AuroraMeteo

Leinster, IrlantiMagneettinen leveysaste 50,2°Asukasluku 7 35990 m merenpinnan yläpuolella

Näkyvätkö revontulet paikassa Edenderry?

Paikassa Edenderry revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 6) on saavutettu täällä pimeän aikaan 230 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.41.

Kp 0,0 · 459 km/s · Bz 1,3

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 6.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 11 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.41–06.46.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 13.24 paikallista aikaa

0/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 6), keskimääräinen pilvisyys 11 %.

Tarpeeksi pimeää
19.41 – 06.46
Auringonlasku
18.25 · auringonnousu 08.02
Kuu
49 % · ↑ 15.55 · ↓ 23.22
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 6
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 4,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (354°)
ma 19.10.13Kp 4,7 · pilvisyys 5 %
ti 20.10.1Kp 3,7 · pilvisyys 87 %
ma 19. 19 · 1/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 2 % ma 19. 20 · 2/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 21 · 2/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ma 19. 22 · 4/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 23 · 4/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 00 · 4/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 3 % ti 20. 01 · 8/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 6 % ti 20. 02 · 8/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 7 % ti 20. 03 · 8/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 9 % ti 20. 04 · 13/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 9 % ti 20. 05 · 12/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 17 % ti 20. 06 · 13/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 9 % ti 20. 19 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 6 % ti 20. 20 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 50 % 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%8%1%0%0%6%10%17%26%
Keskipilvet16%9%0%0%0%0%0%10%0%22%46%47%
Yläpilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila6 °C5 °C4 °C4 °C9 °C7 °C6 °C6 °C8 °C8 °C7 °C7 °C
Tuntuu kuin5 °C5 °C4 °C4 °C8 °C7 °C6 °C5 °C7 °C7 °C7 °C7 °C
Tuuli2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s2 m/s1 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Leinster. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Edenderry omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Edenderry

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 8 · korkealla yläpuolellaKp 6 · 10°–20° LLU 294° LU 309° LU 324° PLU 339° P 354° P 9° PKO 24° KO 39° KO 54°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella -2° 2° 1 368 km
3 Horisontin alapuolella 0° 5° 1 145 km
4 Horisontin alapuolella 2° 8° 923 km
5 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 701 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 20° 478 km
7 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 21° 36° 256 km
8 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 72° 80° 33 km
9 Yläpuolella ja joka puolella – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen kameralla – Edenderry Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) silmin – Edenderry Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsi. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Edenderry

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut marraskuu (1 % öistä), seuraavana lokakuu (1 %).

0 %10 % heinäkuu: 0 % heinä elokuu: 0 % elo syyskuu: 1 % syys lokakuu: 1 % loka marraskuu: 1 % marras joulukuu: 1 % joulu tammikuu: 0 % tammi helmikuu: 0 % helmi maaliskuu: 1 % maalis huhtikuu: 1 % huhti toukokuu: 1 % touko kesäkuu: 0 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 0,5 % 48 % 8,5 h 9° / 16°C
lokakuu 0,8 % 41 % 10,8 h 7° / 13°C
marraskuu 1 % 41 % 12,5 h 4° / 9°C
joulukuu 0,5 % 30 % 13,4 h 3° / 7°C
tammikuu 0 % 26 % 12,9 h 2° / 7°C
helmikuu 0,2 % 31 % 11,4 h 2° / 7°C
maaliskuu 0,6 % 40 % 9,5 h 2° / 9°C
huhtikuu 0,5 % 48 % 7,0 h 4° / 12°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Edenderry

Yöt, jolloin Kp oli 6 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2013: 31332014: 31432015: 1315132016: 51652017: 41742018: 11812021: 22122022: 22222023: 72372024: 1024102025: 1725172026: 7267
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Dublin Airport (DUB) · 53 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (marraskuu)
4° / 9°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 / 999
Talviajo
Irlannin laki ei vaadi talvirenkaita (kulutuspinnan lakisääteinen vähimmäissyvyys 1,6 mm; Gardaí suosittelee talvella vähintään 3 mm); tarkista valtateiden keli TII Traffic Infosta. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Irlannissa ei ole yleistä jokamiehenoikeutta: yleisten teiden ja kulkuoikeuksien ulkopuolella pääsy yksityiselle (ja valtion) maalle on maanomistajan harkinnassa ja voidaan perua, vaikka luvallinen kulku onkin yleistä merkityillä reiteillä ja Mountain Access Scheme -ohjelman kaltaisissa järjestelyissä.
Sääpalvelu
Met Éireann

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Edenderry?

Paikassa Edenderry revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Edenderry?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 354° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 6 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Edenderry?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Edenderry oli marraskuu (1 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana lokakuu (1 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Edenderry?

Edenderry: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Edenderry paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: länsi.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Edenderry?

Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Edenderry vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 230 yönä vuodesta 1995.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Edenderry ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Leinster