AuroraMeteo

Ontario, KanadaMagneettinen leveysaste 58,3°Asukasluku 8 292219 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Kapuskasing

Paikassa Kapuskasing revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 19.44.

Kp 1,3 · 476 km/s · Bz 3,2

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää: odotettu Kp 2,7, täällä tarvitaan 2.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 82 %).
  • Pimeys Pimeää klo 19.44–06.46.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 15.24 paikallista aikaa

33/100

Mahdollista

Parhaimmillaan noin klo 01.00. Ennustettu Kp enintään 2,7 (tämä paikka vaatii 2), keskimääräinen pilvisyys 82 %.

Tarpeeksi pimeää
19.44 – 06.46
Auringonlasku
18.35 · auringonnousu 07.55
Kuu
42 % · ↑ 15.11 · ↓ 22.51
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 0,3 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (354°)
su 18.10.42Kp 2,0 · pilvisyys 41 %
ma 19.10.80Kp 4,0 · pilvisyys 20 %
la 17. 19 · 4/100 · Kp 2,7 · pilvisyys 89 % la 17. 22 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 98 % la 17. 23 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 83 % su 18. 00 · 31/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 38 % su 18. 01 · 33/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 36 % su 18. 02 · 15/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 59 % su 18. 03 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 88 % su 18. 04 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 95 % su 18. 06 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 96 % su 18. 19 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 86 % su 18. 20 · 13/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 70 % su 18. 21 · 9/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 80 % su 18. 22 · 31/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 28 % su 18. 23 · 25/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 54 % ma 19. 00 · 36/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 45 % ma 19. 01 · 42/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 36 % ma 19. 02 · 10/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 56 % ma 19. 03 · 17/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 27 % ma 19. 04 · 21/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 12 % ma 19. 05 · 36/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 06 · 34/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 5 % ma 19. 19 · 40/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 20 · 80/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 55/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 31 % ma 19. 22 · 16/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 81 % 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 18su 18.061218ma 19.061218ti 20.0612
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 19la klo 22su klo 01su klo 04su klo 19su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 19ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet11%15%6%1%2%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet3%2%6%1%0%0%0%0%0%0%0%5%
Yläpilvet19%100%16%25%87%95%0%3%0%0%0%10%
Lämpötila4 °C1 °C1 °C1 °C8 °C7 °C7 °C5 °C7 °C5 °C4 °C4 °C
Tuntuu kuin1 °C−2 °C−3 °C−3 °C4 °C3 °C3 °C2 °C5 °C3 °C2 °C1 °C
Tuuli2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s7 m/s5 m/s5 m/s3 m/s2 m/s1 m/s1 m/s0 m/s
Näkyvyys15 km12 km12 km13 km18 km17 km15 km14 km24 km24 km24 km24 km

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Ontario. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Kapuskasing omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Kapuskasing

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4 · korkealla yläpuolellaKp 2 · 10°–21° LLU 294° LU 309° LU 324° PLU 339° P 354° P 9° PKO 24° KO 39° KO 54°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 10° 21° 467 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 22° 38° 245 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 78° 83° 22 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen silmin – Kapuskasing kameralla – Kapuskasing Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton seuraavat 24 h Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Esikaupunkitaivas. Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: luode. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoinen, maasto alle 0,1°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Kapuskasing

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (38 % öistä), seuraavana helmikuu (37 %).

0 %10 %20 %30 %40 %50 % heinäkuu: 24 % heinä elokuu: 26 % elo syyskuu: 34 % syys lokakuu: 23 % loka marraskuu: 10 % marras joulukuu: 18 % joulu tammikuu: 27 % tammi helmikuu: 37 % helmi maaliskuu: 38 % maalis huhtikuu: 28 % huhti toukokuu: 23 % touko kesäkuu: 25 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 34 % 52 % 9,0 h 7° / 18°C
lokakuu 23 % 38 % 10,8 h 1° / 10°C
marraskuu 10 % 19 % 12,4 h −7° / 0°C
joulukuu 18 % 36 % 13,1 h −16° / −8°C
tammikuu 27 % 46 % 12,8 h −22° / −12°C
helmikuu 37 % 57 % 11,4 h −21° / −11°C
maaliskuu 38 % 57 % 9,6 h −14° / −4°C
huhtikuu 28 % 53 % 7,8 h −5° / 6°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
77 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
91 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
97 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Kapuskasing

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 3516352017: 3517352018: 81882019: 1119112020: 32032021: 1421142022: 2922292023: 3523352024: 2424242025: 5625562026: 252625
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Timmins/Victor M. Power (YTS) · 122 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−14° / −4°C
Mitä pukea päälle
Arktinen pakkanen: villaiset aluskerrastot, toppatakki ja -housut, lämpimät kengät, pipo ja lapaset. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Kapuskasing?

Paikassa Kapuskasing revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Kapuskasing?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 354° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2 revontulien alareuna on noin 10° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Kapuskasing?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Kapuskasing oli maaliskuu (38 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana helmikuu (37 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Kapuskasing?

Kapuskasing: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Kapuskasing paljon valosaastetta?

Selvä valohehku taivaalla. Kirkkaat revontulet näkyvät, mutta ajaminen ulos taajamasta tekee selvän eron. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: luode.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Kapuskasing?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Kapuskasing 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 951 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Kapuskasing ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Ontario