Nova Scotia, KanadaMagneettinen leveysaste 51,4°Asukasluku 1 42243 m merenpinnan yläpuolella
Näkyvätkö revontulet paikassa Debert?
Paikassa Debert revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 5,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode). Kamera erottaa ne usein ennen silmää. Vuodesta 1995 lähtien tämä taso (Kp 5,3) on saavutettu täällä pimeän aikaan 472 yönä.
Juuri nyt
Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.29.
Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 0,7.
Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).
Tämä yö minuutissa
Ei tänä yönä
- Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 5,3.
- Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 23 %).
- Pimeys Pimeää klo 19.29–06.29.
Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.
- Tarkka ennuste la 17 2,7 Ei · Kp 2,7
- su 18 1,7 Ei · Kp 1,7
- 27 päivän suuntaus ma 19 2 Ei · Kp 2
- ti 20 3 Ei · Kp 3
- ke 21 4 Vain kuvissa · Kp 4
- to 22 4 Epätodennäköistä · Kp 4
- pe 23 4 Epätodennäköistä · Kp 4
- la 24 3 Ei · Kp 3
- su 25 2 Ei · Kp 2
- ma 26 2 Ei · Kp 2
- ti 27 2 Ei · Kp 2
- ke 28 2 Ei · Kp 2
- to 29 2 Ei · Kp 2
- pe 30 5 Vain kuvissa · Kp 5
- la 31 5 Vain kuvissa · Kp 5
- su 1 5 Vain kuvissa · Kp 5
- ma 2 3 Ei · Kp 3
- ti 3 2 Ei · Kp 2
- ke 4 2 Ei · Kp 2
- to 5 3 Ei · Kp 3
- pe 6 3 Ei · Kp 3
- la 7 3 Ei · Kp 3
torstai 22. lokakuuta — Vain kuvissa · Kp 4 · parhaimmillaan noin klo 00.00 · Ennustettu pilvisyys: 9 %. · Luotettavuus: heikko (karkea suuntaus)
Jokainen ruutu on yksi yö: väri kertoo mahdollisuuden, luku odotetun Kp-arvon. Napauta yötä, niin näet lisätiedot.
📅 Lisää nämä yöt kalenteriisi – se päivittyy itsestään (.ics)
Kuinka pitkälle revontulia voi ennustaa?
- Minuuteista tuntiin: 1,5 miljoonan km:n päässä olevat satelliitit mittaavat aurinkotuulen ennen kuin se saapuu Maahan. Tämä on varmin varoitus – ”Juuri nyt” -ruutu perustuu siihen.
- 1–3 päivää: kun Aurinko sinkoaa hiukkaspilven, sen saapuminen kestää yhdestä kolmeen päivään. NOAA:n kolmen tunnin välein laadittu ennuste kattaa nämä yöt; ajoitus voi silti heittää muutamalla tunnilla.
- 4–27 päivää: Aurinko pyörähtää kerran ympäri 27 päivässä, ja alueet, jotka häiritsivät Maan magneettikenttää edellisellä kerralla, tekevät sen usein uudelleen. NOAA:n 27 päivän katsaus antaa tämän karkean suuntauksen – uudet purkaukset eivät ole siinä vielä mukana.
Tänä yönä
Päivitetty 10.28 paikallista aikaa
Epätodennäköistä
Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 5,3), keskimääräinen pilvisyys 23 %.
- Tarpeeksi pimeää
- 19.29 – 06.29
- Auringonlasku
- 18.24 · auringonnousu 07.34
- Kuu
- 40 % · ↑ 14.32 · ↓ 22.52
- Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
- Kp 5,3
- Kp kuviin
- Kuvissa: Kp-arvosta 3,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
- Katsesuunta
- pohjoisluode (344°)
Pilvikerrokset ja sää
Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.
| Aika | la klo 19 | la klo 22 | su klo 01 | su klo 04 | su klo 19 | su klo 22 | ma klo 01 | ma klo 04 | ma klo 19 | ma klo 22 | ti klo 01 | ti klo 04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alapilvet | 100% | 0% | 0% | 0% | 9% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% |
| Keskipilvet | 28% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 5% | 100% | 100% |
| Yläpilvet | 100% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 0% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Lämpötila | 5 °C | 2 °C | 0 °C | 0 °C | 4 °C | 2 °C | 1 °C | −1 °C | 6 °C | 5 °C | 5 °C | 6 °C |
| Tuntuu kuin | 0 °C | −4 °C | −5 °C | −4 °C | 0 °C | −2 °C | −3 °C | −4 °C | 4 °C | 3 °C | 3 °C | 4 °C |
| Tuuli | 4 m/s | 5 m/s | 4 m/s | 3 m/s | 2 m/s | 2 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 2 m/s | 1 m/s | 1 m/s | 2 m/s |
| Näkyvyys | 18 km | 29 km | 32 km | 30 km | 25 km | 23 km | 23 km | 24 km | 24 km | 24 km | 24 km | 24 km |
Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).
Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät
Näetkö revontulet juuri nyt?
Kerro muille alueella Nova Scotia. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.
Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.
Näkymä – Debert
Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.
| Kp | Mitä näet | Alareuna | Säteiden huiput | Etäisyys revontuliin |
|---|---|---|---|---|
| 2 | Horisontin alapuolella | -1° | 3° | 1 234 km |
| 3 | Horisontin alapuolella | 1° | 6° | 1 012 km |
| 4 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 4° | 10° | 790 km |
| 5 | Heikko hehku, lähinnä kameralla | 8° | 17° | 567 km |
| 6 | Näkyvissä, suunta: pohjoisluode | 15° | 28° | 345 km |
| 7 | Näkyvissä, suunta: pohjoisluode | 40° | 58° | 122 km |
| 8 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
| 9 | Yläpuolella ja joka puolella | – | – | – |
Kp-asteikko selkokielellä
Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.
- Kp 0–2 Rauhallinen Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
- Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
- Kp 4 Aktiivinen kameralla – Debert Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
- Kp 5 Heikko myrsky (G1) silmin – Debert Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
- Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
- Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
- Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
- Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).
Valosaaste
Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.
Mäet ja vuoret
Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.
Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.
Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Debert
Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.
Paras kuukausi on ollut syyskuu (3 % öistä), seuraavana toukokuu (1 %).
| Kuukausi | Hyvät yöt | Selkeät yöt | Pimeys | Alin / ylin |
|---|---|---|---|---|
| syyskuu | 3 % | 65 % | 9,1 h | 11° / 21°C |
| lokakuu | 1 % | 54 % | 10,9 h | 6° / 15°C |
| marraskuu | 0,5 % | 46 % | 12,0 h | 0° / 8°C |
| joulukuu | 0,6 % | 41 % | 12,6 h | −5° / 2°C |
| tammikuu | 0,8 % | 45 % | 12,4 h | −8° / −1°C |
| helmikuu | 0,7 % | 50 % | 11,4 h | −8° / −1°C |
| maaliskuu | 0,8 % | 52 % | 9,9 h | −5° / 3°C |
| huhtikuu | 0,6 % | 49 % | 8,1 h | 0° / 9°C |
Revontuliyöt vuodesta 1995 – Debert
Yöt, jolloin Kp oli 5,3 tai enemmän täällä pimeän aikaan.
Viimeisimmät voimakkaat yöt
- 10. lokakuuta 2026 · Kp 5,7
- 3. heinäkuuta 2026 · Kp 7,0
- 15. toukokuuta 2026 · Kp 5,7
- 18. huhtikuuta 2026 · Kp 5,3
- 17. huhtikuuta 2026 · Kp 5,3
- 2. huhtikuuta 2026 · Kp 5,3
- 20. maaliskuuta 2026 · Kp 7,0
- 13. maaliskuuta 2026 · Kp 6,0
Käytännön tietoa
- Lähin lentoasema
- Halifax / Stanfield International Airport (YHZ) · 62 km
- Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
- 11° / 21°C
- Mitä pukea päälle
- Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
- Hätänumero
- 911
- Talviajo
- Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
- Liikkuminen maastossa
- Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
- Virallinen avaruussääpalvelu
- Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
- Sääpalvelu
- Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)
Kysymyksiä ja vastauksia
Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Debert?
Paikassa Debert revontulet näkyvät vain geomagneettisten myrskyjen aikana (noin Kp 5,3 tai enemmän), yleensä matalana hehkuna taivaanrannassa (suunta: pohjoisluode). Kamera erottaa ne usein ennen silmää.
Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Debert?
Katsesuunta: pohjoisluode (noin 344° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 5,3 revontulien alareuna on noin 15° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.
Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Debert?
Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Debert oli syyskuu (3 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana toukokuu (1 %).
Milloin revontulikausi on paikassa Debert?
Debert: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.
Onko paikassa Debert paljon valosaastetta?
Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.
Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Debert?
Tuorein aineistomme yö, jolloin aktiivisuus saavutti paikan Debert vaatiman tason pimeän aikaan, oli 10. lokakuuta 2026 (Kp 5,7). Näin on käynyt 472 yönä vuodesta 1995.
Tämä ennuste kattaa myös
Kylät ja kaupunginosat paikan Debert ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.
- East Mines 2 km
- Belmont 6 km
- Lower Debert 6 km
- Staples Brook 6 km
- Glenholme 7 km
- East Village 8 km
- Folly Mountain 8 km
- Little Dyke 9 km
- Londonderry Station 9 km
- Great Village 11 km
- Londonderry 12 km
- Scrabble Hill 12 km
- Folly Lake 15 km
- Highland Village 15 km
- Lornevale 16 km
- Montrose 18 km
- Portapique 19 km
- West Montrose 19 km
- Wentworth 21 km
- Wentworth Station 21 km
- Wentworth Valley 21 km