AuroraMeteo

Ontario, KanadaMagneettinen leveysaste 57,3°Asukasluku 1 986234 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Neebing

Paikassa Neebing revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Juuri nyt

Täällä on vielä valoisaa. Pimeä alkaa klo 20.12.

Kp 0,7 · 413 km/s · Bz 0,7

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Riittää kameralle: odotettu Kp 1,3, kuviin tarvitaan 1 ja silmin näkemiseen 2,7.
  • Taivas Pilvistä (pilvisyys 99 %).
  • Pimeys Pimeää klo 20.12–07.14.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 07.49 paikallista aikaa

0/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 07.00. Ennustettu Kp enintään 1,3 (tämä paikka vaatii 2,7), keskimääräinen pilvisyys 99 %.

Tarpeeksi pimeää
20.12 – 07.14
Auringonlasku
19.04 · auringonnousu 08.21
Kuu
39 % · ↑ 15.32 · ↓ 23.27
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 2,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 1 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoinen).
Katsesuunta
pohjoinen (0°)
la 17.10.23Kp 1,7 · pilvisyys 40 %
su 18.10.14Kp 1,7 · pilvisyys 57 %
ma 19.10.29Kp 2,0 · pilvisyys 0 %
la 17. 20 · 14/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 31 % la 17. 21 · 18/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 13 % la 17. 22 · 19/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 6 % la 17. 23 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 2 % su 18. 00 · 23/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 01 · 22/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 8 % su 18. 02 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 44 % su 18. 03 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 77 % su 18. 04 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 72 % su 18. 05 · 4/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 73 % su 18. 06 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % su 18. 07 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 70 % su 18. 20 · 7/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 66 % su 18. 21 · 8/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 59 % su 18. 22 · 11/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 45 % su 18. 23 · 8/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 29 % ma 19. 00 · 12/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % ma 19. 01 · 14/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 5 % ma 19. 02 · 5/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 67 % ma 19. 03 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 84 % ma 19. 04 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 92 % ma 19. 05 · 1/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 95 % ma 19. 06 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 77 % ma 19. 07 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 64 % ma 19. 20 · 29/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 21 · 29/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % ma 19. 22 · 29/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 0 % 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet 1218su 18.061218ma 19.061218ti 20.06
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 07la klo 22su klo 01su klo 04su klo 07su klo 22ma klo 01ma klo 04ma klo 07ma klo 22ti klo 01ti klo 04
Alapilvet0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Keskipilvet99%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%6%8%72%70%45%5%92%64%0%0%0%
Lämpötila6 °C10 °C9 °C9 °C8 °C11 °C9 °C7 °C5 °C6 °C6 °C4 °C
Tuntuu kuin1 °C6 °C5 °C4 °C4 °C11 °C7 °C5 °C3 °C5 °C5 °C4 °C
Tuuli9 m/s10 m/s10 m/s11 m/s11 m/s5 m/s4 m/s4 m/s3 m/s3 m/s3 m/s1 m/s

Pilvikerrokset ja sää: MET Norway (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Ontario. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Neebing omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Neebing

Katsesuunta: pohjoinen. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 4,7 · yläpuolellaKp 2,7 · 12°–23° LLU 300° LU 315° PLU 330° PLU 345° P 0° PKO 15° PKO 30° KO 45° IKO 60°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 16° 578 km
3 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 15° 27° 356 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoinen 37° 55° 133 km
5 Yläpuolella ja joka puolella – – –
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: etelä – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Neebing Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton silmin – Neebing Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Koskematon pimeä taivas. Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Maasto kohoaa noin 6° horisontin yläpuolelle (suunta: pohjoinen). Se peittää matalat revontulet: täällä tarvitaan noin Kp 2,7 eikä Kp 2,7. Avuksi on mäen laki, ranta tai avoin pelto, josta on esteetön näkymä (suunta: pohjoinen).

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Neebing

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut maaliskuu (27 % öistä), seuraavana helmikuu (27 %).

0 %10 %20 %30 %40 % heinäkuu: 11 % heinä elokuu: 14 % elo syyskuu: 26 % syys lokakuu: 20 % loka marraskuu: 11 % marras joulukuu: 13 % joulu tammikuu: 18 % tammi helmikuu: 27 % helmi maaliskuu: 27 % maalis huhtikuu: 15 % huhti toukokuu: 12 % touko kesäkuu: 8 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 26 % 58 % 9,1 h 13° / 16°C
lokakuu 20 % 42 % 10,9 h 8° / 10°C
marraskuu 11 % 28 % 12,1 h 1° / 4°C
joulukuu 13 % 36 % 13,0 h −5° / −1°C
tammikuu 18 % 50 % 12,5 h −8° / −4°C
helmikuu 27 % 56 % 11,4 h −9° / −5°C
maaliskuu 27 % 55 % 9,9 h −5° / 0°C
huhtikuu 15 % 43 % 7,8 h 0° / 4°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
62 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (maaliskuu)
80 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (maaliskuu)
89 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (maaliskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Neebing

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4815482016: 3216322017: 3417342018: 81882019: 1119112020: 32032021: 1121112022: 2722272023: 3523352024: 2424242025: 5225522026: 242624
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Thunder Bay International Airport (YQT) · 24 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (maaliskuu)
−5° / 0°C
Mitä pukea päälle
Öisin pakkasta: lämpökerrastot, lämmin takki, pipo, käsineet ja talvikengät. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Space Weather Canada (Natural Resources Canada)
Sääpalvelu
Environment and Climate Change Canada (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Neebing?

Paikassa Neebing revontulet näkyvät useimpina aktiivisina öinä – ensin matalalla taivaanrannassa (suunta: pohjoinen), noin Kp-arvosta 2,7 alkaen.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Neebing?

Katsesuunta: pohjoinen (noin 0° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 2,7 revontulien alareuna on noin 15° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Neebing?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Neebing oli maaliskuu (27 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana helmikuu (27 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Neebing?

Neebing: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Neebing paljon valosaastetta?

Keinovaloa ei juuri ole: heikot revontulet ja Linnunrata näkyvät helposti.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Neebing?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Neebing 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 934 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Neebing ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Ontario