AuroraMeteo

Quebec, KanadaMagneettinen leveysaste 55,3°Asukasluku 6 261161 m merenpinnan yläpuolella

Revontulet – Amqui

Paikassa Amqui tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle. Vuodesta 1995 lähtien myrskyt, joiden Kp oli 4,7 tai enemmän, ovat ulottuneet tänne pimeän aikaan 991 yönä.

Juuri nyt

Rauhallista juuri nyt (Kp 1,7).

Kp 1,7 · 493 km/s · Bz 2,8

Viimeisin mitattu maailmanlaajuinen puolen tunnin aktiivisuus: Hp30 1,3.

Päivittyy minuutin välein, kun sivu on auki. Maanpintamittaukset: GFZ Potsdam Hp30-indeksi (CC BY 4.0).

Tämä yö minuutissa

Ei tänä yönä

  • Auringon aktiivisuus Liian heikko: odotettu Kp 1,7, täällä tarvitaan 3,7.
  • Taivas Enimmäkseen selkeää (pilvisyys 7 %).
  • Pimeys Pimeää klo 18.44–05.46.

Mitä tehdä: Ei tänä yönä – seuraava mahdollisuutesi näkyy heti alla.

Tänä yönä

Päivitetty 21.31 paikallista aikaa

5/100

Epätodennäköistä

Parhaimmillaan noin klo 23.00. Ennustettu Kp enintään 1,7 (tämä paikka vaatii 3,7), keskimääräinen pilvisyys 7 %.

Tarpeeksi pimeää
18.44 – 05.46
Auringonlasku
17.36 · auringonnousu 06.54
Kuu
44 % · ↑ 14.35 · ↓ 21.53
Tarvittava KpKp-indeksi: geomagneettisen aktiivisuuden mittari asteikolla 0–9. Mitä korkeampi lukema, sitä kauempana navoilta revontulet näkyvät.
Kp 3,7
Kp kuviin
Kuvissa: Kp-arvosta 2 alkaen (punainen hehku matalalla, suunta: pohjoisluode).
Katsesuunta
pohjoisluode (344°)
su 18.10.5Kp 2,0 · pilvisyys 50 %
ma 19.10.94Kp 5,0 · pilvisyys 11 %
ti 20.10.28Kp 3,3 · pilvisyys 75 %
la 17. 21 · 3/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 28 % la 17. 22 · 4/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 22 % la 17. 23 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 5 % su 18. 00 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 1 % su 18. 01 · 5/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 0 % su 18. 02 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 03 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 0 % su 18. 04 · 3/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 2 % su 18. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 9 % su 18. 18 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 54 % su 18. 19 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 85 % su 18. 20 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 73 % su 18. 21 · 1/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 73 % su 18. 22 · 2/100 · Kp 1,7 · pilvisyys 41 % su 18. 23 · 4/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 48 % ma 19. 00 · 5/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 41 % ma 19. 01 · 3/100 · Kp 2,0 · pilvisyys 66 % ma 19. 02 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 45 % ma 19. 03 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 25 % ma 19. 04 · 1/100 · Kp 1,0 · pilvisyys 23 % ma 19. 05 · 2/100 · Kp 1,3 · pilvisyys 22 % ma 19. 18 · 31/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 1 % ma 19. 19 · 53/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 16 % ma 19. 20 · 56/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 12 % ma 19. 21 · 47/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 26 % ma 19. 22 · 52/100 · Kp 4,0 · pilvisyys 17 % ma 19. 23 · 45/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 42 % ti 20. 00 · 83/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 13 % ti 20. 01 · 94/100 · Kp 5,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 02 · 36/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 1 % ti 20. 03 · 35/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 04 · 35/100 · Kp 3,0 · pilvisyys 2 % ti 20. 05 · 86/100 · Kp 4,3 · pilvisyys 1 % ti 20. 20 · 28/100 · Kp 3,3 · pilvisyys 29 % su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
Mahdollisuus (0–100) Tarpeeksi pimeää Pilvisyys

Pilvikerrokset ja sää

Yläpilvet Keskipilvet Alapilvet su 18.061218ma 19.061218ti 20.061218
AlapilvetKeskipilvetYläpilvet Tarpeeksi pimeää

Alapilvet peittävät revontulet kokonaan. Ohuen yläpilven läpi kirkkaat revontulet näkyvät usein, joten pelkkien yläpilvien taivas kannattaa tarkistaa.

