Englanti, Iso-BritanniaMagneettinen leveysaste 50,9°Asukasluku 7 92016 m merenpinnan yläpuolella
Näkyvätkö revontulet paikassa Carnforth?
Paikassa Carnforth revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 5,7 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 5,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 325 yönä.
Juuri nyt
Rauhallista juuri nyt (Kp 1,7).
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki.
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 5,7.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 1 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.28–06.25.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
- Tarkka ennuste pe 16 2,7 Ei · Kp 2,7
- la 17 1,7 Ei · Kp 1,7
- su 18 1,7 Ei · Kp 1,7
- 27 päivän suuntaus ma 19 2 Ei · Kp 2
- ti 20 3 Ei · Kp 3
- ke 21 4 Epätodennäköistä · Kp 4
- to 22 4 Epätodennäköistä · Kp 4
- pe 23 4 Vain kuvissa · Kp 4
- la 24 3 Ei · Kp 3
- su 25 2 Ei · Kp 2
- ma 26 2 Ei · Kp 2
- ti 27 2 Ei · Kp 2
- ke 28 2 Ei · Kp 2
- to 29 2 Ei · Kp 2
- pe 30 5 Vain kuvissa · Kp 5
- la 31 5 Vain kuvissa · Kp 5
- su 1 5 Vain kuvissa · Kp 5
- ma 2 3 Ei · Kp 3
- ti 3 2 Ei · Kp 2
- ke 4 2 Ei · Kp 2
- to 5 3 Ei · Kp 3
- pe 6 3 Ei · Kp 3
- la 7 3 Ei · Kp 3
lauantai 24. lokakuuta — Vain kuvissa · Kp 4 · parhaimmillaan noin klo 00.00 · Ennustettu pilvisyys: 50 %. · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 19.57 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 5,7), keskimääräinen pilvisyys 1 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.28 – 06.25
- Auringonlasku
- 18.11 · auringonnousu 07.42
- Kuu
- 33 % · ↑ 14.40 · ↓ 20.38
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 5,7
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 4 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (356°)
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Englanti. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Carnforth
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | -1° | 3° | 1 290 km |
| 3 | Horisontin alapuolella | 1° | 6° | 1 068 km |
| 4 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 3° | 9° | 845 km |
| 5 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 7° | 15° | 623 km |
| 6 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 13° | 24° | 400 km |
| 7 | Näkyvissä, suunta: pohjoinen | 30° | 47° | 178 km |
| 8 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 9 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen kameralla – Carnforth Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) silmin – Carnforth Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.
Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen. Avaa OpenStreetMapissa
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maasto kohoaa noin 3° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 5,7 eikä Kp 5,7. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Carnforth
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (2 % öistä), seuraavana toukokuu (1 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 2 % | 48 % | 8,5 h | 12° / 16°C |
| lokakuu | 0,6 % | 43 % | 10,8 h | 10° / 13°C |
| marraskuu | 0,5 % | 42 % | 12,5 h | 7° / 10°C |
| joulukuu | 0 % | 35 % | 13,5 h | 5° / 8°C |
| tammikuu | 0,6 % | 32 % | 13,0 h | 4° / 6°C |
| helmikuu | 0,8 % | 35 % | 11,4 h | 4° / 7°C |
| maaliskuu | 0,6 % | 42 % | 9,5 h | 4° / 8°C |
| huhtikuu | 0,6 % | 51 % | 6,9 h | 6° / 11°C |
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Carnforth
Yöt, jolloin Kp oli 5,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 15. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 3. huhtikuuta 2026 · Kp 5,7
- 22. maaliskuuta 2026 · Kp 6,7
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 13. maaliskuuta 2026 · Kp 6,0
- 16. helmikuuta 2026 · Kp 5,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Leeds Bradford Airport (LBA) · 78 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 12° / 16°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 999 / 112
- Talviajo
- Talvirenkaat eivät ole lakisääteisiä missään päin Yhdistynyttä kuningaskuntaa (kulutuspinnan vähimmäissyvyys 1,6 mm); tarkista Skotlannin päätiet Traffic Scotlandista (trafficscotland.org) ja Englannin moottoritiet ja tärkeimmät A-tiet National Highwaysilta. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Skotlannissa Scottish Outdoor Access Code antaa kulkuoikeuden useimmille maa- ja sisävesialueille mihin vuorokaudenaikaan tahansa (myös vastuullinen telttailu luonnossa), kunhan toimit vastuullisesti ja pysyt erossa rakennuksista; Englannissa ja Walesissa CRoW-lain kulkuoikeus koskee vain kartoitettua avointa maata, vain jalan, eikä se kata telttailua tai ajamista ilman maanomistajan lupaa.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Met Office Space Weather (incl. aurora forecast)
- Sääpalvelu
- Met Office
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Carnforth?
Paikassa Carnforth revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 5,7 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Carnforth?
Katsesuunta: pohjoinen (noin 356° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 5,7 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Carnforth?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Carnforth oli syyskuu (2 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana toukokuu (1 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Carnforth?
Carnforth: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Carnforth paljon valosaastetta?
Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Carnforth?
Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Carnforth vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 7,0). Näin on käynyt 325 yönä vuodesta 1995.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Carnforth ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Crag Bank 1 km
- Millhead 1 km
- Lancaster 2 km
- Over Kellet 3 km
- Nether Kellet 3 km
- Over Kellet 3 km
- Swarthdale 4 km