Ylä-Itävalta, ItävaltaMagneettinen leveysaste 43,6°360 m merenpinnan yläpuolella
Näkyvätkö revontulet paikassa Stadl-Paura?
Paikassa Stadl-Paura revontulet jäävät liian matalalle paljaalle silmälle muulloin kuin äärimmäisissä myrskyissä, mutta voimakkaiden myrskyjen aikana (noin Kp 4,3 tai enemmän) kamerat tallentavat punaisen hehkun matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen). Riittävän voimakkaat kuviin 1 027 yönä vuodesta 1995 – viimeksi 10. lokakuuta 2026.
Juuri nyt
Rauhallista juuri nyt (Kp 3,3).
Mitattu aktiivisuus viimeisen puolen tunnin aikana: Hp30 5.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 4,3.
- Taivas Pilvistä (pilvisyys 100 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.21–06.19.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
- Tarkka ennuste pe 16 2,7 Ei · Kp 2,7
- la 17 1,7 Ei · Kp 1,7
- su 18 1,7 Ei · Kp 1,7
- 27 päivän suuntaus ma 19 2 Ei · Kp 2
- ti 20 3 Ei · Kp 3
- ke 21 4 Ei · Kp 4
- to 22 4 Ei · Kp 4
- pe 23 4 Ei · Kp 4
- la 24 3 Ei · Kp 3
- su 25 2 Ei · Kp 2
- ma 26 2 Ei · Kp 2
- ti 27 2 Ei · Kp 2
- ke 28 2 Ei · Kp 2
- to 29 2 Ei · Kp 2
- pe 30 5 Vain kuvissa · Kp 5
- la 31 5 Vain kuvissa · Kp 5
- su 1 5 Epätodennäköistä · Kp 5
- ma 2 3 Ei · Kp 3
- ti 3 2 Ei · Kp 2
- ke 4 2 Ei · Kp 2
- to 5 3 Ei · Kp 3
- pe 6 3 Ei · Kp 3
- la 7 3 Ei · Kp 3
perjantai 30. lokakuuta — Vain kuvissa · Kp 5 · parhaimmillaan noin klo 23.00 · Näin pitkälle ei ole pilvisyysennustetta; täällä noin 45 % öistä on selkeitä (kuukausi: lokakuu). · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 22.00 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 22.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 9+), keskimääräinen pilvisyys 100 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.21 – 06.19
- Auringonlasku
- 18.14 · auringonnousu 07.26
- Kuu
- 33 % · ↑ 14.28 · ↓ 21.14
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 9+
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 4,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
- Katsesuunta
- pohjoinen (2°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | pe klo 22 | la klo 01 | la klo 04 | la klo 19 | la klo 22 | su klo 01 | su klo 04 | su klo 19 | su klo 22 | ma klo 01 | ma klo 04 | ma klo 19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lämpötila | 8 °C | 7 °C | 7 °C | 13 °C | 12 °C | 12 °C | 11 °C | 13 °C | 12 °C | 10 °C | 8 °C | 14 °C |
| Tuntuu kuin | 8 °C | 6 °C | 7 °C | 13 °C | 12 °C | 12 °C | 11 °C | 13 °C | 12 °C | 8 °C | 5 °C | 14 °C |
| Tuuli | 1 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 3 m/s | 1 m/s | 2 m/s | 3 m/s | 6 m/s | 5 m/s | 5 m/s | 4 m/s | 4 m/s |
Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Ylä-Itävalta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Stadl-Paura
Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | -7° | -4° | 2 102 km |
| 3 | Horisontin alapuolella | -5° | -3° | 1 879 km |
| 4 | Horisontin alapuolella | -4° | -1° | 1 657 km |
| 5 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | -2° | 1° | 1 434 km |
| 6 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | -1° | 4° | 1 212 km |
| 7 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 2° | 7° | 990 km |
| 8 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 4° | 11° | 767 km |
| 9 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 8° | 17° | 545 km |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen kameralla – Stadl-Paura Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Stadl-Paura
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Kp 9+ tai suurempi aktiivisuus on täällä liian harvinaista, jotta kuukausikohtaiset todennäköisyydet olisivat mielekkäitä. Taulukosta näkee silti, kuinka usein yöt ovat selkeitä ja pimeitä.
