AuroraMeteo

Nunavut, KanadaMagneettinen leveysaste 77,1°Asukasluku 1 181

Revontulet – Clyde River

Clyde River sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Juuri nyt

Revontulet voivat näkyä juuri nyt – mene ulos ja katso taivaalle (suunta: pohjoisluode)!

Kp 1,3 · 517 km/s · Bz 1,5

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 1,3, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 29 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.51–05.49.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 04.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoisluode).

Tänä yönä

Päivitetty 02.33 paikallista aikaa

40/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 04.00. Ennustettu Kp enintään 1,3 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 29 %.

Tarpeeksi pimeää
18.51 – 05.49
Auringonlasku
16.33 · auringonnousu 08.08
Kuu
46 %
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoisluode (342°)
su 18.10.78Kp 2,0 · pilvisyys 10 %
ma 19.10.43Kp 5,0 · pilvisyys 74 %
ti 20.10.16Kp 3,3 · pilvisyys 93 %
su 18. 02 · 24/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 52 % su 18. 03 · 27/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 46 % su 18. 04 · 40/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 22 % su 18. 05 · 40/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 21 % su 18. 06 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 4 % su 18. 18 · 18/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 46 % su 18. 19 · 62/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 5 % su 18. 20 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 21 · 64/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 22 · 66/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 23 · 78/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 00 · 78/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 78/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 02 · 36/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 36/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 35/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 2 % ma 19. 05 · 37/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 27 % ma 19. 06 · 15/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 41 % ma 19. 18 · 26/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 48 % ma 19. 19 · 29/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 64 % ma 19. 20 · 29/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 70 % ma 19. 21 · 27/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 73 % ma 19. 22 · 29/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 71 % ma 19. 23 · 43/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 57 % ti 20. 00 · 30/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 70 % ti 20. 01 · 21/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 79 % ti 20. 02 · 19/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 81 % ti 20. 03 · 19/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 80 % ti 20. 04 · 13/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 86 % ti 20. 05 · 8/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 92 % ti 20. 06 · 2/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 96 % ti 20. 18 · 8/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 78 % ti 20. 19 · 16/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 78 % ti 20. 20 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 98 % ti 20. 21 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 98 % ti 20. 22 · 1/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 98 % 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 061218ma 19.061218ti 20.061218ke 21.
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 02su klo 05su klo 20su klo 23ma klo 02ma klo 05ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 18ti klo 21
Alapilvet36%34%57%33%5%0%29%40%47%67%100%92%
Keskipilvet19%7%82%47%8%3%23%29%58%79%45%13%
Yläpilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%15%52%37%
Lämpötila−11 °C−11 °C−12 °C−13 °C−14 °C−14 °C−10 °C−10 °C−9 °C−8 °C−7 °C−8 °C
Tuntuu kuin−17 °C−18 °C−19 °C−20 °C−21 °C−21 °C−17 °C−17 °C−17 °C−17 °C−14 °C−14 °C
Tuuli4 m/s4 m/s3 m/s3 m/s3 m/s3 m/s4 m/s6 m/s7 m/s8 m/s5 m/s4 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Nunavut. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Clyde River omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Clyde River

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 282° LLU 297° LU 312° PLU 327° PLU 342° P 357° PKO 12° PKO 27° KO 42°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
2 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Clyde River Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Clyde River

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (82 % öistä), seuraavana maaliskuu (77 %).

0 %20 %40 %60 %80 % – heinä – elo syyskuu: 19 % syys lokakuu: 21 % loka marraskuu: 43 % marras joulukuu: 69 % joulu tammikuu: 77 % tammi helmikuu: 82 % helmi maaliskuu: 77 % maalis huhtikuu: 16 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 19 % 20 % 4,9 h −5° / −1°C
lokakuu 21 % 21 % 10,3 h −13° / −8°C
marraskuu 43 % 43 % 14,0 h −22° / −17°C
joulukuu 69 % 69 % 16,1 h −28° / −23°C
tammikuu 77 % 77 % 15,0 h −31° / −26°C
helmikuu 82 % 82 % 11,6 h −32° / −27°C
maaliskuu 77 % 77 % 7,3 h −29° / −22°C
huhtikuu 16 % 65 % – −22° / −14°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
99 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Clyde River

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3715372016: 2616262017: 2717272018: 61862019: 81982020: 42042021: 1321132022: 2622262023: 2723272024: 1324132025: 3925392026: 192619
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Clyde River Airport (YCY) · 3 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−32° / −27°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Clyde River?

Clyde River sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Clyde River?

Paikan Clyde River ympäristössä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella. Aloita katsomalla tähän suuntaan: pohjoisluode. Katso myös ylös ja joka puolelle – voimakkaissa myrskyissä ne voivat täyttää koko taivaan ja näkyä jopa selän takana.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Clyde River?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Clyde River oli helmikuu (82 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (77 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Clyde River?

Clyde River: ajalla 8. huhtikuuta–3. syyskuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Clyde River paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Clyde River?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Clyde River 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 716 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.