AuroraMeteo

Ulster, IrlantiMagneettinen leveysaste 52,3°Asukasluku 1 2269 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Muff

Paikassa Muff tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 5 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 5) on saavutettu täällä pimeän aikaan 679 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 1,7).

Kp 1,7 · 470 km/s · Bz 2,3

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 5.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 28 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.44–06.45.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 21.33 paikallista aikaa

1/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 21.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 5), keskimääräinen pilvisyys 28 %.

Tarpeeksi pimeää
19.44 – 06.45
Auringonlasku
18.25 · auringonnousu 08.04
Kuu
42 % · ↑ 15.44 · ↓ 21.56
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 5
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 3,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (354°)
su 18.10.0Kp 2,0 · pilvisyys 30 %
ma 19.10.23Kp 4,0 · pilvisyys 30 %
la 17. 21 · 1/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 8 % la 17. 22 · 1/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 21 % la 17. 23 · 1/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 38 % su 18. 00 · 1/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 43 % ma 19. 19 · 5/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 52 % ma 19. 20 · 15/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 22 % ma 19. 21 · 13/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 31 % ma 19. 22 · 12/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 36 % ma 19. 23 · 12/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 38 % ti 20. 00 · 16/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 14 % ti 20. 01 · 23/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 02 · 23/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 03 · 23/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 21su klo 00su klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%7%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Lämpötila4 °C4 °C3 °C2 °C5 °C3 °C3 °C1 °C9 °C8 °C8 °C9 °C
Tuntuu kuin2 °C1 °C0 °C−1 °C2 °C1 °C0 °C−1 °C7 °C6 °C5 °C6 °C
Tuuli1 m/s2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s1 m/s3 m/s4 m/s4 m/s5 m/s
Näkyvyys31 km33 km23 km27 km28 km30 km23 km16 km19 km22 km21 km20 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Ulster. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Muff

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Muff omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Muff

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 7 · korkealla yläpuolellaKp 5 · 10°–21° LLU 294° LU 309° LU 324° PLU 339° P 354° P 9° PKO 24° KO 39° KO 54°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Horisontin alapuolella 0° 5° 1 134 km
3 Horisontin alapuolella 2° 8° 912 km
4 Heikko hehku, lähinnä kameralla 5° 13° 689 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 21° 467 km
6 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 22° 38° 245 km
7 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 78° 83° 22 km
8 Yläpuolella ja joka puolella – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton kameralla – Muff Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) silmin – Muff Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 10 km:n päässä, suunta: pohjoisluode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Muff

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (2 % öistä), seuraavana huhtikuu (2 %).

0 %10 % heinäkuu: 0 % heinä elokuu: 0 % elo syyskuu: 1 % syys lokakuu: 1 % loka marraskuu: 0 % marras joulukuu: 0 % joulu tammikuu: 0 % tammi helmikuu: 1 % helmi maaliskuu: 2 % maalis huhtikuu: 2 % huhti toukokuu: 1 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 0,6 % 17 % 8,4 h 10° / 15°C
lokakuu 0,8 % 15 % 10,8 h 8° / 13°C
marraskuu 0,3 % 7 % 12,6 h 6° / 9°C
joulukuu 0,3 % 6 % 13,6 h 4° / 7°C
tammikuu 0,2 % 6 % 13,1 h 3° / 7°C
helmikuu 0,7 % 13 % 11,4 h 3° / 7°C
maaliskuu 2 % 17 % 9,5 h 4° / 8°C
huhtikuu 2 % 30 % 6,6 h 5° / 11°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
6 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
11 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
14 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Muff

Yöt, jolloin Kp oli 5 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 2815282016: 2716272017: 1917192018: 71872019: 51952020: 22022021: 1121112022: 2222222023: 2223222024: 2424242025: 4325432026: 212621
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
City of Derry Airport (LDY) · 7 km
Belfast International Airport (BFS) · 81 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
4° / 8°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
112 / 999
Talviajo
Irlannin laki ei vaadi talvirenkaita (kulutuspinnan lakisääteinen vähimmäissyvyys 1,6 mm; Gardaí suosittelee talvella vähintään 3 mm); tarkista valtateiden keli TII Traffic Infosta. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Irlannissa ei ole yleistä jokamiehenoikeutta: yleisten teiden ja kulkuoikeuksien ulkopuolella pääsy yksityiselle (ja valtion) maalle on maanomistajan harkinnassa ja voidaan perua, vaikka luvallinen kulku onkin yleistä merkityillä reiteillä ja Mountain Access Scheme -ohjelman kaltaisissa järjestelyissä.
Sääpalvelu
Met Éireann

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Muff?

Paikassa Muff tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 5 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Muff?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 354° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 5 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Muff?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Muff oli maaliskuu (2 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana huhtikuu (2 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Muff?

Muff: ajalla 5. kesäkuuta–8. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Muff paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 10 km:n päässä, suunta: pohjoisluode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Muff?

Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Muff vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 679 yönä vuodesta 1995.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Muff ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Ulster