 26 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (tammikuu)
1° / 6°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Wevelgem?

Vain voimakkaat geomagneettiset myrskyt (Kp 7,7 tai enemmän) tuovat revontulet näkyviin paikassa Wevelgem – muutamana yönä auringon aktiivisuussyklin aikana, matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen).

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Wevelgem?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 358° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 7,7 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Milloin revontulikausi on paikassa Wevelgem?

Wevelgem: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Wevelgem paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Wevelgem?

Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Wevelgem vaatiman tason pimeän aikaan, oli 20. tammikuuta 2026 (Kp 7,7). Näin on käynyt 35 yönä vuodesta 1995.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Wevelgem ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Flanderi