Pimeät tunnit
Aikala klo 21su klo 00su klo 03su klo 18su klo 21ma klo 00ma klo 03ma klo 18ma klo 21ti klo 00ti klo 03ti klo 18
Alapilvet24%21%17%0%0%0%0%0%0%0%0%30%
Keskipilvet94%33%0%0%0%0%0%0%0%0%0%0%
Yläpilvet0%0%0%21%28%42%40%0%3%17%21%0%
Lämpötila−2 °C−2 °C−2 °C2 °C1 °C2 °C3 °C10 °C7 °C6 °C6 °C6 °C
Tuntuu kuin−7 °C−7 °C−7 °C2 °C−3 °C−2 °C−1 °C8 °C5 °C4 °C4 °C3 °C
Tuuli4 m/s4 m/s4 m/s1 m/s3 m/s4 m/s4 m/s3 m/s2 m/s2 m/s2 m/s3 m/s

Pilvikerrokset ja sää: Open-Meteo (CC BY 4.0).

Pisteet = aktiivisuus (NOAA:n Kp ja OVATION) × selkeys (MET Norway) × pimeys × kuunvalo. Menetelmät

Näetkö revontulet juuri nyt?

Kerro muille alueella Quebec. Oikeiden kävijöiden havainnot nostavat paikkaa reaaliaikaisella listalla.

Havainnot ovat nimettömiä: emme tallenna IP-osoitettasi tai sijaintiasi. Yksi havainto paikkaa kohden muutaman tunnin välein.

Upota tämä ennuste

Näytä ajantasainen revontuliruutu paikasta Amqui omalla sivustollasi tai blogissasi. Kopioi tämä koodi sivullesi. Se päivittyy itsestään 10 minuutin välein, ei käytä evästeitä eikä seuraa kävijöitäsi.

Esikatselu

Näkymä – Amqui

Katsesuunta: pohjoisluode. Vyöhykkeet näyttävät, missä revontulet ovat kahdella aktiivisuustasolla.

10°20°30°45° Kp 5,7 · yläpuolellaKp 3,7 · 12°–23° LLU 284° LLU 299° LU 314° PLU 329° PLU 344° P 359° PKO 14° PKO 29° KO 44°
Laskettu revontulivyöhykkeen sijainnista kullakin Kp-tasolla (alareuna noin 105 km, säteiden huiput noin 200 km korkeudella). Horisontti korkeustiedoista 30 kilometrin etäisyydelle.
KpMitä näetAlareunaSäteiden huiputEtäisyys revontuliin
2 Heikko hehku, lähinnä kameralla 4° 10° 801 km
3 Heikko hehku, lähinnä kameralla 8° 16° 578 km
4 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 15° 27° 356 km
5 Näkyvissä, suunta: pohjoisluode 37° 55° 133 km
6 Yläpuolella ja joka puolella – – –
7 Yläpuolella ja joka puolella – – –
8 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
9 Suoraan yläpuolella ja myös tässä suunnassa: eteläkaakko – – –
Kulmat horisontin yläpuolella. Katsesuunnan maasto on otettu huomioon, missä se on mallinnettu.

Kp-asteikko selkokielellä

Kp on asteikko 0–9, joka kertoo, kuinka voimakkaasti aurinkotuuli ravistelee Maan magneettikenttää. Mitä korkeampi lukema, sitä etelämpänä revontulet näkyvät. Kp 0–2 tarkoittaa rauhallista yötä, Kp 5 ja enemmän magneettimyrskyä.

