AuroraMeteo

Ontario, KanadaMagneettinen leveysaste 57,7°Asukasluku 1 204338 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Emo

Paikassa Emo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Juuri nyt

Aktiivisuus riittää juuri nyt kameralle: suuntaa puhelin matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Kp 1,3 · 444 km/s · Bz 2,9

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 2.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Kyllä – hyvät mahdollisuudet tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 4, täällä tarvitaan 2,3.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 11 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.31–06.30.

Mitä tehdä: Mene pimeään paikkaan noin klo 00.00, anna silmien tottua 15 minuuttia ja katso matalalle taivaanrantaan (suunta: pohjoinen).

Tänä yönä

Päivitetty 21.57 paikallista aikaa

84/100

Erinomainen mahdollisuus

Parhaimmillaan noin klo 00.00. Ennustettu Kp enintään 4,0 (tämä paikka vaatii 2,3), keskimääräinen pilvisyys 11 %.

Tarpeeksi pimeää
19.31 – 06.30
Auringonlasku
18.23 · auringonnousu 07.38
Kuu
36 % · ↑ 14.53 · ↓ 21.39
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,3
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,7 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (4°)
la 17.10.31Kp 1,7 · pilvisyys 58 %
su 18.10.26Kp 1,7 · pilvisyys 44 %
ma 19.10.60Kp 2,7 · pilvisyys 6 %
pe 16. 21 · 69/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 21 % pe 16. 22 · 76/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 18 % pe 16. 23 · 57/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 38 % la 17. 00 · 84/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 9 % la 17. 01 · 49/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 5 % la 17. 02 · 46/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 10 % la 17. 03 · 48/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 6 % la 17. 04 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 05 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 06 · 12/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % la 17. 19 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 10 % la 17. 20 · 31/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % la 17. 21 · 24/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 23 % la 17. 22 · 15/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 51 % la 17. 23 · 10/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 72 % su 18. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 85 % su 18. 01 · 7/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 70 % su 18. 02 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 85 % su 18. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 90 % su 18. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 90 % su 18. 05 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 77 % su 18. 06 · 6/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 47 % su 18. 19 · 11/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 27 % su 18. 20 · 26/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 14 % su 18. 21 · 18/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 39 % su 18. 22 · 17/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 15 % su 18. 23 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 61 % ma 19. 00 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 88 % ma 19. 01 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 97 % ma 19. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 93 % ma 19. 04 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % ma 19. 05 · 23/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 12/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 19 · 60/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 6 % ma 19. 20 · 60/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 6 % la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet la 17.061218su 18.061218ma 19.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikape klo 21la klo 00la klo 03la klo 06la klo 21su klo 00su klo 03su klo 06su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 06
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet3%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet19%9%6%0%23%85%90%47%39%88%93%0%
Lämpötila3 °C3 °C4 °C4 °C11 °C10 °C10 °C9 °C8 °C6 °C4 °C3 °C
Tuntuu kuin−1 °C−1 °C0 °C0 °C11 °C10 °C10 °C7 °C6 °C4 °C3 °C3 °C
Tuuli4 m/s5 m/s5 m/s5 m/s5 m/s6 m/s6 m/s5 m/s3 m/s2 m/s1 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Ontario. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Emo omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Emo

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,3 · korkealla yläpuolellaKp 2,3 · 11°–21° LU 304° LU 319° PLU 334° P 349° P 4° PKO 19° KO 34° KO 49° IKO 64°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle; horisontti on piirretty tasaiseksi.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 9° 18° 534 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 17° 31° 311 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 49° 65° 89 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Emo kameralla – Emo Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen seuraavat 24 h Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Pimeä maaseututaivas. Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelä. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maastoa ei ole mallinnettu tälle paikalle.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Emo

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut helmikuu (31 % öistä), seuraavana maaliskuu (30 %).

0 %10 %20 %30 %40 % heinäkuu: 18 % heinä elokuu: 21 % elo syyskuu: 26 % syys lokakuu: 23 % loka marraskuu: 14 % marras joulukuu: 16 % joulu tammikuu: 22 % tammi helmikuu: 31 % helmi maaliskuu: 30 % maalis huhtikuu: 20 % huhti toukokuu: 14 % touko kesäkuu: 15 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 26 % 63 % 9,0 h 9° / 20°C
lokakuu 23 % 48 % 10,8 h 2° / 11°C
marraskuu 14 % 35 % 12,3 h −7° / 1°C
joulukuu 16 % 44 % 13,0 h −16° / −9°C
tammikuu 22 % 56 % 12,8 h −21° / −11°C
helmikuu 31 % 65 % 11,4 h −20° / −10°C
maaliskuu 30 % 60 % 9,8 h −10° / 0°C
huhtikuu 20 % 60 % 7,8 h −2° / 9°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
67 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (helmikuu)
85 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (helmikuu)
93 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (helmikuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Emo

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4915492016: 3116312017: 3417342018: 81882019: 1019102020: 42042021: 1121112022: 2722272023: 3423342024: 2424242025: 5025502026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Fort Frances Municipal Airport (YAG) · 29 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (helmikuu)
−20° / −10°C
Mitä pukea päälle
Äärimmäinen pakkanen: lämpövuoratut kengät, untuvatakki, kaksi kerrosta villaa, kasvosuoja ja kemialliset käsienlämmittimet. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Emo?

Paikassa Emo revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,3 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Emo?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 4° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,3 revontulien alareuna on noin 17° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Emo?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Emo oli helmikuu (31 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana maaliskuu (30 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Emo?

Emo: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Emo paljon valosaastetta?

Vähän keinovaloa. Heikotkin revontulet näkyvät, kun silmät ovat tottuneet pimeään. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: etelä.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Emo?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Emo 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 927 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Emo ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Ontario