AuroraMeteo

Manitoba, KanadaMagneettinen leveysaste 58,4°Asukasluku 1 419381 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Shilo

Paikassa Shilo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.53.

Kp 0,0 · 475 km/s · Bz 0,4

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,7, kuviin tarvitaan 0,3 ja silmin näkemiseen 2.
  • Taivas Puolipilvistä (pilvisyys 62 %) – etsi pilvien aukkoja.
  • Pimeys Pimeää klo 19.53–06.55.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 17.08 paikallista aikaa

28/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 00.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 2), keskimääräinen pilvisyys 62 %.

Tarpeeksi pimeää
19.53 – 06.55
Auringonlasku
18.43 · auringonnousu 08.05
Kuu
43 % · ↑ 15.23 · ↓ 23.01
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (8°)
su 18.10.65Kp 2,0 · pilvisyys 1 %
ma 19.10.76Kp 4,0 · pilvisyys 20 %
la 17. 19 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 51 % la 17. 20 · 13/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % la 17. 21 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 79 % la 17. 22 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 77 % la 17. 23 · 21/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 58 % su 18. 00 · 28/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 45 % su 18. 01 · 21/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 41 % su 18. 02 · 20/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 45 % su 18. 03 · 18/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 51 % su 18. 04 · 10/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 73 % su 18. 05 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 77 % su 18. 06 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 79 % su 18. 19 · 6/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 20 · 43/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 21 · 43/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 22 · 55/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 55/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 65/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 23/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 23/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 23/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 36/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 05 · 36/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 34/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 5 % ma 19. 07 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 8 % ma 19. 19 · 37/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 9 % ma 19. 20 · 76/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 6 % ma 19. 21 · 68/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 15 % 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 20la klo 23su klo 02su klo 05su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 06
Alapilvet0%0%0%0%0%0%1%2%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%5%
Yläpilvet67%100%100%98%0%0%0%0%14%9%43%10%
Lämpötila11 °C11 °C9 °C7 °C6 °C3 °C1 °C0 °C9 °C7 °C7 °C6 °C
Tuntuu kuin7 °C7 °C5 °C3 °C2 °C−1 °C−3 °C−3 °C4 °C3 °C2 °C2 °C
Tuuli4 m/s5 m/s5 m/s3 m/s2 m/s3 m/s2 m/s1 m/s4 m/s4 m/s3 m/s3 m/s
Näkyvyys36 km36 km32 km26 km33 km28 km20 km18 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Manitoba. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Shilo omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Shilo

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · korkealla yläpuolellaKp 2 · 11°–21° LU 308° LU 323° PLU 338° P 353° P 8° PKO 23° KO 38° KO 53° IKO 68°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 11° 21° 456 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 23° 39° 234 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 84° 87° 11 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Shilo kameralla – Shilo Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Shilo

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (43 % öistä), seuraavana syyskuu (41 %).

0 %10 %20 %30 %40 %50 % heinäkuu: 25 % heinä elokuu: 34 % elo syyskuu: 41 % syys lokakuu: 35 % loka marraskuu: 24 % marras joulukuu: 23 % joulu tammikuu: 33 % tammi helmikuu: 43 % helmi maaliskuu: 31 % maalis huhtikuu: 28 % huhti toukokuu: 23 % touko kesäkuu: 19 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 41 % 65 % 8,9 h 8° / 21°C
lokakuu 35 % 53 % 10,8 h 0° / 11°C
marraskuu 24 % 41 % 12,5 h −8° / 0°C
joulukuu 23 % 45 % 13,1 h −17° / −9°C
tammikuu 33 % 56 % 12,8 h −21° / −11°C
helmikuu 43 % 64 % 11,4 h −20° / −9°C
maaliskuu 31 % 52 % 9,5 h −11° / 1°C
huhtikuu 28 % 53 % 7,5 h −2° / 11°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
81 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
94 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
98 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Shilo

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 5115512016: 3116312017: 3217322018: 81882019: 91992020: 52052021: 1021102022: 2822282023: 3323332024: 2324232025: 5225522026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Brandon Municipal Airport (YBR) · 25 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−20° / −9°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Shilo?

Paikassa Shilo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Shilo?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 8° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2 revontulien alareuna on noin 11° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Shilo?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Shilo oli helmikuu (43 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (41 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Shilo?

Shilo: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Shilo paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Shilo?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Shilo 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 924 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Shilo ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Manitoba