AuroraMeteo

Alberta, KanadaMagneettinen leveysaste 60,8°Asukasluku 2 271723 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Beaverlodge

Paikassa Beaverlodge revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 0,7 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus on täällä juuri nyt riittävän korkea, mutta taivas on pilvessä (pilvisyys 91 %). Tarkkaile pilviaukkoja ja katso taivaalle (suunta: pohjoiskoillinen).

Kp 0,0 · 470 km/s · Bz 3,9

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 3,3, täällä tarvitaan 0,7.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 82 %).
  • Pimeys Pimeää klo 20.14–07.12.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 23.07 paikallista aikaa

32/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 3,3 (tämä paikka vaatii 0,7), keskimääräinen pilvisyys 82 %.

Tarpeeksi pimeää
20.14 – 07.12
Auringonlasku
18.55 · auringonnousu 08.32
Kuu
36 % · ↑ 16.22 · ↓ 21.35
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoiskoillinen).
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (18°)
la 17.10.56Kp 1,7 · pilvisyys 22 %
su 18.10.25Kp 1,7 · pilvisyys 76 %
ma 19.10.23Kp 2,7 · pilvisyys 69 %
pe 16. 23 · 8/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 91 % la 17. 00 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 98 % la 17. 01 · 22/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 72 % la 17. 02 · 15/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 81 % la 17. 03 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 85 % la 17. 04 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 94 % la 17. 05 · 32/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 37 % la 17. 06 · 11/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 79 % la 17. 20 · 56/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % la 17. 21 · 54/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 4 % la 17. 22 · 53/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % la 17. 23 · 46/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 31 % su 18. 00 · 45/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 12 % su 18. 01 · 27/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 46 % su 18. 02 · 40/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 22 % su 18. 03 · 41/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 18 % su 18. 04 · 45/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 10 % su 18. 05 · 40/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 22 % su 18. 06 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 56 % su 18. 07 · 17/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 34 % su 18. 20 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 82 % su 18. 21 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % su 18. 22 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 82 % su 18. 23 · 25/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 40 % ma 19. 00 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 73 % ma 19. 01 · 17/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 66 % ma 19. 02 · 13/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 74 % ma 19. 03 · 12/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 76 % ma 19. 04 · 12/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 76 % ma 19. 05 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 72 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 95 % ma 19. 07 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 87 % ma 19. 19 · 4/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 69 % ma 19. 20 · 23/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 69 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 23la klo 02la klo 05la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20
Alapilvet0%0%0%0%27%7%3%0%0%2%0%3%
Keskipilvet7%41%22%0%2%17%0%2%1%24%52%30%
Yläpilvet91%71%13%1%6%2%18%82%37%67%38%0%
Lämpötila8 °C8 °C4 °C6 °C6 °C5 °C4 °C5 °C2 °C0 °C−1 °C3 °C
Tuntuu kuin6 °C5 °C2 °C0 °C0 °C−1 °C−2 °C0 °C−2 °C−3 °C−4 °C0 °C
Tuuli2 m/s3 m/s1 m/s7 m/s6 m/s7 m/s6 m/s4 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s
Näkyvyys45 km45 km14 km47 km47 km47 km44 km47 km42 km42 km39 km37 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Alberta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Beaverlodge omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Beaverlodge

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 28°–45° LU 318° PLU 333° PLU 348° P 3° PKO 18° PKO 33° KO 48° IKO 63° IKO 78°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
1 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 12° 24° 411 km
2 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 28° 45° 189 km
3 Yläpuolella ja joka puolella – – –
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Beaverlodge kameralla – Beaverlodge Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoiskoillinen, maasto alle 1,7°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Beaverlodge

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut elokuu (56 % öistä), seuraavana syyskuu (54 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 35 % heinä elokuu: 56 % elo syyskuu: 54 % syys lokakuu: 39 % loka marraskuu: 29 % marras joulukuu: 37 % joulu tammikuu: 38 % tammi helmikuu: 44 % helmi maaliskuu: 44 % maalis huhtikuu: 51 % huhti toukokuu: 42 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 54 % 58 % 8,4 h 6° / 17°C
lokakuu 39 % 44 % 10,8 h −1° / 9°C
marraskuu 29 % 32 % 12,6 h −8° / −1°C
joulukuu 37 % 41 % 13,6 h −15° / −7°C
tammikuu 38 % 41 % 13,1 h −14° / −6°C
helmikuu 44 % 46 % 11,4 h −14° / −5°C
maaliskuu 44 % 48 % 9,5 h −9° / 1°C
huhtikuu 51 % 57 % 6,6 h −3° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
91 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (elokuu)
98 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (elokuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (elokuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Beaverlodge

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 2716272017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 3023302024: 2124212025: 4625462026: 212621
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Grande Prairie Airport (YQU) · 35 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (elokuu)
10° / 22°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Beaverlodge?

Paikassa Beaverlodge revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 0,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Beaverlodge?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 18° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0,7 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Beaverlodge?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Beaverlodge oli elokuu (56 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (54 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Beaverlodge?

Beaverlodge: ajalla 5. kesäkuuta–8. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Beaverlodge paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Beaverlodge?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Beaverlodge 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 848 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Beaverlodge ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Alberta