AuroraMeteo

Alberta, KanadaMagneettinen leveysaste 60,4°Asukasluku 14 957627 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Fort Saskatchewan

Paikassa Fort Saskatchewan revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 1 alkaen.

Juuri nyt

Revontulet voivat näkyä juuri nyt – mene ulos ja katso taivaalle (suunta: pohjoiskoillinen)!

Kp 1,7 · 469 km/s · Bz −0,4

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 1,3, täällä tarvitaan 1.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 0 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.45–06.51.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 02.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoiskoillinen).

Tänä yönä

Päivitetty 02.26 paikallista aikaa

51/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 1,3 (tämä paikka vaatii 1), keskimääräinen pilvisyys 0 %.

Tarpeeksi pimeää
19.45 – 06.51
Auringonlasku
18.28 · auringonnousu 08.08
Kuu
47 % · ↑ 16.08 · ↓ 22.32
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 1
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoiskoillinen).
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (16°)
su 18.10.22Kp 4,7 · pilvisyys 86 %
ma 19.10.95Kp 3,7 · pilvisyys 42 %
ti 20.10.72Kp 2,7 · pilvisyys 6 %
su 18. 02 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 16/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 62 % su 18. 20 · 10/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 88 % su 18. 21 · 20/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 76 % su 18. 22 · 22/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 73 % su 18. 23 · 20/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 76 % ma 19. 00 · 8/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 91 % ma 19. 01 · 11/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 89 % ma 19. 02 · 12/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 88 % ma 19. 03 · 4/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 96 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 98 % ma 19. 05 · 2/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 98 % ma 19. 06 · 1/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 99 % ma 19. 21 · 3/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 96 % ma 19. 22 · 7/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 91 % ma 19. 23 · 51/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 36 % ti 20. 00 · 68/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 13 % ti 20. 01 · 84/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 14 % ti 20. 02 · 95/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 2 % ti 20. 03 · 82/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 5 % ti 20. 04 · 84/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 3 % ti 20. 05 · 68/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 21 % ti 20. 06 · 57/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 27 % ti 20. 07 · 7/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 38 % ti 20. 19 · 36/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 72/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 20ma klo 23ti klo 02ti klo 05ti klo 20ti klo 23
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet5%0%19%44%56%61%35%33%53%84%0%0%
Yläpilvet0%0%81%98%97%82%53%63%46%10%6%16%
Lämpötila6 °C5 °C9 °C7 °C5 °C4 °C8 °C5 °C4 °C3 °C9 °C7 °C
Tuntuu kuin2 °C0 °C8 °C7 °C4 °C2 °C6 °C3 °C1 °C0 °C7 °C3 °C
Tuuli8 m/s6 m/s2 m/s1 m/s2 m/s3 m/s2 m/s3 m/s3 m/s3 m/s4 m/s5 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Alberta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Fort Saskatchewan omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Fort Saskatchewan

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · 23°–39° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46° IKO 61° IKO 76°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
1 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 11° 21° 456 km
2 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 23° 39° 234 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 84° 87° 11 km
4 Yläpuolella ja joka puolella – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Fort Saskatchewan kameralla – Fort Saskatchewan Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kaupunkitaivas. Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: luode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoiskoillinen, maasto alle 0,1°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Fort Saskatchewan

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (49 % öistä), seuraavana elokuu (48 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 39 % heinä elokuu: 48 % elo syyskuu: 49 % syys lokakuu: 37 % loka marraskuu: 25 % marras joulukuu: 34 % joulu tammikuu: 38 % tammi helmikuu: 42 % helmi maaliskuu: 38 % maalis huhtikuu: 42 % huhti toukokuu: 34 % touko kesäkuu: 33 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 49 % 60 % 8,5 h 6° / 18°C
lokakuu 37 % 46 % 10,8 h −1° / 9°C
marraskuu 25 % 32 % 12,5 h −9° / −2°C
joulukuu 34 % 42 % 13,4 h −16° / −9°C
tammikuu 38 % 45 % 12,9 h −16° / −8°C
helmikuu 42 % 48 % 11,4 h −16° / −7°C
maaliskuu 38 % 45 % 9,5 h −9° / 1°C
huhtikuu 42 % 52 % 7,0 h −2° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
87 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
97 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Fort Saskatchewan

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 2916292017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2222222023: 3123312024: 2024202025: 4825482026: 222622
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Edmonton International Airport (YEG) · 50 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
6° / 18°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Fort Saskatchewan?

Paikassa Fort Saskatchewan revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 1 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Fort Saskatchewan?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 16° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 1 revontulien alareuna on noin 11° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Fort Saskatchewan?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Fort Saskatchewan oli syyskuu (49 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana elokuu (48 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Fort Saskatchewan?

Fort Saskatchewan: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Fort Saskatchewan paljon valosaastetta?

Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: luode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Fort Saskatchewan?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Fort Saskatchewan 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 867 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Fort Saskatchewan ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Alberta