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 0 % | 58 % | 9,1 h | 9° / 19°C |
| lokakuu | 0 % | 45 % | 10,9 h | 5° / 14°C |
| marraskuu | 0 % | 26 % | 12,1 h | 1° / 8°C |
| joulukuu | 0 % | 18 % | 13,0 h | −3° / 3°C |
| tammikuu | 0 % | 18 % | 12,5 h | −5° / 2°C |
| helmikuu | 0 % | 29 % | 11,4 h | −4° / 4°C |
| maaliskuu | 0 % | 42 % | 9,9 h | −1° / 8°C |
| huhtikuu | 0 % | 53 % | 7,8 h | 3° / 14°C |
Stadl-Paura: yöt, jolloin revontulet saattoi saada kuviin
Vuodesta 1995 yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän ja täällä oli pimeää – punainen tai vihreä hehku matalalla taivaanrannassa.
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 7,0
- 4. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 7. syyskuuta 2026 · Kp 4,7
- 18. elokuuta 2026 · Kp 5,3
- 8. elokuuta 2026 · Kp 5,7
- 3. heinäkuuta 2026 · Kp 5,3
- 5. kesäkuuta 2026 · Kp 5,0
- 15. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 4. toukokuuta 2026 · Kp 6,0
- 30. huhtikuuta 2026 · Kp 4,7
- 20. huhtikuuta 2026 · Kp 5,0
- 18. huhtikuuta 2026 · Kp 4,7
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Linz-Hörsching Airport (LNZ) · 29 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (tammikuu)
- −5° / 2°C
- Mitä pukea päälle
- Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Stadl-Paura?
Paikassa Stadl-Paura revontulet jäävät liian matalalle paljaalle silmälle muulloin kuin äärimmäisissä myrskyissä, mutta voimakkaiden myrskyjen aikana (noin Kp 4,3 tai enemmän) kamerat tallentavat punaisen hehkun matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen).
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Stadl-Paura?
Paikan Stadl-Paura ympäristössä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella. Aloita katsomalla tähän suuntaan: pohjoinen. Katso myös ylös ja joka puolelle – voimakkaissa myrskyissä ne voivat täyttää koko taivaan ja näkyä jopa selän takana.
Milloin revontulikausi on paikassa Stadl-Paura?
Stadl-Paura: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Stadl-Paura paljon valosaastetta?
Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Stadl-Paura ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- Stadl-Traun 1 km
- Stadl-Hausruck 1 km
- Stadl-Paura 1 km
- Oberschwaig 2 km
- Oberbachloh 2 km
- Fraham 2 km
- Unterbachloh 3 km
- Mitterbachloh 3 km
- Hofern 3 km
- Haidermoos 3 km
- Ellnkam 3 km
- Wimsbach 3 km
- Eglau 3 km
- Aichet 3 km
- Neydharting 3 km
- Neukirchen bei Lambach 4 km
- Asang 4 km
- Neukirchen bei Lambach 4 km
- Bad Wimsbach-Neydharting 4 km
- Dorf 4 km
- Bühl 4 km
- Almegg 4 km
- Wim 5 km
- Unterpühret 5 km
- Haag 5 km
- Aigen 5 km
- Magling 5 km
- Nöstling 5 km
- Kemating 5 km
- Kösslwang 6 km
- Giering 6 km
- Dorfham 6 km
- Deising 6 km
- Pisdorf 6 km
- Edtmayer 6 km
- Au 6 km
- Reuharting 7 km
- Kriegsham 7 km
- Innerroh 7 km
- Ausserraah 7 km