  1. Kp 0–2 Rauhallinen seuraavat 24 h kameralla – Amqui Vain revontulivyöhykkeen alla: Lappi, Pohjois-Norja, Ruotsin Lappi, Islanti, Alaska ja Pohjois-Kanada.
  2. Kp 3 Levoton Kirkkaina Lapissa; matalalla pohjoistaivaalla Lapin eteläosissa, Keski-Skandinaviassa ja Etelä-Islannissa.
  3. Kp 4 Aktiivinen silmin – Amqui Lapissa suoraan yläpuolella; matalalla pohjoistaivaalla Oulussa ja sieltä etelään sekä Etelä-Norjassa, Ruotsissa ja Pohjois-Skotlannissa.
  4. Kp 5 Heikko myrsky (G1) Koko Suomi Helsinkiä myöten, Skotlanti, Etelä-Skandinavia, Baltian maat, Yhdysvaltojen pohjoisosat ja Etelä-Kanada.
  5. Kp 6 Kohtalainen myrsky (G2) Pohjois-Englanti, Tanska, Pohjois-Saksa ja Puola sekä Yhdysvaltojen Keskilänsi – usein selvemmin kuvissa kuin silmin.
  6. Kp 7 Voimakas myrsky (G3) Suurin osa Britanniaa, Alankomaat, Saksa, Puola ja Tšekki; punaista hehkua kuvissa Ranskasta ja pohjoisilta Alpeilta.
  7. Kp 8 Ankara myrsky (G4) Keski-Eurooppa silmin; punainen taivas kuvissa Pohjois-Italiasta, Espanjasta, Balkanilta ja Turkin Mustanmeren rannikolta.
  8. Kp 9 Äärimmäinen myrsky (G5) Näkyvät koko Euroopassa ja Yhdysvalloissa; kuvissa aina Välimerelle, Turkkiin ja Pohjois-Afrikkaan asti (toukokuu 2024).

Valosaaste

Maaseudun ja esikaupungin välimaasto. Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä.

Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä. Avaa OpenStreetMapissa

Arvio perustuu NASAn VIIRS-yövalohavaintoihin (taivaan valohehkun malli 50 km:n säteellä). Tarkista kulkuyhteydet ja yksityismaat ennen lähtöä.

Mäet ja vuoret

Horisontti on avoin (suunta: pohjoisluode, maasto alle 1,9°), joten matalat revontulet eivät jää piiloon.

Korkeustiedoista (AWS Terrain Tiles) seitsemää näkölinjaa pitkin 30 kilometrin etäisyydelle.

Parhaat kuukaudet nähdä revontulet – Amqui

Niiden öiden osuus vuosina 2005–2025, jotka olivat täällä pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä.

Paras kuukausi on ollut syyskuu (15 % öistä), seuraavana helmikuu (13 %).

0 %10 %20 % heinäkuu: 5 % heinä elokuu: 9 % elo syyskuu: 15 % syys lokakuu: 9 % loka marraskuu: 6 % marras joulukuu: 8 % joulu tammikuu: 10 % tammi helmikuu: 13 % helmi maaliskuu: 12 % maalis huhtikuu: 11 % huhti toukokuu: 6 % touko kesäkuu: 3 % kesä
Kaikki vuodet Lähellä auringon aktiivisuusmaksimia Lähellä auringon aktiivisuusminimiä
KuukausiHyvät yötSelkeät yötPimeysAlin / ylin
syyskuu 15 % 64 % 9,0 h 8° / 18°C
lokakuu 9 % 48 % 10,8 h 2° / 11°C
marraskuu 6 % 34 % 12,3 h −5° / 2°C
joulukuu 8 % 41 % 13,0 h −12° / −5°C
tammikuu 10 % 53 % 12,8 h −17° / −8°C
helmikuu 13 % 59 % 11,4 h −17° / −8°C
maaliskuu 12 % 56 % 9,8 h −12° / −3°C
huhtikuu 11 % 51 % 7,8 h −4° / 5°C
Hyvä yö = pimeys + tämän paikan Kp-tason aktiivisuus + yöllinen satelliittipilvisyys ≤ 70 %. GFZ Kp, NASA POWER (CERES), 1° hila. Menetelmät
38 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 3 yön aikana (syyskuu)
55 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 5 yön aikana (syyskuu)
67 %todennäköisyys vähintään yhdelle hyvälle yölle 7 yön aikana (syyskuu)

Revontuliyöt vuodesta 1995 – Amqui

Yöt, jolloin Kp oli 4,7 tai enemmän täällä pimeän aikaan.

