AuroraMeteo

Alberta, KanadaMagneettinen leveysaste 63,6°Asukasluku 66 573258 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Fort McMurray

Paikassa Fort McMurray revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoiskoillinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 857 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.37.

Kp 0,0 · 392 km/s · Bz 2,5

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 3, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 58 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.37–06.44.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 20.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoiskoillinen).

Tänä yönä

Päivitetty 17.43 paikallista aikaa

69/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 20.00. Ennustettu Kp enintään 3,0 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 58 %.

Tarpeeksi pimeää
19.37 – 06.44
Auringonlasku
18.15 · auringonnousu 08.07
Kuu
53 % · ↑ 16.21 · ↓ 23.20
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (16°)
ma 19.10.87Kp 4,7 · pilvisyys 50 %
ti 20.10.73Kp 3,3 · pilvisyys 27 %
su 18. 19 · 31/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 14 % su 18. 20 · 69/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 4 % su 18. 21 · 58/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 10 % su 18. 22 · 34/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 48 % su 18. 23 · 2/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 97 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 98 % ma 19. 01 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 92 % ma 19. 02 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % ma 19. 03 · 25/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 73 % ma 19. 04 · 31/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 66 % ma 19. 05 · 37/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 60 % ma 19. 06 · 51/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 47 % ma 19. 20 · 17/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 79 % ma 19. 21 · 73/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 9 % ma 19. 22 · 71/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 12 % ma 19. 23 · 45/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 45 % ti 20. 00 · 7/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 91 % ti 20. 01 · 15/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 84 % ti 20. 02 · 5/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 95 % ti 20. 03 · 52/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 45 % ti 20. 04 · 75/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 21 % ti 20. 05 · 87/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 9 % ti 20. 06 · 84/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 12 % ti 20. 19 · 31/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 18 % ti 20. 20 · 73/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 4 % 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet12%73%100%80%100%100%88%30%9%3%0%0%
Yläpilvet7%44%73%85%50%17%0%0%6%40%56%43%
Lämpötila8 °C6 °C4 °C3 °C8 °C6 °C4 °C3 °C10 °C8 °C7 °C6 °C
Tuntuu kuin6 °C3 °C1 °C0 °C7 °C5 °C2 °C0 °C7 °C6 °C5 °C3 °C
Tuuli3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s4 m/s4 m/s4 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Fort McMurray

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Fort McMurray: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Alberta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Live-kamerat lähellä: Fort McMurray

Tarkista taivas itse: julkiset kamerat 300 km:n säteellä. Ne avautuvat kameran omistajan sivustolla.

Kamerat kuuluvat omistajilleen — me vain linkitämme niihin. Useimmissa näkyy vähän päivänvalossa tai pilvisellä säällä, ja osa on kesällä tauolla.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Fort McMurray omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Fort McMurray

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46° IKO 61° IKO 76°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 16° 30° 322 km
2 Yläpuolella ja joka puolella – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Fort McMurray Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoiskoillinen, maasto alle 2,2°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Fort McMurray

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut huhtikuu (57 % öistä), seuraavana helmikuu (57 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 23 % heinä elokuu: 56 % elo syyskuu: 52 % syys lokakuu: 35 % loka marraskuu: 33 % marras joulukuu: 51 % joulu tammikuu: 54 % tammi helmikuu: 57 % helmi maaliskuu: 57 % maalis huhtikuu: 57 % huhti toukokuu: 42 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 52 % 52 % 8,4 h 5° / 15°C
lokakuu 35 % 35 % 10,8 h −2° / 6°C
marraskuu 33 % 33 % 12,8 h −13° / −6°C
joulukuu 51 % 51 % 13,6 h −22° / −15°C
tammikuu 54 % 54 % 13,3 h −23° / −15°C
helmikuu 57 % 57 % 11,4 h −23° / −13°C
maaliskuu 57 % 57 % 9,3 h −15° / −6°C
huhtikuu 57 % 57 % 6,5 h −5° / 5°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
92 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (huhtikuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (huhtikuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (huhtikuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Fort McMurray

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 3016302017: 3117312018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 2923292024: 2024202025: 4825482026: 222622
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Fort McMurray International Airport (YMM) · 13 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (huhtikuu)
−5° / 5°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Fort McMurray?

Paikassa Fort McMurray revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoiskoillinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Fort McMurray?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 16° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Fort McMurray?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Fort McMurray oli huhtikuu (57 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana helmikuu (57 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Fort McMurray?

Fort McMurray: ajalla 26. toukokuuta–18. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Fort McMurray paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Fort McMurray?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Fort McMurray 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 857 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Fort McMurray ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.