AuroraMeteo

Ontario, KanadaMagneettinen leveysaste 54,9°Asukasluku 3 964192 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Callander

Paikassa Callander tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 966 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.32.

Kp 0,0 · 426 km/s · Bz 3,1

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,7, kuviin tarvitaan 2 ja silmin näkemiseen 3,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 32 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.32–06.33.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 08.17 paikallista aikaa

7/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 19.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 32 %.

Tarpeeksi pimeää
19.32 – 06.33
Auringonlasku
18.27 · auringonnousu 07.38
Kuu
39 % · ↑ 14.41 · ↓ 22.54
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (352°)
su 18.10.3Kp 1,7 · pilvisyys 18 %
ma 19.10.6Kp 2,0 · pilvisyys 35 %
la 17. 19 · 7/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 28 % la 17. 20 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 50 % la 17. 21 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 47 % la 17. 22 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 35 % la 17. 23 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 65 % su 18. 00 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 51 % su 18. 01 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 25 % su 18. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 10 % su 18. 03 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 5 % su 18. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 14 % su 18. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 52 % su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 12 % su 18. 20 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 17 % su 18. 21 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 33 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 38 % su 18. 23 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 13 % ma 19. 00 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 24 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 21 % ma 19. 02 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 14 % ma 19. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 16 % ma 19. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 20 % ma 19. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 6 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % ma 19. 20 · 6/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 6 % ma 19. 21 · 6/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 6 % ma 19. 22 · 6/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 6 % 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet19%3%5%5%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet22%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet2%0%0%1%100%38%76%5%0%5%10%10%
Lämpötila4 °C4 °C6 °C4 °C9 °C9 °C10 °C10 °C11 °C9 °C8 °C6 °C
Tuntuu kuin0 °C0 °C1 °C1 °C5 °C5 °C5 °C6 °C9 °C8 °C7 °C3 °C
Tuuli4 m/s5 m/s6 m/s3 m/s5 m/s6 m/s6 m/s5 m/s2 m/s2 m/s1 m/s3 m/s
Näkyvyys20 km17 km19 km15 km21 km20 km22 km24 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Ontario. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Callander omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Callander

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,7 · korkealla yläpuolellaKp 3,7 · 10°–20° LLU 292° LU 307° LU 322° PLU 337° P 352° P 7° PKO 22° KO 37° KO 52°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 3° 9° 845 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 7° 15° 623 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 13° 24° 400 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 30° 47° 178 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Callander Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Callander Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,1°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Callander

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (16 % öistä), seuraavana maaliskuu (15 %).

0 %10 %20 %30 % heinäkuu: 8 % heinä elokuu: 8 % elo syyskuu: 16 % syys lokakuu: 9 % loka marraskuu: 5 % marras joulukuu: 5 % joulu tammikuu: 8 % tammi helmikuu: 12 % helmi maaliskuu: 15 % maalis huhtikuu: 10 % huhti toukokuu: 6 % touko kesäkuu: 5 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 16 % 66 % 9,1 h 9° / 21°C
lokakuu 9 % 44 % 10,9 h 3° / 13°C
marraskuu 5 % 34 % 12,0 h −4° / 4°C
joulukuu 5 % 35 % 12,6 h −11° / −4°C
tammikuu 8 % 50 % 12,4 h −16° / −7°C
helmikuu 12 % 56 % 11,4 h −16° / −6°C
maaliskuu 15 % 60 % 9,9 h −9° / 1°C
huhtikuu 10 % 50 % 7,9 h −2° / 10°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
40 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
57 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
69 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Callander

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 3616362017: 3517352018: 91892019: 1119112020: 32032021: 1521152022: 2922292023: 3423342024: 2524252025: 5725572026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
North Bay Jack Garland Airport (YYB) · 17 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
9° / 21°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Callander?

Paikassa Callander tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Callander?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 352° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 13° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Callander?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Callander oli syyskuu (16 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (15 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Callander?

Callander: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Callander paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: kaakko.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Callander?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Callander 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 966 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Callander ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Ontario