AuroraMeteo

Alberta, KanadaMagneettinen leveysaste 57,2°Asukasluku 2 6111 216 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Turner Valley

Paikassa Turner Valley revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 0,0).

Kp 0,0 · 504 km/s · Bz 0,3

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,7, kuviin tarvitaan 1 ja silmin näkemiseen 2,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 0 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.51–06.53.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoiskoillinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 21.44 paikallista aikaa

23/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 2,7), keskimääräinen pilvisyys 0 %.

Tarpeeksi pimeää
19.51 – 06.53
Auringonlasku
18.40 · auringonnousu 08.05
Kuu
45 % · ↑ 15.56 · ↓ 22.57
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoiskoillinen).
Katsesuunta
pohjoiskoillinen (16°)
su 18.10.21Kp 2,0 · pilvisyys 74 %
ma 19.10.32Kp 5,0 · pilvisyys 87 %
ti 20.10.67Kp 3,3 · pilvisyys 0 %
la 17. 21 · 20/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 22 · 20/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 23 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 00 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 01 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 05 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 06 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 84 % su 18. 20 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 81 % su 18. 21 · 17/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 43 % su 18. 22 · 21/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 31 % su 18. 23 · 11/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 64 % ma 19. 00 · 3/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 59 % ma 19. 01 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 86 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 93 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 90 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 88 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 82 % ma 19. 20 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 99 % ma 19. 21 · 1/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 99 % ma 19. 22 · 14/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 83 % ma 19. 23 · 3/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 96 % ti 20. 00 · 2/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 96 % ti 20. 01 · 4/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 95 % ti 20. 02 · 7/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 91 % ti 20. 03 · 25/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 74 % ti 20. 04 · 32/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 67 % ti 20. 05 · 23/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 77 % ti 20. 06 · 25/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 67 % ti 20. 07 · 2/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 83 % ti 20. 19 · 34/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 20 · 67/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 21su klo 00su klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%50%100%100%100%72%100%100%100%
Yläpilvet30%0%0%0%87%100%100%100%100%100%100%100%
Lämpötila8 °C6 °C3 °C2 °C6 °C4 °C3 °C3 °C6 °C4 °C2 °C2 °C
Tuntuu kuin5 °C3 °C1 °C1 °C6 °C2 °C0 °C1 °C6 °C2 °C0 °C1 °C
Tuuli6 m/s3 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s2 m/s2 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Alberta. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Turner Valley omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Turner Valley

Katsesuunta: pohjoiskoillinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,7 · yläpuolellaKp 2,7 · 11°–22° LU 316° PLU 331° PLU 346° P 1° PKO 16° PKO 31° KO 46° IKO 61° IKO 76°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 7° 16° 589 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 14° 27° 367 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoiskoillinen 35° 53° 145 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelälounas – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Turner Valley Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Turner Valley Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoiskoillinen, maasto alle 1,5°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Turner Valley

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (23 % öistä), seuraavana elokuu (20 %).

0 %10 %20 %30 % heinäkuu: 13 % heinä elokuu: 20 % elo syyskuu: 23 % syys lokakuu: 15 % loka marraskuu: 10 % marras joulukuu: 13 % joulu tammikuu: 13 % tammi helmikuu: 15 % helmi maaliskuu: 14 % maalis huhtikuu: 16 % huhti toukokuu: 11 % touko kesäkuu: 9 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 23 % 61 % 8,9 h 6° / 19°C
lokakuu 15 % 43 % 10,8 h 0° / 11°C
marraskuu 10 % 27 % 12,5 h −6° / 2°C
joulukuu 13 % 34 % 13,1 h −12° / −4°C
tammikuu 13 % 34 % 12,8 h −12° / −3°C
helmikuu 15 % 35 % 11,4 h −12° / −2°C
maaliskuu 14 % 32 % 9,5 h −6° / 5°C
huhtikuu 16 % 44 % 7,4 h −2° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
55 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
73 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
84 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Turner Valley

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 2816282017: 3017302018: 71872019: 91992020: 62062021: 1021102022: 2222222023: 3123312024: 2324232025: 4925492026: 232623
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Calgary International Airport (YYC) · 54 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
6° / 19°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Turner Valley?

Paikassa Turner Valley revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoiskoillinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Turner Valley?

Katsesuunta: pohjoiskoillinen (noin 16° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,7 revontulien alareuna on noin 14° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Turner Valley?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Turner Valley oli syyskuu (23 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana elokuu (20 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Turner Valley?

Turner Valley: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Turner Valley paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Turner Valley?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Turner Valley 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 890 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Turner Valley ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Alberta