AuroraMeteo

Alberta, KanadaMagneettinen leveysaste 62,1°Asukasluku 6 842330 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Peace River

Paikassa Peace River revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoiskoillinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 4,7) on saavutettu täällä pimeän aikaan 849 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 20.05.

Kp 3,3 · 455 km/s · Bz 2,1

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ehkä – kannattaa vilkaista

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 69 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 20.05–07.04.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 02.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoiskoillinen).

Tänä yönä

Päivitetty 14.50 paikallista aikaa

67/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 02.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 69 %.

Tarpeeksi pimeää
20.05 – 07.04
Auringonlasku
18.44 · auringonnousu 08.25
Kuu
33 % · ↑ 15.52 · ↓ 21.16
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (18°)
la 17.10.66Kp 1,7 · pilvisyys 7 %
su 18.10.23Kp 1,7 · pilvisyys 72 %
pe 16. 19 · 5/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 61 % pe 16. 20 · 23/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 74 % pe 16. 21 · 12/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 88 % pe 16. 22 · 14/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 86 % pe 16. 23 · 3/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 97 % la 17. 00 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 95 % la 17. 02 · 67/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 13 % la 17. 03 · 9/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 83 % la 17. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 96 % la 17. 05 · 29/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 43 % la 17. 06 · 47/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 8 % la 17. 07 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 48 % la 17. 19 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 60 % la 17. 20 · 56/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % la 17. 21 · 57/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 3 % su 18. 02 · 49/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 03 · 50/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 04 · 51/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 46/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % su 18. 06 · 47/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 7 % su 18. 07 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % su 18. 19 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 56 % su 18. 20 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 58 % 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18la 17.061218su 18.061218ma 19.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 20pe klo 23la klo 02la klo 05la klo 21su klo 00su klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06
Alapilvet0%1%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet8%28%58%62%0%1%7%3%0%0%0%2%
Yläpilvet78%77%23%39%0%12%8%9%0%42%85%49%
Lämpötila11 °C10 °C10 °C6 °C7 °C7 °C5 °C6 °C5 °C3 °C2 °C1 °C
Tuntuu kuin8 °C8 °C7 °C4 °C3 °C2 °C2 °C1 °C2 °C0 °C−2 °C−2 °C
Tuuli2 m/s3 m/s2 m/s2 m/s5 m/s5 m/s3 m/s5 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s
Näkyvyys49 km49 km47 km42 km46 km48 km46 km46 km46 km43 km41 km38 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Alberta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Peace River omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Peace River

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · yläpuolellaKp 2 · korkealla yläpuolella LU 318° PLU 333° PLU 348° P 3° PKO 18° PKO 33° KO 48° IKO 63° IKO 78°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 10° 20° 489 km
2 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 67° 77° 44 km
3 Yläpuolella ja joka puolella – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Peace River Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Kaupunkitaivas. Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 5° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoiskoillinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 0 eikä Kp 0. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoiskoillinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Peace River

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut elokuu (64 % öistä), seuraavana syyskuu (59 %).

0 %20 %40 %60 % heinäkuu: 31 % heinä elokuu: 64 % elo syyskuu: 59 % syys lokakuu: 46 % loka marraskuu: 38 % marras joulukuu: 51 % joulu tammikuu: 49 % tammi helmikuu: 53 % helmi maaliskuu: 57 % maalis huhtikuu: 55 % huhti toukokuu: 47 % touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 59 % 59 % 8,4 h 5° / 17°C
lokakuu 46 % 46 % 10,8 h −1° / 7°C
marraskuu 38 % 38 % 12,6 h −10° / −3°C
joulukuu 51 % 51 % 13,6 h −18° / −11°C
tammikuu 49 % 49 % 13,1 h −18° / −10°C
helmikuu 53 % 53 % 11,4 h −18° / −9°C
maaliskuu 57 % 57 % 9,4 h −12° / −2°C
huhtikuu 55 % 55 % 6,5 h −3° / 8°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
95 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (elokuu)
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (elokuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (elokuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Peace River

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 2716272017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2322232023: 3023302024: 2124212025: 4525452026: 222622
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Peace River Airport (YPE) · 10 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (elokuu)
10° / 21°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Peace River?

Paikassa Peace River revontulet voivat näkyä melkein jokaisena kirkkaana ja pimeänä yönä – matalalla (suunta: pohjoiskoillinen), kun aktiivisuus on vähäistä, ja korkeammalla ja suoraan yläpuolella, kun se voimistuu.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Peace River?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 18° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 0 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Peace River?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Peace River oli elokuu (64 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (59 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Peace River?

Peace River: ajalla 29. toukokuuta–15. heinäkuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Peace River paljon valosaastetta?

Kaupungin valot peittävät kaikki paitsi kirkkaimmat revontulet. Suunnittele lähteväsi taajama-alueen ulkopuolelle. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itäkoillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Peace River?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Peace River 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 849 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Peace River ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Alberta