AuroraMeteo

Ontario, KanadaMagneettinen leveysaste 55,6°Asukasluku 3 260308 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Capreol

Paikassa Capreol tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 959 yönä.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.36.

Kp 0,0 · 417 km/s · Bz 3,2

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Korkeintaan kuvissa

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 2,7, kuviin tarvitaan 1,7 ja silmin näkemiseen 3,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 19 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.36–06.41.

Mitä tehdä: Suuntaa yötilassa oleva puhelin taivaanrantaan (suunta: pohjoinen), valotus 3–10 s. Punainen tai vihreä hehku näkyy näytöllä usein ennen kuin silmä erottaa sen.

Tänä yönä

Päivitetty 17.22 paikallista aikaa

36/100

Hyvä mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 05.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 3,3), keskimääräinen pilvisyys 19 %.

Tarpeeksi pimeää
19.36 – 06.41
Auringonlasku
18.31 · auringonnousu 07.47
Kuu
52 % · ↑ 15.22 · ↓ 00.06
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (354°)
ma 19.10.95Kp 4,7 · pilvisyys 40 %
ti 20.10.51Kp 3,7 · pilvisyys 0 %
su 18. 19 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 31 % su 18. 20 · 12/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 40 % su 18. 21 · 12/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 37 % su 18. 22 · 13/100 · Kp 2,3 · pilvisyys 33 % su 18. 23 · 6/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 52 % ma 19. 00 · 10/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 27 % ma 19. 01 · 13/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 11 % ma 19. 02 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 03 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 04 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 05 · 36/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 36/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 23/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 38 % ma 19. 20 · 12/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 84 % ma 19. 21 · 11/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 85 % ma 19. 22 · 6/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 91 % ma 19. 23 · 6/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 92 % ti 20. 00 · 12/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 84 % ti 20. 01 · 95/100 · Kp 4,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 02 · 78/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 03 · 78/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 04 · 78/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 0 % ti 20. 05 · 51/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 06 · 51/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 0 % ti 20. 19 · 30/100 · Kp 3,7 · pilvisyys 1 % ti 20. 20 · 51/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 21 · 51/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % ti 20. 22 · 51/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 0 % 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18ma 19.061218ti 20.061218ke 21.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikasu klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04ti klo 19ti klo 22ke klo 01ke klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet0%0%0%0%27%23%4%0%0%0%0%0%
Yläpilvet6%7%10%5%59%37%6%0%0%0%0%0%
Lämpötila11 °C9 °C9 °C7 °C10 °C7 °C5 °C3 °C7 °C5 °C4 °C2 °C
Tuntuu kuin11 °C7 °C6 °C5 °C10 °C6 °C3 °C1 °C7 °C5 °C4 °C2 °C
Tuuli6 m/s5 m/s5 m/s4 m/s2 m/s2 m/s2 m/s2 m/s1 m/s1 m/s1 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Sää: Capreol

Revontulet näkyvät vain selkeältä taivaalta, joten sää ratkaisee yhtä paljon kuin Kp-indeksi. Tässä yleinen sääennuste paikkaan Capreol: lämpötila, tuuli ja sateen todennäköisyys lähipäiville.

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Ontario. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Capreol omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Capreol

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,3 · korkealla yläpuolellaKp 3,3 · 10°–21° LLU 294° LU 309° LU 324° PLU 339° P 354° P 9° PKO 24° KO 39° KO 54°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 11° 767 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 17° 545 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 16° 30° 322 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 46° 63° 100 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen kameralla – Capreol Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h silmin – Capreol Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 1,4°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Capreol

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (15 % öistä), seuraavana syyskuu (14 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 8 % heinä elokuu: 7 % elo syyskuu: 14 % syys lokakuu: 9 % loka marraskuu: 5 % marras joulukuu: 4 % joulu tammikuu: 7 % tammi helmikuu: 12 % helmi maaliskuu: 15 % maalis huhtikuu: 10 % huhti toukokuu: 7 % touko kesäkuu: 6 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 14 % 62 % 9,1 h 8° / 20°C
lokakuu 9 % 42 % 10,9 h 2° / 11°C
marraskuu 5 % 28 % 12,0 h −5° / 2°C
joulukuu 4 % 33 % 12,9 h −14° / −5°C
tammikuu 7 % 46 % 12,4 h −19° / −9°C
helmikuu 12 % 56 % 11,4 h −19° / −8°C
maaliskuu 15 % 60 % 9,9 h −12° / −2°C
huhtikuu 10 % 52 % 7,9 h −4° / 8°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
38 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
55 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
67 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Capreol

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 3516352017: 3517352018: 81882019: 1119112020: 32032021: 1521152022: 2822282023: 3523352024: 2424242025: 5625562026: 262626
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Sudbury Airport (YSB) · 13 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−12° / −2°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Capreol?

Paikassa Capreol tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,3 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoinen), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Capreol?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 354° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,3 revontulien alareuna on noin 16° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Capreol?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Capreol oli maaliskuu (15 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana syyskuu (14 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Capreol?

Capreol: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Capreol paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: koillinen.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Capreol?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Capreol 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 959 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Ontario