AuroraMeteo

Nunavut, KanadaMagneettinen leveysaste 77,0°Asukasluku 2 0491 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Igloolik

Igloolik sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.47.

Kp 2,3 · 470 km/s · Bz 2,3

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3,7.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,3, täällä tarvitaan 0.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 95 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.47–06.39.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 16.32 paikallista aikaa

9/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 2,3 (tämä paikka vaatii 0), keskimääräinen pilvisyys 95 %.

Tarpeeksi pimeää
19.47 – 06.39
Auringonlasku
17.37 · auringonnousu 08.50
Kuu
42 %
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 0
Katsesuunta
pohjoinen (354°)
su 18.10.3Kp 2,0 · pilvisyys 98 %
ma 19.10.1Kp 4,0 · pilvisyys 100 %
la 17. 19 · 2/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 95 % la 17. 20 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 95 % la 17. 21 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 95 % la 17. 22 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 97 % la 17. 23 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % su 18. 00 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % su 18. 01 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 97 % su 18. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 98 % su 18. 03 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 98 % su 18. 04 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 91 % su 18. 05 · 9/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 82 % su 18. 06 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 99 % ma 19. 00 · 1/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 99 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 94 % ma 19. 07 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 88 % ma 19. 19 · 1/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 98 % 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet96%97%97%100%89%91%100%100%98%100%100%87%
Keskipilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%4%0%0%0%4%0%0%0%0%
Lämpötila−7 °C−8 °C−8 °C−8 °C−7 °C−7 °C−7 °C−7 °C−6 °C−7 °C−7 °C−7 °C
Tuntuu kuin−16 °C−16 °C−16 °C−16 °C−14 °C−14 °C−15 °C−14 °C−13 °C−13 °C−13 °C−14 °C
Tuuli11 m/s11 m/s10 m/s9 m/s8 m/s8 m/s8 m/s8 m/s8 m/s7 m/s7 m/s6 m/s
Näkyvyys30 km26 km20 km16 km30 km23 km20 km23 km50 km16 km15 km21 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Nunavut. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Igloolik omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Igloolik

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 2–4 · yläpuolella LLU 294° LU 309° LU 324° PLU 339° P 354° P 9° PKO 24° KO 39° KO 54°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
0 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
2 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
3 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
4 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
5 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h silmin – Igloolik Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,3°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Igloolik

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut tammikuu (74 % öistä), seuraavana helmikuu (70 %).

0 %20 %40 %60 %80 % – heinä – elo syyskuu: 41 % syys lokakuu: 27 % loka marraskuu: 40 % marras joulukuu: 60 % joulu tammikuu: 74 % tammi helmikuu: 70 % helmi maaliskuu: 56 % maalis huhtikuu: 11 % huhti – touko – kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 41 % 43 % 5,4 h −2° / 2°C
lokakuu 27 % 27 % 10,3 h −9° / −5°C
marraskuu 40 % 40 % 13,9 h −21° / −16°C
joulukuu 60 % 60 % 15,6 h −28° / −22°C
tammikuu 74 % 74 % 14,9 h −32° / −27°C
helmikuu 70 % 70 % 11,6 h −32° / −27°C
maaliskuu 56 % 56 % 7,6 h −28° / −21°C
huhtikuu 11 % 29 % 0,9 h −19° / −12°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
98 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (tammikuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (tammikuu)
100 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (tammikuu)

Pimeys vuoden mittaan

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Igloolik

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 3815382016: 2816282017: 2717272018: 61862019: 81982020: 32032021: 1221122022: 2722272023: 2623262024: 1324132025: 3725372026: 212621
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Igloolik Airport (YGT) · 2 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (tammikuu)
−32° / −27°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Igloolik?

Igloolik sijaitsee suoraan revontulivyöhykkeen alla: kirkkaina ja pimeinä öinä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella, myös hiljaisina öinä. Pilvet ratkaisevat täällä paljon enemmän kuin Kp-luku.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Igloolik?

Paikan Igloolik ympäristössä revontulet näkyvät usein suoraan yläpuolella. Aloita katsomalla tähän suuntaan: pohjoinen. Katso myös ylös ja joka puolelle – voimakkaissa myrskyissä ne voivat täyttää koko taivaan ja näkyä jopa selän takana.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Igloolik?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Igloolik oli tammikuu (74 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana helmikuu (70 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Igloolik?

Igloolik: ajalla 11. huhtikuuta–1. syyskuuta taivas ei koskaan pimene tarpeeksi. Muulloin revontulet voi nähdä aina, kun aktiivisuus ja pilvet sen sallivat.

Onko paikassa Igloolik paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Igloolik?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Igloolik 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 706 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.