AuroraMeteo

Alberta, KanadaMagneettinen leveysaste 56,6°Asukasluku 8 215865 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Coaldale

Paikassa Coaldale revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoiskoillinen).

Kp 1,3 · 471 km/s · Bz 2,0

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 3.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 43 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.46–06.45.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 22.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoiskoillinen).

Tänä yönä

Päivitetty 20.04 paikallista aikaa

68/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 22.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 3), keskimääräinen pilvisyys 43 %.

Tarpeeksi pimeää
19.46 – 06.45
Auringonlasku
18.37 · auringonnousu 07.55
Kuu
35 % · ↑ 14.38 · ↓ 21.50
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoiskoillinen).
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (16°)
la 17.10.10Kp 1,7 · pilvisyys 39 %
su 18.10.10Kp 1,7 · pilvisyys 76 %
ma 19.10.0Kp 2,7 · pilvisyys 99 %
pe 16. 20 · 67/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 19 % pe 16. 21 · 65/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 6 % pe 16. 22 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 12 % pe 16. 23 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 12 % la 17. 00 · 21/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 11 % la 17. 01 · 16/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 34 % la 17. 02 · 11/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 52 % la 17. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 70 % la 17. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 87 % la 17. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 90 % la 17. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % la 17. 19 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 19 % la 17. 20 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % la 17. 21 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % la 17. 22 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 30 % la 17. 23 · 6/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % su 18. 00 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 61 % su 18. 01 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 76 % su 18. 02 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 56 % su 18. 03 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 58 % su 18. 04 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 34 % su 18. 05 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % su 18. 06 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 23 % su 18. 20 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 16 % su 18. 21 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 66 % su 18. 22 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 91 % su 18. 23 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 91 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 88 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 88 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 79 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 86 % ma 19. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 94 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 20pe klo 23la klo 02la klo 05la klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%10%27%1%0%0%0%0%100%
Yläpilvet0%0%5%100%83%90%0%0%100%18%100%100%
Lämpötila16 °C12 °C9 °C8 °C12 °C8 °C6 °C2 °C10 °C8 °C7 °C6 °C
Tuntuu kuin10 °C7 °C4 °C3 °C8 °C4 °C2 °C−2 °C5 °C3 °C3 °C3 °C
Tuuli5 m/s3 m/s4 m/s3 m/s3 m/s1 m/s2 m/s3 m/s5 m/s4 m/s3 m/s2 m/s
Näkyvyys50 km50 km50 km50 km50 km50 km50 km40 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Alberta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Coaldale omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Coaldale

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5 · yläpuolellaKp 3 · 12°–22° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46° IKO 61° IKO 76°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 6° 14° 656 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 12° 22° 434 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 25° 42° 211 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Coaldale Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Coaldale Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoiskoillinen, maasto alle 0,0°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Coaldale

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (20 % öistä), seuraavana elokuu (16 %).

0 %10 %20 %30 % heinäkuu: 10 % heinä elokuu: 16 % elo syyskuu: 20 % syys lokakuu: 13 % loka marraskuu: 9 % marras joulukuu: 7 % joulu tammikuu: 11 % tammi helmikuu: 11 % helmi maaliskuu: 13 % maalis huhtikuu: 12 % huhti toukokuu: 9 % touko kesäkuu: 8 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 20 % 63 % 9,0 h 7° / 21°C
lokakuu 13 % 48 % 10,8 h 1° / 13°C
marraskuu 9 % 33 % 12,4 h −5° / 4°C
joulukuu 7 % 25 % 13,1 h −11° / −2°C
tammikuu 11 % 39 % 12,8 h −11° / −2°C
helmikuu 11 % 34 % 11,4 h −11° / −1°C
maaliskuu 13 % 35 % 9,6 h −5° / 6°C
huhtikuu 12 % 45 % 7,8 h −1° / 12°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
49 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
67 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
79 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Coaldale

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 2916292017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2422242023: 3223322024: 2424242025: 4925492026: 232623
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Lethbridge County Airport (YQL) · 16 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
7° / 21°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Coaldale?

Paikassa Coaldale revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Coaldale?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 16° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3 revontulien alareuna on noin 12° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Coaldale?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Coaldale oli syyskuu (20 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana elokuu (16 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Coaldale?

Coaldale: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Coaldale paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Coaldale?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Coaldale 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 903 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Alberta