Munster, IrlantiMagneettinen leveysaste 49,5°Asukasluku 102 2877 m merenpinnan yläpuolella
Näkyvätkö revontulet paikassa Limerick?
Paikassa Limerick revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 6,3) on saavutettu täällä pimeän aikaan 158 yönä.
Juuri nyt
Rauhallista juuri nyt (Kp 1,0).
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki.
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 6,3.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 1 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.51–06.49.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
- Tarkka ennuste pe 16 2,7 Ei · Kp 2,7
- la 17 1,7 Ei · Kp 1,7
- su 18 1,7 Ei · Kp 1,7
- 27 päivän suuntaus ma 19 2 Ei · Kp 2
- ti 20 3 Ei · Kp 3
- ke 21 4 Ei · Kp 4
- to 22 4 Ei · Kp 4
- pe 23 4 Ei · Kp 4
- la 24 3 Ei · Kp 3
- su 25 2 Ei · Kp 2
- ma 26 2 Ei · Kp 2
- ti 27 2 Ei · Kp 2
- ke 28 2 Ei · Kp 2
- to 29 2 Ei · Kp 2
- pe 30 5 Vain kuvissa · Kp 5
- la 31 5 Vain kuvissa · Kp 5
- su 1 5 Vain kuvissa · Kp 5
- ma 2 3 Ei · Kp 3
- ti 3 2 Ei · Kp 2
- ke 4 2 Ei · Kp 2
- to 5 3 Ei · Kp 3
- pe 6 3 Ei · Kp 3
- la 7 3 Ei · Kp 3
perjantai 30. lokakuuta — Vain kuvissa · Kp 5 · parhaimmillaan noin klo 23.30 · Näin pitkälle ei ole pilvisyysennustetta; täällä noin 48 % öistä on selkeitä (kuukausi: lokakuu). · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 19.58 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 6,3), keskimääräinen pilvisyys 1 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.51 – 06.49
- Auringonlasku
- 18.37 · auringonnousu 08.03
- Kuu
- 33 % · ↑ 14.51 · ↓ 21.15
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 6,3
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 4,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (356°)
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Munster. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Limerick
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | -2° | 1° | 1 446 km |
| 3 | Horisontin alapuolella | -1° | 4° | 1 223 km |
| 4 | Horisontin alapuolella | 1° | 7° | 1 001 km |
| 5 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 4° | 11° | 778 km |
| 6 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 8° | 17° | 556 km |
| 7 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 16° | 29° | 334 km |
| 8 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 43° | 60° | 111 km |
| 9 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) kameralla – Limerick Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) silmin – Limerick Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Kaupunkitaivas. Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Limerick
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut lokakuu (1 % öistä), seuraavana marraskuu (1 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 0,2 % | 46 % | 8,6 h | 10° / 17°C |
| lokakuu | 0,6 % | 48 % | 10,8 h | 8° / 14°C |
| marraskuu | 0,5 % | 45 % | 12,5 h | 5° / 10°C |
| joulukuu | 0,3 % | 40 % | 13,1 h | 4° / 8°C |
| tammikuu | 0 % | 41 % | 12,9 h | 3° / 8°C |
| helmikuu | 0 % | 39 % | 11,4 h | 3° / 8°C |
| maaliskuu | 0,2 % | 46 % | 9,5 h | 3° / 10°C |
| huhtikuu | 0 % | 53 % | 7,1 h | 5° / 12°C |
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Limerick
Yöt, jolloin Kp oli 6,3 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 6,7
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 20. tammikuuta 2026 · Kp 7,7
- 19. tammikuuta 2026 · Kp 8,7
- 3. joulukuuta 2025 · Kp 6,7
- 12. marraskuuta 2025 · Kp 7,3
- 11. marraskuuta 2025 · Kp 8,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Shannon Airport (SNN) · 21 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (lokakuu)
- 8° / 14°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 112 / 999
- Talviajo
- Irlannin laki ei vaadi talvirenkaita (kulutuspinnan lakisääteinen vähimmäissyvyys 1,6 mm; Gardaí suosittelee talvella vähintään 3 mm); tarkista valtateiden keli TII Traffic Infosta. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Irlannissa ei ole yleistä jokamiehenoikeutta: yleisten teiden ja kulkuoikeuksien ulkopuolella pääsy yksityiselle (ja valtion) maalle on maanomistajan harkinnassa ja voidaan perua, vaikka luvallinen kulku onkin yleistä merkityillä reiteillä ja Mountain Access Scheme -ohjelman kaltaisissa järjestelyissä.
- Sääpalvelu
- Met Éireann
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Limerick?
Paikassa Limerick revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 6,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Limerick?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 6,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Limerick?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Limerick oli lokakuu (1 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana marraskuu (1 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Limerick?
Limerick: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Limerick paljon valosaastetta?
Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Limerick?
Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Limerick vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 158 yönä vuodesta 1995.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Limerick ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Thomondgate 1 km
- Athlunkard Bridge 2 km
- Janesboro 2 km
- Moyross 2 km
- Kileely 2 km
- Singland 2 km
- Limerick City and County Council 2 km
- Caherdavin 3 km
- Dooradoyle 3 km
- Gouldavoher 4 km
- Coonagh 4 km
- Ballysheedy 4 km
- Meelick Bridge 4 km
- Ballykeefe 4 km
- Ardnacrusha 5 km
- Routagh Bridge 5 km
- Landsdowne Bridge 5 km
- Ballycannan 5 km
- Mungret 6 km
- Mount Catherine 6 km
- Trough 8 km
- Cloonlara 8 km
- Clarina 8 km
- Dooneen Bridge 8 km
- Barnakyle Bridge 8 km
- Clonlara 8 km
- Patrickswell 9 km
- Kilpeacon Cross Roads 9 km
- Creggaun 9 km
- Ballyvourcher 9 km
- Ballyneety 9 km
- Cloghane Bridge 9 km
- Vermont 9 km
- Callaghan’s Bridge 9 km
- Knockbrack Upper 9 km
- Glen 9 km
- Cratloe 10 km
- Aughboy 10 km
- Lismullane 10 km
- Massy’s Bridge 10 km