2015: 4515452016: 3516352017: 3717372018: 81882019: 1219122020: 42042021: 1621162022: 3322332023: 3723372024: 2524252025: 5525552026: 282628
Vuosittain, viimeiset 12 vuotta. Pilvisyyttä ei ole huomioitu. Lähde: GFZ Kp.

Viimeisimmät voimakkaat yöt

Käytännön tietoa

Lähin lentoasema
Mont Joli Airport (YYY) · 59 km
Tyypillinen alin / ylin lämpötila (syyskuu)
8° / 18°C
Mitä pukea päälle
Viileitä öitä: kerroksia, tuulenpitävä takki, pipo ja käsineet paikallaan ulkona seisomista varten. Koko pukeutumisopas
Hätänumero
911
Talviajo
Säännöt ovat provinssikohtaisia: Québec vaatii talvirenkaat (vuori ja lumihiutale -tunnus tai nastat) Québeciin rekisteröidyissä ajoneuvoissa 1.12.–15.3., ja Brittiläinen Kolumbia vaatii talvirenkaat tai ketjut merkityillä reiteillä 1.10.–31.3. (vuoristosolissa ja runsaslumisilla reiteillä 30.4. asti); kelitiedot: 511 Yukon (511yukon.ca), DriveNWT (drivenwt.ca), 511 Alberta, Manitoba 511 (manitoba511.ca) ja DriveBC. Tieolosuhteet
Liikkuminen maastossa
Valtakunnallista jokamiehenoikeutta ei ole; yksityiselle maalle tarvitaan omistajan lupa, kun taas kansallis- ja provinssipuistot sekä kruunun maat ovat yleensä avoinna puistosääntöjen puitteissa, ja säännöt vaihtelevat provinsseittain ja territorioittain.
Virallinen avaruussääpalvelu
Kanadan avaruussääpalvelu (Kanadan luonnonvaraministeriö)
Sääpalvelu
Kanadan ympäristö- ja ilmastoministeriö (weather.gc.ca)

Kysymyksiä ja vastauksia

Mikä Kp tarvitaan, jotta revontulet näkyvät paikassa Amqui?

Paikassa Amqui tarvitaan aktiivinen yö: noin Kp-arvosta 3,7 alkaen revontulet näkyvät matalalla taivaanrannan yllä (suunta: pohjoisluode), ja aktiivisuuden kasvaessa ne nousevat korkeammalle.

Mihin suuntaan revontulia kannattaa katsoa paikassa Amqui?

Katsesuunta: pohjoisluode (noin 344° todellisesta pohjoisesta). Kp-tasolla 3,7 revontulien alareuna on noin 15° horisontin yläpuolella; voimakkaampi aktiivisuus nostaa niitä korkeammalle ja laajemmalle taivaalle.

Mikä on paras kuukausi nähdä revontulet paikassa Amqui?

Vuosina 2005–2025 paras kuukausi paikassa Amqui oli syyskuu (15 % öistä oli pimeitä, riittävän aktiivisia ja enimmäkseen selkeitä), seuraavana helmikuu (13 %).

Milloin revontulikausi on paikassa Amqui?

Amqui: revontulille tulee tarpeeksi pimeää ympäri vuoden, mutta pitkät talviyöt tarjoavat eniten katseluaikaa.

Onko paikassa Amqui paljon valosaastetta?

Läheiset valot kirkastavat taivasta jonkin verran. Kohtalaiset revontulet näkyvät hyvin; heikot näkee paremmin muutaman kilometrin päässä. Selvästi pimeämpi alue alkaa noin 5 km:n päässä, suunta: itä.

Milloin revontulet olivat viimeksi mahdollisia paikassa Amqui?

Aktiivisuus nousi viimeksi myrskytasolle (Kp 5 tai enemmän) pimeän aikaan paikassa Amqui 4. lokakuuta 2026 (Kp 5,0) – tällaisia öitä on ollut 991 vuodesta 1995. Täällä revontulet näkyvät myös monena rauhallisempana yönä.

Tämä ennuste kattaa myös

Kylät ja kaupunginosat paikan Amqui ympärillä jakavat saman ennusteen: muutaman kilometrin säteellä taivas, tarvittava Kp-arvo ja paras katsesuunta ovat samat.

Lähellä olevat paikkakunnat

Kaikki paikkakunnat – Quebec